Ali poslušanje Mozarta naredi otroke pametnejše?

Eden najbolj zloglasnih mitov v starševstvu, znan kot Mozartov učinek, trdi, da poslušanje glasbe Wolfganga Amadeusa Mozarta poveča otrokovo inteligenco. Mit je bil predmet številnih raziskav in razprav. To prepričanje je privedlo do prodaje posebnih Mozartovih glasbenih posnetkov za dojenčke in malčke ter celo do predvajanja Mozartove glasbe na slušalkah, ki so na trebuhu nosečnic. Vendar znanost zdaj jasno kaže na drugačno sliko.

Mozart, čeprav je bil brez dvoma velik skladatelj, ni čarobno zdravilo za povečanje otrokove inteligence. Mit o Mozartovem učinku izvira iz majhne študije, ki je bila opravljena leta 1993, kjer so študentje, ki so poslušali Mozartovo Sonato za dva klavirja v D-duru (K 448), pokazali le skromno izboljšanje pri prostorskem razmišljanju. Ta ugotovitev je bila kasneje razširjena v knjigi Dona Campbella z naslovom “The Mozart Effect: Tapping the Power of Music to Heal the Body, Strengthen the Mind, and Unlock the Creative Spirit,” ki pa ni podprla trditev o čudežni moči Mozartove glasbe.

Brez prepričljivih dokazov

Znanstvene študije so od takrat večkrat preučile to trditev in niso našle nobenih prepričljivih dokazov, ki bi podpirali idejo, da Mozartova glasba resnično izboljšuje kognitivne sposobnosti otrok. Originalni poskus iz leta 1993 je bil pregledan in ugotovljeno je bilo, da so izboljšave prostorskih spretnosti študentov zanemarljive. Leta 2007 je nemško zvezno ministrstvo za izobraževanje in raziskave naročilo strokovnjake, da preučijo znanstveno literaturo o Mozartu in razvoju otrok, in niso našli nobenega razloga, da bi verjeli, da poslušanje Mozartove glasbe prispeva k inteligenci otrok.

Dragi starši, razloga za paniko ali občutek krivde, če vaši otroci ne poznajo Mozartovih skladb torej ni. Inteligenca otroka se ne meri po tem, ali pozna klasično glasbo ali ne. Namesto tega se osredotočite na spodbujanje raznolikega izobraževanja in ustvarjalne dejavnosti, ki bodo otrokom pomagale razvijati svoje sposobnosti in talente. Mozartova glasba je lahko prijetna za poslušanje, vendar ni čarobna rešitev za otrokovo inteligenco.

Foto: Freepik ; vir; vir; Portal24

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja