Boštjan M. Turk:Bavconovo sodstvo: Vsi smo Zvezdan Radonjić
Boštjan M. Turk: V Sloveniji je eksplodirala nezaslišana zloraba pravosodja. S tem smo dobili še en primer, ko se sodstvo izrablja za obračune s tako imenovanimi notranjimi sovražniki. Pravzaprav gre za najhujšo zlorabo od časa dachavskih procesov.
Bivšemu sodniku Zvjezdanu Radonjiću so na okrožnem sodišču v Celju namreč izrekli denarno kazen v višini kar devet tisoč evrov zaradi domnevnega obrekovanja in razžalitve sodnice Andreje Sedej Grčar in tožilke Blanke Žgajnar. Zdi se, da je sodišče slepo sledilo tožilstvu, brez pravega premisleka o resničnosti in teži obtožb. A ne konča se pri tem. Poleg denarne kazni mu nalagajo še plačilo sodnih stroškov, sodne takse in stroškov obeh oškodovank. In če teh stroškov ne bo mogel poravnati, mu grozijo celo s šestimi meseci zapora.
A dramatični vrhunec te zlorabe pravosodja je bila nasilna privedba nekdanjega sodnika, čeprav je imel legitimne razloge za svojo odsotnost – bil je namreč na bolniški. Vendar to sodišča očitno ni zanimalo. Ko je protestno zapustil dvorano med branjem sklepnih besed, so ga policisti vklenili v lisice in privedli nazaj, kot da bi šlo za nevarnega zločinca. Pri tem so ravnali protizakonito: uporaba lisic je namreč z zakonom natančno določena. V našem primeru nikakor ni bila upravičena, kajti po slovenskem pravosodnem sistemu obdolženec nikakor ni dolžan poslušati izreka sodbe.
Demonstracija moči
Tako je šlo za odkrito demonstracijo moči, pri tem pa je bil kršen eden od temeljnih zakonov pravosodja, ki govori o pravici do nepristranskosti sojenja. Pri uresničevanju te pravice ni pomembno le, da je nepristranskost sojenja dejansko zagotovljena, temveč mora biti to tudi na zunaj očitno. Gre za tako imenovani videz nepristranskosti sojenja. Pomembno je torej, da sodišče pri obravnavi določenega primera ustvari ali ohrani videz nepristranskosti. To spoštujejo vsi pravni sistemi, ki so neodvisni in demokratični. Ta pravica je zapisana v vseh relevantnih zakonih, začenši s tistimi, ki urejajo delovanje Evropskega sodišča za človekove pravice.
Svetovno najodmevnejši primer v tem času je bila – kot vsi vemo – odločitev ameriške zvezne sodnice Tanye Chutkan, ki je za datum začetka sojenja zaradi obtožb o poskusu spremembe volilnega rezultata na predsedniških volitvah leta 2020 določila 4. marec 2024. To je le en dan pred tako imenovanim supertorkom, ko je več kot deset zveznih držav na republikanskih predhodnih volitvah izbralo kandidata stranke za predsedniške volitve leta 2024. To bi izrazito diskvalificiralo Donalda Trumpa znotraj republikanske frakcije.
Kršeno je eno osnovnih pravil sodstva
Tako kot pri Trumpu lahko tudi pri Radonjiću skrajno naivni in v rečeh tega sveta docela neizkušeni človek verjame v serijo nenavadnih naključij in misli, da je vse v redu in pravilno. A se že iz aviona vidi, da ni: kršeno je namreč eno osnovnih pravil sodstva, in sicer da je treba zagotoviti pravico do nepristranskega sojenja. Na tem vse stoji in pade. Ko bo primer Radonjić predstavljen pred evropskimi institucijami, morajo njegovi zagovorniki na to dejstvo natančno opozoriti. Kajti če pri Trumpu morebiti obstaja možnost, da je šlo za naključje, je uporaba lisic pri Radonjiću nekaj, kar to zanika. Šlo je za eklatantno kršenje pravice do nepristranskega sojenja. Tak primer kar vpije v nebo.
In tu lahko napravimo še korak naprej. Zvezdan Radonjić je namreč vse skupaj komentiral na način, da je delovanje pravosodja (v njegovem primeru) povezal z globoko državo. S tem je zadel žebljico na glavico. Ta se vse bolj krepi v lobijih demokratske stranke. A je situacija v ZDA neprimerljiva s tisto v Sloveniji. Pri nas se njena kontinuiteta začenja že z ustanovitvijo Osvobodilne fronte, če je slednja sploh bila ustanovljena (primerjaj za to knjigo Jetniki svobode). V ZDA pa se demokrati nekaj takšnega gredo zadnji dve desetletji, morda na kakšno dodatno leto podlage… več na Požareport.
* (Dr. Boštjan M. Turk je doktor pariške Sorbonne, profesor na Univerzi v Ljubljani, član Evropske akademije znanosti in umetnosti ter redni komentator televizijske oddaje Faktor)
Portal24; Foto: Zajem zaslona/Nova24TV