Če želite živeti 100 let, morate dati prednost tej stvari
Ko se staramo, mnogi izmed nas vlagajo veliko časa in truda v ohranjanje telesnega zdravja. Redna vadba, uravnotežena prehrana in redni obiski pri zdravniku so pogosto na vrhu seznama. Medtem ko so ti proaktivni ukrepi ključnega pomena za dolgo življenje in dobro staranje, obstaja en presenetljiv dejavnik dolgoživosti, ki mu strokovnjaki pripisujejo vse večji pomen: sreča.
Glede na razpoložljive raziskave, sreča vpliva na dolgoživost veliko bolj, kot se morda zavedamo. Študija Harvard Grant, ena najdaljših raziskav, ki je več kot osemdeset let spremljala skupino moških, je pokazala, da so dobri odnosi močno povezani s fizičnim zdravjem in dobrim počutjem. Strokovnjaki poudarjajo, da trdne povezave in sreča v našem življenju pozitivno vplivajo na staranje.
Sreča in njena povezanost z dolgoživostjo
Raziskave so pokazale, da sreča ni le prijetno čustvo, ampak ima tudi merljive učinke na naše zdravje. Ljudje, ki se počutijo srečne in imajo trdne socialne vezi, imajo boljše duševno zdravje, zdravje srca in ožilja, imunološko delovanje, kognitivno delovanje in odpornost. Študije kažejo, da je pri ljudeh z večjimi socialnimi omrežji 45 odstotkov manjša verjetnost, da bodo umrli prezgodaj kot pri tistih, ki teh povezav nimajo.
Pomanjkanje sreče in socialnih vezi pa lahko ima nasprotni učinek. Osamljenost je bila povezana z večjim tveganjem za demenco, bolezni srca, možgansko kap in prezgodnjo smrt. Nekatere študije celo trdijo, da je osamljenost tako nevarna za vaše zdravje kot kajenje petnajstih cigaret na dan.
Kako dati prednost sreči
Da bi izboljšali možnosti za dolgo življenje, je ključnega pomena, da se naučimo, kako dati prednost sreči. Pogosto dojemamo srečo kot cilj, ki ga je mogoče doseči s pravilnim vedenjem in dejanji. Vendar pa prava sreča izvira iz oblikovanja življenja, ki je pristno, namensko in povezano. To ni končni rezultat, temveč način bivanja.
Ključno je, da se vsak dan sprašujemo: “Kako naj ravnam s samim seboj s prijaznostjo in sočutjem?” ali “Kako lahko pomagam nekomu drugemu?” ali “Kaj lahko storim, da se povežem z osebo, ki jo imam rad?” To so trenutki resnične sreče, ki ustvarjajo srečno in smiselno življenje.
Prednosti dajanja prednosti sreči
Majhne spremembe lahko imajo velike učinke na različnih področjih vašega življenja. Povezovanje z drugimi ljudmi ne bo koristilo le vašemu fizičnemu zdravju, ampak bo tudi podpiralo vaše čustveno zdravje, tako da vam bo pomagalo doživeti pozitivna čustva. Ta pozitivna čustva imajo tako imenovani “razširitev in izgradnja” učinek, kar pomeni, da ustvarjajo vire, ki vam pomagajo, da ste bolj ustvarjalni, bolj odporni in vam pomagajo pri doseganju vaših ciljev, uspehu pri delu in pomembnem prispevanju k svetu okoli vas.
Resnična sreča proti strupeni pozitivnosti
Toksična pozitivnost je rezultat pritiska, da stremimo k popolnosti, kjer popolna oseba ne čuti težkih čustev ali se ne spopada s težavami. Posledično mislimo, da so te izkušnje in čustva “slaba”, ker nas ovirajo pri iskanju sreče. Vendar to ni resničnost.
Prava pozitivnost je praksa sprejemanja svojih težkih izkušenj in čustev ter učenja iz njih. Siliti se, da zanikamo svoje občutke ali ignoriramo svoje težave, nam ne pomaga. Ravnanje s temi izkušnjami s sočutjem je tisto, kar nam bo pomagalo, da jih bomo razumeli, se spopadli z njimi in se premaknili naprej.
Na poti k dolgemu in zdravemu življenju je pomembno, da poleg telesnega zdravja skrbimo tudi za svojo srečo. Sreča, podprta z močnimi socialnimi povezavami in pristnim življenjem, igra ključno vlogo pri tem, kako dobro in dolgo bomo živeli. Prava sreča ni cilj, temveč način življenja, ki vključuje prijaznost do sebe in drugih, sočutje in povezovanje z ljudmi, ki jih imamo radi. S tem pristopom lahko ne le podaljšamo svoje življenje, ampak ga tudi naredimo bolj polnega in zadovoljnega.
[Vir: Parade]; Senior24; ; Foto: Freepik