Covid-19: Zakaj je bolezen zdaj lahko hujša in bolj nepredvidljiva?

V zadnjem času smo priča opaznemu razvoju situacije glede bolezni Covid-19, ki nas postavlja pred številna vprašanja in skrbi. Kljub številnim cepljenjem in dosedanjim ukrepom, se zdi, da postaja Covid-19 v nekaterih primerih še hujši. Slednje tako mnoge spodbuja k razmišljanju o tem, kaj se pravzaprav dogaja.

Pomembno je omeniti, da so se v času pandemije pojavljali različni simptomi Covid-19, od blagih težav z dihanjem in kašlja do hujših primerov s simptomi, kot so huda utrujenost, vročina in glavoboli. Nekateri so okužbo preboleli brez opaznih simptomov, drugi pa so se spopadli s hujšimi zapleti.

Vendar pa se zdi, da se virus spreminja. Mnogi ljudje poročajo o tem, da je njihova tretja okužba s Covidom precej hujša kot prejšnje. To nas sprašuje o razlogih za to poslabšanje situacije.

Profesorica Eleanor Riley, imunologinja z Univerze v Edinburghu, pojasnjuje, da so ravni protiteles proti Covidu-19 zdaj nižje, kot so bile ob uvajanju cepiv. Protitelesa so majhna orožja, ki se borijo proti virusu in ga preprečujejo, da bi okužil naše celice. Nižje ravni protiteles pomenijo, da ima virus več prostora za napad, kar lahko povzroči hujše bolezni.

Čas

Ena od sprememb, ki je prispevala k tej situaciji, je tudi čas. Čas, ki je pretekel od začetka cepljenja ali okužbe, je privedel do naravnega zmanjšanja imunosti. Tako so tudi tisti, ki so preboleli Covid-19 ali so bili cepljeni, bolj dovzetni za ponovno okužbo.

Profesor Peter Openshaw z Imperial Collegea v Londonu opaža, da je hitra in obsežna uvoditev cepiv v začetnih fazah pandemije igrala ključno vlogo pri obvladovanju virusa. Vendar pa se zdi, da se z leti cepivo manj uporablja. To zmanjšuje zaščito prebivalstva in povečuje tveganje za težke bolezni.

Zdaj vlade priporočajo cepljenje predvsem tistim, ki so v skupinah s povečanim tveganjem za hude oblike Covid-19. To pomeni, da so mlajši posamezniki manj verjetno cepljeni, kar odpira vrata za širjenje bolezni med mlajšimi in bolj zdravimi ljudmi.

Virus postaja tudi bolj zapleten

Toda kljub temu, da se osredotočamo na cepiva, virus sam postaja tudi bolj zapleten. Mutacije, kot je omikron, so privedle do pojava novih različic virusa, ki so bolj odporne na protitelesa. To pomeni, da se okužba lahko širi lažje in povzroči hujše bolezni, tudi pri tistih, ki so bili že okuženi ali cepljeni.

Poleg protiteles pa obstaja še drugi del našega imunskega sistema, imenovan T-celice, ki se aktivirajo, ko je okužba že prisotna v telesu. T-celice imajo sposobnost prepoznati in uničiti okužene celice. Čeprav so bolj odporne na mutacije virusa, lahko njihovo aktivacijo spremljajo simptomi, kot so bolečine v mišicah, mrzlica in vročina.

Obstaja tudi optimistična misel, da bi se Covid-19 v prihodnosti lahko spremenil v blažjo okužbo, podobno drugim človeškim koronavirusom, ki povzročajo prehlad. Vendar pa za dosego tega cilja še nismo tam, saj se mora razviti naravna imunost, kar bi zahtevalo čas in ponovno izpostavljenost virusu.

Zaradi vseh teh sprememb se nam tako morda obeta huda zima. Kljub napredku pri cepljenju in zdravstvenim ukrepom, nas skrbi, da se bo Covid-19 še naprej razvijal in vplival na naše življenje.

Profesorica Eleanor Riley povzema situacijo z besedami: “Bojim se.” Torej, kljub vsemu napredku in naporom, ki so bili vloženi v boj proti Covid-19, se zdi, da se moramo še vedno spopasti z velikimi izzivi in negotovostjo v prihodnosti.

vir; Foto: Freepik; Portal24

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja