Elon Musk se je pridružil italijanskemu političnemu festivalu “Atreju”

Letošnji Atreju, ki ga vodi Giorgia Meloni, je pomemben dogodek za mlade konservativce. Združuje fantazijsko temo in ugledne goste. Med udeleženci sta tudi Elon Musk in Santiago Abascal iz španske stranke VOX. Dogodek, poimenovan po liku iz filma “Neskončna zgodba”, odraža Melonijevo dolgoletno zanimanje za fantazijo, ki jo prenaša v svojo konservativno ideologijo.

Meloni je Atreju omogočila, da se je iz nišnega srečanja spremenilo v pomemben dogodek. Festival, ki ga je Meloni zasnovala leta 1998, ko je vodila mladinsko krilo stranke Alleanza Nazionale, se je močno razvil. Atreju, ki ga je sprva navdihnila njena udeležba na taboru Hobit, ki ga je organiziralo italijansko gibanje Movimento Sociale Italiano, je postal več kot le praznovanje del J. R. R. Tolkiena.

Letošnji festival, ki bo potekal od 14. do 17. decembra, se razlikuje od prejšnjih. Na njem ne bosta le božična vas in drsališče, temveč tudi mladinski koncerti, razstave, razprave in humor, ki poudarjajo družbeno interakcijo in ne zgolj politični diskurz. Tema “Bentornato orgoglio italiano” (“Dobrodošli nazaj, italijanski ponos”) se ujema s sporočili volilne kampanje Giorgie Meloni in pomeni vse večji politični ugled dogodka.

Piero Garofalo, profesor italijanistike, opazuje Atrejev razvoj. Sprva partizanski dogodek se je močno spremenil. Zdaj kaže Melonijev vpliv in globalno povezovanje italijanske desnice. Na preteklih izdajah so se predstavile osebnosti, kot je madžarski predsednik vlade Viktor Orbán. Sodeloval je tudi svetovalec Donalda Trumpa Steve Bannon. To kaže na njegovo vse večjo veljavo na mednarodnem konservativnem prizorišču. Letos Atreju z edinstveno mešanico fantazije in politike priča o vzponu Giorgie Meloni in razvijajoči se naravi italijanskega konservativnega gibanja.

Kulturni vpliv festivala presega politiko

Seznam udeležencev zabave evropske in mednarodne desnice se glasi “kdo je kdo”. Med pomembnimi gosti so Elon Musk, albanski premier Edi Rama in Santiago Abascal, vodja španske desne stranke Vox. Srečanje načrtuje tudi britanski premier Sunak, ki je znan po svojem stališču do priseljevanja, podobnem Melonijevemu. S premierko Meloni naj bi se srečal v soboto zjutraj.

Garofalo poudarja, da udeležba na festivalu Atreju ne pomeni nujno podpore Giorgii Meloni. Festivala se udeležujejo tudi opozicijski voditelji, kot so Matteo Renzi, Carlo Calenda, Angelo Bonelli in Michele Emiliano, verjetno zato, da bi pridobili glasove in ohranili pomembnost. Opozarja na vse večji pomen Atreja, ki ga poudarjata pričakovanih 100.000 udeležencev in obsežna medijska pokritost zaradi uglednih gostov. Vendar ga splošna javnost običajno ne spremlja z velikim zanimanjem, čeprav bo ta teden zelo pomemben.

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je vabilo na festival zavrnila. Garofalo pojasnjuje ime festivala, Atreju, kot poklon protagonistu fantazijskega romana Michaela Endeja iz leta 1979 “Neskončna zgodba”, po katerem je bil leta 1984 posnet uspešen film. Ta izbira imena simbolizira, da organizatorji prireditve menijo, da fantazijski lik pooseblja predano mladino, ki se bori proti nihilizmu, da bi ohranila ideale.

Meloni je v objavi na Facebooku leta 2019 poudarila vpliv romana nanjo in primerjala Atreyjev boj proti Niču s svojo politično potjo. Njena politična pripoved pogosto vključuje sklicevanja na fantazijska dela, kot sta “Gospodar prstanov” J. R. R. Tolkiena in “Igra prestolov” Georgea R. R. Martina, pa tudi na manga lik kapitana Harlocka.

Garofalo opozarja, da se je skrajna desnica s fantazijo navduševala že pred Meloni, in sicer v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja v Italiji, kjer so se nacionalisti imeli za branilce resnice proti družbenim prevaram. Fantazija predstavlja kontrast sodobnemu svetu in obrambo idealizirane preteklosti pred spremembami prikazuje kot plemenito. Meloni v politični retoriki uporablja artikulacijo, ki se ujema s to tradicijo in zagotavlja okvir za utemeljitev dolgoročnih političnih ciljev. Kot je povedala Meloni sama, se ji “Gospodar prstanov” ne zdi zgolj fantazija.

Vir; foto: Atreju X; Biznis24

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja