Evropski božični sejmi letos z znatno višjimi cenami
Evropski božični sejmi od Budimpešte do Edinburga se soočajo z občutnim dvigom cen, zaradi česar so zaskrbljeni in kritični tako obiskovalci kot domačini. V Budimpešti je bil božični sejem v raziskavi 2023 označen za najboljšega v Evropi. Vendar zaradi pretiranih cen, kot je 21 evrov za hot dog, navdušenje upada. Ker je povprečni lokalni dohodek nižji od 830 evrov na mesec, so tradicionalna živila, kot sta golaž za 12 evrov in polnjeno zelje za 17 evrov, za številne prebivalce vse bolj nedosegljiva. Margit Varga, ki je prišla na obisk iz Pece, komentira, da si povprečni Madžari tržnice ne morejo privoščiti.
Ta trend ni značilen le za Madžarsko. Po vsej Evropi je vpliv inflacije hrane, ki je v EU dosegla skoraj 20 odstotkov, viden na prazničnih trgih. V Edinburgu je božični sejem, nekoč čarobna destinacija s pravljično osvetljenimi ulicami in zimskimi festivali, zdaj tarča kritik zaradi visokih cen. Obiskovalci se pritožujejo zaradi hamburgerjev za 12 britanskih funtov, vstopnic za veliko kolo za 10 britanskih funtov in kuhanega vina za 7 britanskih funtov ter tržnico označujejo za “pekel na zemlji”.
V Angliji se ta trend odraža celo v Yorku, ki je znan po razmeroma ugodnih cenah. Cene hamburgerja in čipsa so se povzpele na 12 britanskih funtov, kuhano vino pa stane 5 britanskih funtov. Te cene so skoraj enake londonski zimski čudežni deželi. Tam so cene primerljivo visoke. Hamburgerji stanejo 14 britanskih funtov, atrakcije 11 britanskih funtov.
Podražitve tudi v Nemčiji
V Liverpoolu je primerljiv položaj. Lokalni časopis Liverpool Echo je tržne cene razkril na Facebooku. Te so vključevale izdelke, kot sta kuhano vino za 6,50 britanskih funtov in klobase za 8 britanskih funtov. Javnost se je odzvala s humorjem in pripomnila, da je za te predmete potrebna hipoteka. Navedli so tudi druge možnosti, kot je na primer obisk varčne pekarne Greggs. Ta veriga v nasprotju z dragimi izdelki ponuja cenovno dostopnost. Nekateri komentatorji so za visoke cene s prstom pokazali na organizatorje in opozorili, da najem srednje velike koče stane približno 10.000 britanskih funtov.
Tudi Nemčija, rojstni kraj božičnih sejmov, se spopada s temi podražitvami. Objave na družbenih omrežjih opozarjajo na višje stroške, kot je na primer bratwurst za 6 evrov na frankfurtskem trgu. Berlinski stojničarji se zaradi zmanjšanih dobičkov celo odpovedujejo trgovanju, saj je lokalna televizijska postaja RBB poročala o znatnem povišanju stroškov blaga.
Cena glühweina (kuhano vino) na berlinskih tržnicah ponazarja to težavo: zdaj znaša 4-5 evrov za skodelico, pa tudi do 10 evrov, kar presega ceno, ki jo je marsikdo pripravljen plačati. Raziskava je pokazala, da bi tretjina ljudi porabila od 3 do 3,99 evra, četrtina pa meni, da so sprejemljivi stroški pod 3 evri. Na trgu Spandau v Berlinu in trgu v Strasbourgu v Franciji so se cene v primerjavi s prejšnjim letom podobno zvišale, in sicer za približno 1 evro.
Kljub visokim stroškom je vstop na evropske božične trge brezplačen. To je v ostrem nasprotju s trgi, kot so v Seattlu. V ZDA se vstopnina na trg v Seattlu začne pri 20 ameriških dolarjih.
Božična Ljubljana: Kuhano vino dražje kot kadarkoli prej
Višje cene živil se odražajo tudi na božičnih stojnicah v središču Ljubljane, prodajalci so bili namreč prisiljeni podražiti svoje izdelke. Medtem ko se obiskovalci še vedno trudijo premagovati zimo in mraz, so jih visoke cene kuhanega vina pričakale kot neprijetno presenečenje.
Kuhanček v Ljubljani: Dražji za 50 centov
Najbolj priljubljen praznični napitek na stojnicah, kuhano vino, je letos dražje kot kdaj koli prej. Cena za dva decilitra (bilega ali rdečega) v središču prestolnice se je dvignila na 3,5 evra, kar predstavlja povečanje za 50 centov v primerjavi z lanskim letom. Na eni največji stojnici pa kozarec kuhanega vina stane še en evro več, a prodajalci pojasnjujejo, da je višja cena posledica tudi višje najemnine… več tukaj.