Kulturni trendi, ki so zaznamovali leto 2023
Izraz “po Covidu” je sporen, zlasti za tiste, ki so še vedno prizadeti zaradi bolezni ali njenih trajnih posledic. Kljub temu je Svetovna zdravstvena organizacija leta 2023 razglasila, da Covid-19 ni več globalno javnozdravstveno tveganje.
Ta razglasitev je povzročila skokovit porast “maščevalne porabe”, ki je oživila umetnostni, modni in kulturni sektor. Te panoge so sredi leta, ki so ga zaznamovale vojne in tehnološke motnje, cvetele in ustvarjalno reševale pereča družbena vprašanja.
Ključni kulturni dosežki preteklega leta vključujejo:
Ženske, ki vodijo kulturno gospodarstvo
Turneje Beyoncé in Taylor Swift so pomembno zaznamovale kulturno gospodarstvo. Taylor Swift je s turnejo “The Eras Tour” postavila rekorde, saj je zaslužila več kot milijardo dolarjev. Izjemna priljubljenost turneje je povzročila razburjenje, saj se je samo za predprodajo v Singapurju prijavilo več kot 22 milijonov ljudi. To povpraševanje je spodbudilo zaslišanje v ameriškem kongresu o konkurenčnih praksah industrije prodaje vstopnic, potem ko je imel Ticketmaster težave z obdelavo naročil. Turneja je vplivala tudi na potovalno industrijo, saj se je povečalo število hotelskih rezervacij in letalskih sedežev za obiskovalce koncerta.
Po analizi podjetja QuestionPro je turneja Beyoncé “Renaissance” prispevala več kot 4,5 milijarde dolarjev v ameriško gospodarstvo. Vplivala je tudi na švedsko gospodarstvo, saj so ekonomisti njen nastop v Stockholmu povezali z višjimi cenami v tamkajšnjih hotelih in restavracijah.
Uspešna filma: “Barbie” in “Oppenheimer
Film “Barbie” Grete Gerwig je naletel na odmev pri ženskem občinstvu, ki je predstavljalo dve tretjini gledalcev. Hkratna premiera filma “Oppenheimer” pri Universal Pictures je sprožila veliko studijsko konkurenco in oživila ameriško kinematografijo.
Nasprotni pripovedi o feministični perspektivi Barbie in intenzivni zgodbi o ustvarjalcu atomske bombe sta navdihnili priljubljene meme, šale in izziv “Barbenheimer”. Ta je vključeval gledanje obeh filmov zaporedoma, kar je prispevalo k njunemu viralnemu uspehu. Skupaj sta ustvarila več kot 2,3 milijarde dolarjev prihodkov v svetovnih kinematografskih blagajnah, film “Barbie” pa je postal najdonosnejši film družbe Warner Bros. v njeni stoletni zgodovini.
Modni konglomerati širijo svojo prevlado
Leta 2023 so modni konglomerati še utrdili svoj položaj na 1,6 bilijona dolarjev vrednem trgu luksuznih izdelkov. Podatki iz indeksa Savigny Luxury Index iz marca 2023 so poudarili, da imajo LVMH, Kering in Richemont zdaj v lasti 62 % tega sektorja. Ključni dogodki so vključevali 8,5 milijarde dolarjev vredno združitev podjetja Tapestry, matičnega podjetja Coach in Kate Spade, s podjetjem Capri, lastnikom podjetij Versace in Michael Kors. LVMH, ki vključuje Louis Vuitton in Christian Dior, je dosegel pomemben dosežek. Presegla je tržno vrednost 500 milijard dolarjev. Ta dosežek je prvi za evropsko podjetje.
Nasprotno pa so se neodvisne vrhunske modne blagovne znamke soočale s težkimi izzivi. Oblikovalci, ki se financirajo sami, in novi talenti so se v hudi konkurenci trudili, da bi ohranili svoje blagovne znamke.
Globalno gibanje za restitucijo umetnin
Leto je bilo zaznamovano s pomembnimi prizadevanji na področju vračanja umetnin, saj so institucije po vsem svetu vračale artefakte dvomljivega izvora. Muzej Rubin in Metropolitanski muzej v New Yorku sta repatriirala predmete, odvzete iz nepalskega samostana iz 11. stoletja in arheoloških najdišč v jugovzhodni Aziji. Avstralska narodna galerija in dediči Georgea Lindemanna so se zavezali, da bodo vrnili izropane kamboške artefakte. ZDA so napovedale vrnitev 77 predmetov v Jemen.
Britanski muzej pa je bil deležen kritik, ker je obdržal sporne predmete, med drugim partenonske kroglice. To vprašanje je zaostrilo odnose med Združenim kraljestvom in Grčijo ter celo vplivalo na diplomatske stike. Muzej je še dodatno zapletel zadevo, ko je odkril krajo približno 2 000 predmetov iz svoje zbirke, nekateri so se pojavili na eBayu, kar je spodbudilo javni poziv k njihovi vrnitvi.
Vzpon “tihega luksuza
Zaradi naraščajočih svetovnih življenjskih stroškov se je leta 2023 uveljavilo “tiho razkošje”. Ta trend, ki je poudarjal umirjeno eleganco namesto očitne potrošnje, je bil viden v modi, dodatkih in življenjskem slogu. Ta trend sta ponazarjala HBO-jev film “Nasledstvo” in obleka Gwyneth Paltrow v sodni dvorani na odmevnem sojenju, ki je prikazovala razkošje s preprostostjo.
Oblikovalci, kot sta Prada in Phoebe Philo, so v svojih najnovejših kolekcijah utelešali to etiko. Koncept se je razširil na področja, kot sta urarstvo in gostinstvo. Pojavile so se pobude, kot je Chopardov “antihotel” v Parizu. Te so primer premika k diskretnemu razkošju.
Hollywoodske stavke motijo industrijo
Leta 2023 so v Hollywoodu skoraj štiri mesece potekale stavke, ki so močno zamajale zabavno industrijo. Actors sought increased remuneration and residuals. This demand stems from streaming services’ challenges. These platforms often circumvent conventional royalty frameworks and obscure viewership data. Ameriški urad za statistiko dela je poudaril, da igralci, ki v povprečju zaslužijo 27,73 dolarja na uro, pogosto ne prejmejo celoletnega plačila. Hkrati so zaradi stavk scenaristov zastale filmske in televizijske produkcije.
Te stavke so povzročile zmanjšanje ali preložitev podelitev nagrad, kar je povzročilo umirjene dogodke na rdeči preprogi. Te razmere so slabo finančno vplivale na vizažiste in stiliste slavnih osebnosti, vendar so vplivnežem in modelom ponudile priložnost, da postanejo prepoznavni.
Novembra je sindikat igralcev SAG-AFTRA dosegel sporazum z večjimi studii. Ta dogovor, ki velja do maja 2026, vključuje povišanje plač, daljše obdobje zaposlitve, izboljšane ugodnosti, zagotovila za avtorske honorarje in varovala pred uporabo umetne inteligence, s čimer so bili upoštevani pomisleki igralcev in scenaristov.
Vse večja zaskrbljenost zaradi umetne inteligence na ustvarjalnih področjih
Vpliv umetne inteligence se je razširil tudi zunaj Hollywooda, saj je med scenaristi in igralci vzbudil zaskrbljenost glede varnosti zaposlitve. Znani avtorji, med njimi George R. R. Martin in Jodi Picoult, so tožili podjetje OpenAI, ker naj bi se ChatGPT usposabljal na avtorsko zaščitenem gradivu. Več kot 10.000 avtorjev je zahtevalo, da podjetja za umetno inteligenco zaprosijo za dovoljenje in ponudijo pošteno nadomestilo za uporabo njihovih del pri usposabljanju jezikovnih modelov.
Vizualni umetniki so se proti nepooblaščeni uporabi njihovih del s pomočjo orodij, kot sta Glaze in PhotoGuard, ki umetni inteligenci onemogočata obdelavo slik. Kljub tem pomislekom so nekateri ustvarjalci sprejeli UI, kar dokazujejo japonske mange, ki jih ustvarja UI, in modne kolekcije, ki jih oblikuje UI.
Izzivi in pravne bitke na področju NFT
Po burnem naraščanju in padanju cen NFT v letu 2022 se je leta 2023 nadaljeval padec na trgu. Obseg trgovanja je stagniral, pojavili pa so se tudi pravni izzivi. Podjetje Yuga Labs, ustvarjalci NFT Bored Ape, se je soočilo s tožbami zaradi domnevno zavajajočih promocij in inflacije cen. Podobno je bil Cristiano Ronaldo tožen zaradi sodelovanja pri prodaji NFT družbe Binance. Newyorška zvezna porota je razsodila proti umetniku, ki je ustvaril NFT-je Hermesovih torbic Birkin, in sicer zaradi kršitve blagovne znamke.
Kljub nedavni rasti cen bitcoinov in rahli novembrski rasti prodaje je okrevanje trga NFT še vedno negotovo, saj je razlika od najvišjih vrednosti precejšnja.
Izbor Miss Universe poudarja vključevanje LGBTQ in se sooča z nemirom
Izbor Miss Universe se je letos, ne glede na svoj pomen v sodobnem času, znašel na prvih straneh časopisov. Na njem sta prvič sodelovali dve transspolni ženski, Marina Machete s Portugalske in Rikkie Kollé z Nizozemske, kar je pomenilo pomemben korak za vključevanje LGBTQ.
Tekmovanje se je sicer soočilo s težavami, saj je lastnik JKN Global Group razglasil stečaj le nekaj dni pred finalom v Salvadorju. Kljub temu se je prireditev uspešno nadaljevala, saj so bile predstavljene elegantne večerne obleke in edinstveni narodni kostumi. Drama se je po dogodku stopnjevala, ko je zmagala Sheynnis Palacios iz Nikaragve, sledila pa je aretacija Karen Celebertti, direktorice franšize Miss Nikaragve, zaradi zarote in izdaje. Celeberttijeva, ki je bila skupaj s svojo družino obtožena zarote proti vladi, je odstopila in na Instagramu zanikala obtožbe.
Dražbene hiše doživljajo mešano srečo
Letos so dražbene hiše beležile tako rekordne prodaje kot tudi na splošno šibko poslovanje. Izjemno je, da je Picassova “Ženska na vrhu” zaslužila več kot 139 milijonov dolarjev. Poleg tega je portret Gustava Klimta v Londonu dosegel 108 milijonov dolarjev. Omenjena prodaja je postavila evropski dražbeni rekord.
Velike dražbene hiše, kot sta Christie’s in Philips, leta 2023 poročale o znatnem padcu prodaje. Pri Christie’s so zabeležili 2,2 milijarde dolarjev manj kot v prejšnjem letu, pri Philipsu pa so v prvi polovici leta zabeležili skoraj 40-odstotni padec v primerjavi z enakim obdobjem lani. Kljub diverzifikaciji na področju superg in športnih spominkov se ti dražbeni hiši še vedno močno zanašata na prodajo umetnin visoke vrednosti, ki se je opazno zmanjšala.
Pojavile so se tudi polemike o izvoru draženih predmetov. Christie’s je preklical prodajo nakita Heidi Horten, potem ko so se pojavile obtožbe, da je njen mož bogastvo pridobil s podjetji, ki jih je pod prisilo prodal v nacistični Nemčiji.
Izjemne najdbe v trgovinah s pohištvom in na dražbah
Leto 2023 je bilo leto presenetljivih odkritij v svetu umetnosti in starin. V Združenem kraljestvu je neki par kupil japonsko vazo za samo 3,30 dolarja, ki je bila pozneje ocenjena na skoraj 12.000 dolarjev. Podobno je ameriški navdušenec nad starinami za 4 dolarje kupil sliko, za katero se je izkazalo, da je izgubljeno delo N. C. Wyetha, ki je bilo na koncu prodano za precejšnjo šestmestno vsoto. Drug Američan je v podjetju Goodwill za 3,99 dolarja našel stekleno vazo, ki je bila prepoznana kot delo Carla Scarpe, in jo prodal za več kot 107.000 dolarjev.
Med razkritji v svetu umetnosti so bile tudi napačno pripisane slike, ki so dobile pravo priznanje in vrednost, kot na primer domnevna slika za 15.000 dolarjev, za katero se je izkazalo, da je Rembrandtova in je bila prodana za skoraj 14 milijonov dolarjev. Poleg tega je bila ukradena Van Goghova slika nepričakovano vrnjena v vrečki IKEA.
Vir; foto: Wikimedia/Eva Rinaldi; Biznis24