Leto 2023 najbolj vroče doslej: Kako se prilagajajo mesta?

Leto 2023 je bilo označeno kot najbolj vroče leto v zgodovini, kar razkrivajo podatki, ki jih je objavila Evropska služba za podnebne spremembe Copernicus (C3S) v začetku tega meseca. Vsak mesec od junija do novembra je prinesel rekordne temperature po vsem svetu. Znanstveniki so s pomočjo fizičnih dokazov, kot so podatki o polarnem ledu in starodavni drevesni obroči, celo potrdili, da bo leto 2023 verjetno najtoplejše v zadnjih 125.000 letih.

Zaradi naraščanja toplogrednih plinov v ozračju znanstveniki iz C3S opozarjajo na nadaljnje povečanje temperature, kar povečuje tveganje za smrtonosne vročinske valove in suše. Številna evropska mesta, ki so izpostavljena ekstremnim vročinskim valovom, so razvila načrte za zaščito svojih prebivalcev v primeru izrednih vremenskih dogodkov.

Strokovnjaki opozarjajo, da pa koraki morda ne bodi dovolj za spopadanje s stalnim podiranjem toplotnih rekordov in naraščajočimi neenakostmi. Eric Klinenberg, profesor družbenih ved na Univerzi v New Yorku, poudarja, da ni mesta, ki bi bilo povsem pripravljeno na najslabši možni scenarij, ki ga napovedujejo nekateri podnebni znanstveniki.

Pripravljenost na vročino se je sčasoma izboljšala, saj so postale napovedi natančnejše in se je povečala osveščenost med prebivalci. Toda en pristop ne bo nujno učinkovit v vseh mestih.

Evropska mesta in države

Evropska mesta in države so sprejele različne ukrepe za opozarjanje in zaščito prebivalcev pred ekstremnimi vremenskimi razmerami. Francija je uvedla sistem opozarjanja na vročino po smrtonosnem vročinskem valu leta 2003, ki je zahteval na tisoče življenj. Sistem vključuje javna obvestila in pozive k hidraciji. Nemčija je sledila s podobno kampanjo letos.

Poleg tega se mesta, kot je Pariz, pripravljajo na prihodnost z investicijami v zelene površine in zamenjavo materialov na mestnih strehah. V Barceloni so enostavno pobudo sprejeli tako, da so začeli barvati strehe bele, da bi odbijale vročino.

Ekstremni vremenski dogodki vplivajo tudi na stavbe. Slednje poudarja potrebo po posodobitvah, ki upoštevajo ekstremne temperature. Prilagoditve delovnega časa so morda potrebne za zaščito zaposlenih pred smrtonosno vročino, pri čemer je Španija že sprejela ukrepe za prepoved dela na prostem med ekstremnimi vročinskimi valovi.

Indija in ZDA

Po svetu obstajajo različne strategije za zaščito državljanov pred ekstremno vročino. V Indiji so lokalne oblasti po močnem vročinskem valu leta 2010 razvile akcijski načrt za izboljšanje ozaveščenosti in zdravstvene oskrbe prebivalstva. V ZDA so mesta, kot je Chicago, razvila načrte za odzivanje na vročino. Načrt vključuje obveščanje prebivalcev in zagotavljanje pomoči najbolj ranljivim skupinam.

Različna mesta pa se soočajo z različnimi izzivi, saj imajo vsaka svojo arhitekturo, prevozno infrastrukturo in družbene neenakosti. Znanstveniki opozarjajo na potrebo po reševanju toplotnih neenakosti, ki se kažejo v tem, kdo je najbolj izpostavljen tveganju zaradi vročine.

Nekatera mesta so že začela obravnavati te težave s pomočjo naložb v delavske pravice, trajnostni razvoj in druge ukrepe. Kljub temu se zdi, da bi neukrepanje lahko na dolgi rok prineslo še večje stroške. To velja tudi za ZDA, kjer se še vedno soočajo s pomanjkanjem zaščite pred vročino za najranljivejše prebivalce.

Skratka, naraščajoče temperature zahtevajo nujne ukrepe in prilagoditve v mestih po vsem svetu, da bi se zaščitili pred smrtonosnimi vročinskimi valovi in zmanjšali družbene neenakosti, ki so povezane s temi vremenskimi ekstremi.

vir; Foto: Freepik; Portal24

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja