Odbor DZ-ja podprl mnenje, da je pobuda Gen-I neutemeljena
Odbor za pravosodje Državnega zbora (DZ) je na nedavni seji soglasno potrdil mnenje zakonodajno-pravne službe, da je pobuda podjetja Gen-I za ustavno presojo določbe zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, ki ureja objavo podatkov na aplikaciji Erar, neutemeljena, piše MMC RTV SLO. Gre za 75.b člen zakona, ki je razširil nabor transakcij, ki jih Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) objavlja v Erarju, aplikaciji za transparentnost porabe javnih sredstev. Gen-I je pobudo vložil na Ustavno sodišče, ker se boji, da bi lahko javne postale plače nekaterih zaposlenih, ki niso vodstveni kader. Podjetje je predlagalo tudi začasno zadržanje izvajanja člena, a je prenovljeni Erar začel delovati že 5. marca.
Zakonodajno-pravna služba DZ-ja je ugotovila, da Gen-I ne izkazuje pravnega interesa za pobudo. Po njihovem mnenju zakon ne omogoča objave podatkov o plačah zaposlenih pri Gen-I-ju, saj se obveznost nanaša le na subjekte javnega sektorja. Če torej zakon ne posega neposredno v pravni položaj podjetja, pobuda nima podlage, zato so Ustavnemu sodišču predlagali, da jo zavrže. Vlada se s tem strinja. Ministrica za pravosodje Andreja Katič je poudarila: “Gen-I nima pravnega interesa za pobudo o oceni ustavnosti, saj podatkov o transakcijah za plače zaposlenih v Gen-I-ju ni med podatki, objavljenimi v evidenci uprave za javna plačila.” Dodala je, da je ureditev skladna z ustavo in služi transparentnosti.
Burna razprava na odboru: Hoiviku odvzeli besedo
Kljub soglasju o mnenju je razprava na odboru potekala burno. Poslanec SDS-a Andrej Hoivik je s svojimi izjavami razburil člane, kar je privedlo do predloga predsednice DZ-ja Urške Klakočar Zupančič, da mu odvzamejo besedo. Odbor je predlog potrdil z glasovanjem, Hoivik pa je nato sejo zapustil. Po poročanju MMC RTV SLO je predsednica DZ-ja ob tem izrazila pričakovanje, da bo KPK prevzel odgovornost za morebitne napake pri delovanju Erarja, kar je zapisala z besedami: “Pričakujem, da bo KPK prevzel odgovornost za napake.”
Zavrnitev priporočil SDS-a in vprašanja o delovanju Erarja
Odbor je obravnaval tudi predlog priporočil SDS-a, ki so želeli, da DZ vladi naloži hitrejše odzivanje na pobudo Gen-I-ja ter pripravo poročila o delovanju Erarja. Po poročanju MMC RTV SLO je Katič pojasnila, da vlada ne more podati poročila, saj je KPK neodvisen organ. Odbor je s štirimi glasovi za in devetimi proti priporočila zavrnil. SDS je vztrajal, da brez njihovega predloga mnenja DZ-ja in vlade sploh ne bi bilo.
Dodatno polemiko je sprožilo dejstvo, da odbor ni pravočasno obravnaval predloga Gen-I-ja za začasno zadržanje zakona, ki ga je Ustavno sodišče zavrnilo že pred sejo. Predsednica odbora Lena Grgurevič je pojasnila, da so čakali na mnenja vlade in zakonodajno-pravne službe, ki so bila podana šele marca. Po poročanju MMC RTV SLO so v SDS-u očitali Svobodi, da ščiti interese Gen-I-ja, kar so v Svobodi zanikali.
Medtem so se po zagonu prenovljenega Erarja pojavile napake, kot je napačna navedba, da je Gen-I nakazal 20 milijonov evrov fizični osebi. Uprava za javna plačila je priznala napako, ki je bila pozneje popravljena. Klakočar Zupančič je ob tem znova poudarila odgovornost KPK.
Portal24; Foto: Zajem zaslona ERAR