Na svetovni dan svobode medijev sta dr. Peter Gregorčič, prvopodpisani pod pobudo za presojo ustavnosti novele Zakona o RTV Slovenija, in prof. dr. Matej Avbelj, avtor pobude, izpostavila pomembna vprašanja glede delovanja slovenskega ustavnega sodišča in potencialnih konfliktov interesov.

Dr. Gregorčič in dr. Avbelj v svojem sporočilu za javnost opozarjata, da “ta mesec mineva leto dni, odkar je slovensko ustavno sodišče povozilo pravo in se podredilo aktualni politični oblasti.” S tem se nanašata na proces vsebinske presoje novele Zakona o RTV Slovenija, ki jo je pripravila vlada premiera Roberta Goloba. Kljub temu, da gre za “absolutno prednostno zadevo,” je primer še vedno odprt, kar povzroča zaskrbljenost v javnosti.

Prav tako sta izrazila zaskrbljenost glede ponovne vključitve ustavnega sodnika dr. Roka Čeferina v presojo, kljub prejšnjim očitkom o nasprotju interesov. “Na svetovni dan svobode medijev tako z obžalovanjem ugotavljava, da slovensko Ustavno sodišče ni več sposobno zavarovati svobode izražanja, ki je prvi temelj svobode medijev,” sta poudarila.

Dr. Gregorčič je razkril tudi, da je zaradi suma kršitev določb o nasprotju interesov ustavnega sodnika dr. Roka Čeferina prijavil Komisiji za preprečevanje korupcije. “Verjamem, da bo Komisija to zadevo obravnavala prednostno in v primeru ugotovljenih kršitev ustavnemu sodniku dr. Čeferinu izrekla predpisane sankcije ter o tem obvestila javnost,” je zapisal dr. Gregorčič v svojem sporočilu.

Besede dr. Gregorčiča odpirajo tudi širše vprašanje o integriteti pravnih institucij v Sloveniji in pomenu neodvisnosti sodišč za ohranjanje temeljnih človekovih pravic, kot je svoboda izražanja.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja