Po letu 2026: Komunalni prispevek tudi za enostavne objekte?
Ministrstvo za naravne vire in prostor pod vodstvom takratnega ministra Uroša Brežana je marca lani sprejelo nov pravilnik o projektni in drugi dokumentaciji ter obrazcih pri graditvi objektov, ki je prinesel nove obdavčitve. Spremembe so povzročile povečanje birokracije in dodatne finančne obremenitve za državljane.
Že dve leti sicer velja, da je potrebno komunalni prispevek plačati tudi za nadstrešnico in druge pomožne objekte, če spadajo med nezahtevne objekte. S sedanjimi spremembami pa se bo komunalni prispevek plačal tudi za enostavne objekte.
Kaj je pravzaprav enostavni objekt? Definicija se razlikuje glede na občino. Med enostavne objekte štejemo majhno stavbo in nadstrešnico do 20 m², ograjo do vključno 2 m, podporni zid, objekt za rejo živali do 40 m², pomožni kmetijsko-gozdarski objekt do površine 40 m² in podobno.
Pravilnik vlade na področju gradbeništva prinaša spremembe pri dokumentaciji za gradnjo nezahtevnih in enostavnih objektov, ki jih investitorji večinoma gradijo sami. Novost je, da morajo investitorji tudi pri gradnji nezahtevnih objektov, če jih gradijo sami, imenovati nadzornika, in to pred prijavo začetka gradnje nezahtevnega objekta.
Nadzornika boste potrebovali:
- Če boste želeli pokriti manjšo verando.
- Če boste hoteli okoli hiše narediti manjšo ograjo.
- Če boste hoteli na vrhu garažne strehe narediti verando.
Novost je tudi, da je treba gradnjo enostavnega objekta prijaviti na občini in tam pridobiti dovoljenje za gradnjo.
Posledice za državljane
Te spremembe pomenijo konec podaljševanja balkonov, izdelave teras, zapiranja verand in izdelave vrtnih ut brez dodatne birokracije.
“Vložil sem dokumentacijo za izdajo gradbenega dovoljenja za nezahtevni objekt in doživel šok. Na upravni enoti so mi povedali, da mi bo občina odmerila komunalni prispevek. Gradil bom nadstrešnico za dva avtomobila, ki ima površino 35 kvadratnih metrov, za kar mi je občina odmerila 700 evrov komunalnega prispevka, pa čeprav ne bo opremljena niti z elektriko. Zakaj je za takšne objekte sploh treba plačati komunalni prispevek?” se po poročanju Žurnal24 sprašuje bralec Samo.
Komunalni prispevek je po novem potrebno plačati za nadstrešnico, rastlinjak, skladišče pridelkov, stavbo za shranjevanje orodja in drugih strojev ter stavbe za funkcionalno dopolnitev, kot so senčnice in letne kuhinje. Višina komunalnega prispevka je odvisna od občine.
Sistem eGraditev
Mejnik uveljavitve sprememb je vzpostavitev sistema eGraditev na vseh upravnih enotah po državi. Sistem eGraditev, ki bo v celoti digitaliziral postopek pridobivanja gradbenega dovoljenja, je kot prva marca uvedla postojnska upravna enota, pridružili sta se ji enoti Ilirske Bistrice in Cerknice. Do konca leta načrtujejo vzpostavitev sistema še na 12 enotah, na vseh upravnih enotah pa bo predvidoma zaživel do začetka leta 2026.
[Vir: Nova24]; Portal24; Foto: Freepik