Pogosta vprašanja: Kdaj se lahko predčasno upokojim?

Tokrat predstavljamo možnost za pridobitev predčasne pokojnine, ki se nanaša na osebe, ki so dopolnile 60 let starosti hkrati pa imajo 40 let pokojninske dobe, pri čemer ta doba ne vključuje dokupljenih let.

Pogoji za upokojitev so enaki za oba spola. Ključno je, da starostna meja 60 let ostaja nespremenjena in se ne more znižati na podlagi nobenih izjem, ki veljajo za starostno pokojnino.

Kako se odmeri predčasna pokojnina?

Odmera predčasne pokojnine poteka enako kot pri starostni pokojnini, osnova pa je dopolnjena pokojninska doba. Vendar pa se odmerjena pokojnina zmanjša za 0,3 odstotka za vsak mesec pred dopolnjenimi 65 leti starosti. Največje možno zmanjšanje znaša 18 odstotkov, kar ustreza petim letom predčasnega upokojevanja. Pomembno je, da je to zmanjšanje trajno in ne vpliva na morebitno kasnejšo dopolnitev starosti za pridobitev pravice do starostne pokojnine.

Osebe, ki prejmejo predčasno pokojnino, niso upravičene do izplačila zagotovljene pokojnine. To je pomemben dejavnik pri odločanju o možnosti predčasnega upokojevanja.

Dodatni odmerni odstotek za otroke

Zanimivost nove ureditve je možnost povečanja odstotka odmere pokojnine za skrb za rojene ali posvojene otroke. Za vsakega otroka, ki je državljan Evropske unije in za katerega je bil zavarovanec skrben v prvem letu starosti, se odstotek poveča za 1,36 odstotka, vendar skupno povečanje ne sme preseči 4,08 odstotka.

Zakaj odložiti predčasno upokojitev?

Predčasna pokojnina se trajno zniža za določen odstotek, če zavarovanci ne izpolnijo pogojev 40 let pokojninske dobe brez dokupa pri najnižji starosti, 38 let pokojninske dobe brez dokupa z možnostjo znižanja starostne meje na 65 let ali pogoja 65 let starosti s 15 leti zavarovalne dobe. Vendar, če zavarovanci po izpolnitvi pogojev za predčasno pokojnino nadaljujejo z delom in obveznim zavarovanjem ter dosežejo 40 let pokojninske dobe brez dokupa, 38 let pokojninske dobe z znižano starostno mejo ali starost 65 let, lahko uveljavijo pravico do starostne pokojnine, ki je lahko 40% višja ali ugodnejša od predčasne pokojnine. Prav tako bodo deležni ugodnejšega vrednotenja pokojninske dobe brez dokupa.

Za zavarovance, ki so se do 31. 12. 2019 odločili za izplačilo 20% predčasne pokojnine in nadaljevali z delom v obveznem zavarovanju s sorazmernim delom delovnega časa, velja, da ob izpolnitvi pogojev za starostno pokojnino pridobijo pravico do celotne starostne pokojnine. Po novih določbah ZPIZ-2G, ki veljajo za zavarovance, ki so pogoje za predčasno pokojnino izpolnili od 1. 1. 2020, kljub nadaljevanju dela in obveznega zavarovanja, niso upravičeni do izplačila 20% predčasne pokojnine, temveč lahko ob izpolnitvi ustreznih pogojev uveljavljajo 40% starostne pokojnine.

Ali sem z izpolnitvijo pogojev za starostno pokojnino v času uživanja delne pokojnine ali ponovne vključitve v obvezno zavarovanje upravičen do odstotnega povečanja ali do ponovne odmere že odmerjene predčasne pokojnine?

Odstotnega povečanja ali ponovne odmere že odmerjene predčasne pokojnine ni mogoče opraviti, ker ste že izpolnili pogoje za starostno pokojnino. Starostna pokojnina se odmeri kot prva odmera na dan uveljavitve.

Če ne izpolnim pogojev za starostno pokojnino, kakšna je potem odmera predčasne pokojnine?

Če niste izpolnili pogojev za starostno pokojnino in ob prenehanju obveznega zavarovanja še vedno izpolnjujete pogoje le za predčasno pokojnino, se odmerjena predčasna pokojnina odstotno poveča glede na skupno dopolnjeno pokojninsko dobo in starost na dan uveljavitve predčasne pokojnine. Višina zmanjšanja predčasne pokojnine se določi upoštevaje število manjkajočih mesecev do dopolnitve starosti 65 let.

Če v času ponovnega zavarovanja ne izpolnim pogojev za starostno pokojnino, kako se potem izračuna zmanjšanje pri ponovni odmeri predčasne pokojnine?

Če niste izpolnili pogojev za pridobitev pravice do starostne pokojnine, se ob prenehanju ponovnega zavarovanja pri ponovni odmeri ali odstotnem povečanju predčasne pokojnine manjkajoča starost ob prvem priznanju pravice do predčasne pokojnine zmanjša za toliko mesecev, kot znaša pokojninska doba, dopolnjena v času ponovnega zavarovanja.

Način pridobitve informativnega izračuna predčasne pokojnine, postopek pred zaključkom dela ter vložitev vloge so enaki kot pri uveljavljanju pravice do starostne pokojnine.

[Vir: ZPIZ]; Foto: Freepik; Senior24

ByA.K.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja