Premier Golob pozdravlja priznanje Palestine s strani Španije, Irske in Norveške

Premier Robert Golob je pozdravil napoved Španije, Irske in Norveške, da bodo 28. maja priznale Palestino. Ob tem je spomnil, da je tudi Slovenija nedavno začela postopek priznanja.

“Pozdravljam današnjo napoved voditeljev Kraljevine Španije, Republike Irske in Kraljevine Norveške o priznanju Palestine. V zadnjih tednih sem bil z njimi v tesnem in rednem stiku, v naslednjih dneh pa bom tudi s številnimi kolegi iz držav članic, ki še niso priznale Palestine, v upanju, da se pridružijo našemu procesu priznanja v bližnji prihodnosti,” je sporočil Golob.

Golob je poudaril, da je slovenska vlada prva izmed podpisnic posebne izjave ob robu Evropskega sveta – to so Slovenija, Španija, Irska in Malta – začela proces priznanja Palestine. “Izrazili smo pričakovanja, ne pa pogojev, za obe strani,” je dodal.

Premier je nedavno v pismu voditeljem držav članic EU-ja pozval tiste, ki še niso priznali Palestine, naj se pridružijo slovenskemu procesu priznanja. “Več držav bo z nami, močnejši bo naš vzvod na obe strani za doseganje premirja in izpustitev talcev,” je dodal. Golob je pojasnil, da Slovenija vodi proces priznanja z namenom prispevati k reformiranju in opolnomočenju palestinske oblasti, ki bo zastopala svoje prebivalstvo na Zahodnem bregu in v Gazi ter vodila k rešitvi dveh držav. “Radi bi pripomogli k rešitvi, ki jo kot trajen mir vidi skoraj ves svet,” je poudaril.

Prepričan je, da bo trajen mir na Bližnjem vzhodu mogoč šele, ko bodo vsi akterji sprejeli realnost rešitve dveh držav in ko se bodo lotili obravnave izraelsko-palestinskega vprašanja.

Odločitev pozdravlja tudi ministrica Fajon

Tudi zunanja ministrica Tanja Fajon je prav tako pozdravila odločitev treh držav za priznanje Palestine in dodala, da Slovenija še naprej sodeluje z več evropskimi državami glede priznanja. Na mednarodni konferenci Dan Afrike v ljubljanskem Centru Rog je poudarila, da je slovenska vlada začela svoje postopke priznanja pred Španijo, Irsko in Norveško, vendar vsaka država ima svoja pravila glede priznanja.

Priznanje Palestine, ki mu Izrael nasprotuje, je Fajon označila kot pritisk na Izrael za ustavitev ofenzive v Gazi, kjer vladajo vse hujše humanitarne razmere. Slovenija se zavzema za trajno premirje v Gazi, kar bo pomenilo varnost tako za Izraelce kot za Palestince.

Ministrica je razkrila, da se je s približno osmimi državami znotraj EU-ja pogovarjala o priznanju Palestine še pred zaostritvijo konflikta oktobra lani. “Danes še vedno lahko govorim, da se nas pogovarja šest, sedem držav, zagotovo pa ponekod na stališča vlad vplivajo tudi bližajoče se evropske volitve,” je pojasnila.

Slovenska vlada je 9. maja sprožila postopke za priznanje Palestine. Skrajni rok, ko naj bi odločitev posredovali državnemu zboru, je vlada določila 13. junij.

[Vir: STA]; Portal24; Foto: Anže Malovrh/STA

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja