Raziskava razkriva: Kiti grbavci komunicirajo s kompleksnimi kodami

Nedavna analiza vokalizacije kitov grbavcev je razkrila, da razlike v njihovih “klikih” predstavljajo nekakšno abecedo, ki tvori osnovo kompleksnega komunikacijskega sistema. Člani konservatorske pobude Project CETI so odkrili serijo klikov, krajših od dveh sekund, ki delujejo kot kode – osnovne enote (fonemi) govora kitov in delfinov.

Kiti grbavci so zelo socialni sesalci in je že znano, da se identificirajo z edinstvenimi vzorci klikanja. Vendar je to prvič, da je bila prikazana kombinatorična in od konteksta odvisna struktura njihove komunikacije. “Vokalizacije kitov grbavcev so bolj izrazite in strukturirane, kot se je prej mislilo,” pišejo računalniški znanstvenik Pratyusha Sharma in sodelavci z Massachusetts Institute of Technology (MIT).

Raziskovalci so analizirali vokalizacije, zabeležene pri približno 60 različnih kitih grbavcih (Physeter macrocephalus) med letoma 2005 in 2018. V posnetkih je bilo identificiranih skupno 8.719 različnih kod, razvrščenih v 21 vrst kod, opredeljenih v prejšnjih študijah. Kiti bodisi izmenično proizvajajo te kode ali prekrivajo svoje vokalizacije s sogovorniki, s čimer ustvarjajo vzorce na ravni posamezne kode in celotno strukturo zbora.

Lastnosti kod

Nekatere lastnosti kod, ki jih uporabljajo kiti, so odvisne od konteksta, kot so rubato (podaljšanje ali skrajšanje kod, ki niso vezane na število klikov) ter dodatni kliki, dodani osnovni kodi, znani kot ornamentika. Nasprotno pa vzorci ritma in tempa ne sledijo določenim kontekstom. Ta majhen nabor različnih funkcij kod skupaj ustvarja veliko kombinacijo razpoznavnih zvokov, podobno kot fonemi v človeški fonetični abecedi.

“Veliki kombinatorični vokalizacijski sistemi so po naravi izjemno redki. Vendar uporaba signalov kitov grbavcev kaže, da niso edinstveno človeški in lahko nastanejo zaradi dramatično različnih fizioloških, ekoloških in socialnih pritiskov,” pojasnjujejo Sharma in sodelavci v svojem prispevku. Medtem ko nas ta raziskava pripelje le do vrat dekodiranja pomenov klikov kitov grbavcev, raziskovalci verjamejo, da je dovolj zapletenosti v tem, kar so ugotovili, da je možno, da imajo kiti dvojnost v svojih vzorcih.

To je podobno, kot ljudje združujemo kontekstno odvisne enote, kot so črke, na različne načine, da zgradimo različne enote z novimi pomeni – taktiko, ki močno poveča kompleksnost komunikacije. Čeprav raziskovalci vedenja živali še niso potrdili te jezikovne funkcije pri kateri koli drugi živali, so kliki kitov sperme morda kandidat. “Naše ugotovitve odpirajo možnost, da bi komunikacija kitov grbavcev lahko bila naš prvi primer tega pojava pri drugi vrsti,” zaključujejo Sharma in sodelavci.

Raziskava je bila objavljena v Nature Communications.

[Vir: Science alert]; Portal24; Foto: Freepik

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja