Slovenija edina v EU, ki diskriminira moške pri pokojninah
Skupina upokojenih moških je na Ustavno sodišče Republike Slovenije vložila pobudo, ki opozarja na diskriminacijo pri odmeri pokojnin. Vladimir Verdnik iz Velenja v časniku Delo piše, da so moški, ki so se upokojili z odmernim odstotkom 57,25, diskriminirani v primerjavi z ženskami, ki so v istem časovnem obdobju prejemale 63,5 odstotka.
Pobuda, ki obsega petindvajset strani, izpostavlja, da je v Sloveniji, edini državi članici Evropske unije, ki zavestno diskriminira samo moške, prišlo do kršenja 14. člena slovenske ustave, ki prepoveduje diskriminacijo na podlagi spola. Skupina upokojencev je svoje mnenje utemeljila z navedbami iz pisnega mnenja Evropske komisije, ki potrjuje, da so bili pri pokojninskem izračunu moški nepravično obravnavani.
Upokojenci opozarjajo, da takšna zakonodaja ne upošteva enakih vplačil v pokojninsko blagajno in da jim je zaradi tega že več kot dvanajst let povzročenih čustvenih bolečin, poleg finančnih izgub. Poudarjajo, da prejemajo okoli deset odstotkov nižje pokojnine kot njihove ženske vrstnice, ki so se upokojevale od leta 2013 naprej, ter moški, ki se upokojujejo po novem zakonu.
Čakanje na odločitev Ustavnega sodišča
Verdnik dodaja, da je čakanje na odločitev Ustavnega sodišča, ki traja že osem mesecev, dodatno breme za vse vpletene. Skupina upa, da bo sodišče kmalu odločilo v njihovo korist in s tem prispevalo k bolj pravični obravnavi upokojencev ne glede na spol.
Decembra 2023 je bila po dolgi pravni bitki sprejeta odločitev, ki ni bila v prid skupini moških upokojencev, ki so bili diskriminirani pri izračunu pokojnin. Verdnika piše, da je sodišče na dveh straneh obrazložilo zavrnitev njihove pobude. Glavni razlogi za to so bili, da zakon, ki je določal nizke odmerne odstotke, uradno ni več v veljavi od 1. januarja 2023 in da pobudniki niso izčrpali vseh pravnih možnosti.
Verdnik pojasnjuje, da upokojenci ne morejo razumeti, zakaj se zakon, ki ne velja več, še vedno uporablja le za njih. Dodaja, da skupina ni izčrpala vseh pravnih možnosti, ker so upali, da bo pravičnost dosežena brez dolgotrajnih pravnih postopkov in so težko našli odvetnika, ki bi jih zastopal. Verdnik še izpostavlja, da so upokojenci na krivice preko različnih javnih kanalov in pristojnih institucij opozarjali že od leta 2012.
Po besedah Verdnika bi za popravek krivic zadoščal relativno majhen znesek, približno šest milijonov evrov mesečno, ki je enak znesku, porabljenem za preplačano sodno stavbo v Ljubljani. Letno bi bilo potrebnih sedemdeset milijonov evrov, kar je primerljivo s stroški, ki so jih povzročila zavržena cepiva proti COVID-19. Verdnik kritično ugotavlja, da država razmetava denar za nepotrebne nakupe in projekte, medtem ko za upokojence sredstev “ni in ni”.
“Oboroženi” s pravnim mnenjem
Skupina petintridesetih upokojencev se je tako oborožila s pravnim mnenjem in je 30. januarja 2024 pričela iskati pravico na sodišču, navaja Verdnik v časniku Delo. Upokojenci so od Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije zahtevali ponovno izdajo pokojninskih odločb, ki bi bile enakovredne tistim, izdanim za ženske ob njihovi upokojitvi, vključno z zahtevkom za poračun in obrestmi. Kljub preteku več kot dveh mesecev od vložitve zahteve, pokojninski zavod do 6. aprila 2024 še ni odgovoril, kar je pripeljalo do obveščanja varuha človekovih pravic o kršitvi 60-dnevnega roka za odgovor.
Kot piše Verdnik, so upokojenci pripravljeni svoj boj nadaljevati na višjih instancah, vključno z evropskim sodiščem za človekove pravice, če bo potrebno. Imajo pisno mnenje Evropske komisije, ki potrjuje, da so bili diskriminirani, in nekaj sodb evropskega sodišča, ki so bile v prid diskriminiranih moških. Prav tako imajo na svoji strani evropsko direktivo iz leta 2006, ki zahteva odpravo diskriminacije v pokojninski zakonodaji, ki pa je še ni bila izpolnjena.
Verdnik opozarja, da če bo slovenska pravna bitka izgubljena na evropskem sodišču, to ne bo le neugledno za slovenski pravni sistem, temveč bo država morda morala plačati tudi globo in sodne stroške, poleg izplačila razlik do pravičnih pokojnin in zamudnih obresti oškodovancem. Po njegovem mnenju bi lahko bilo vse to preprečeno, če bi slovenska boginja pravice pravočasno zagledala očitno krivico.
[Vir: Delo]; Senior24; Foto: Freepik