Slovenija in Palestina sta vzpostavili diplomatske odnose
Slovenija in Palestina sta vzpostavili diplomatske odnose. Zunanja ministrica Tanja Fajon je palestinskemu veleposlaniku Salahu Abdelu Šafiju predala noto o priznanju in vzpostavitvi diplomatskih odnosov.
Palestinski predsednik Mahmud Abas se je premierju Robertu Golobu v telefonskem pogovoru zahvalil za priznanje. Vlada je na družbenem omrežju X sporočila, da sta se slovenski premier in palestinski predsednik dogovorila, da se bosta osebno srečala v torek v Jordaniji ob robu mednarodne humanitarne konference z naslovom “Nujen humanitarni odziv za Gazo.”
Zunanja ministrica Fajon je z veleposlanikom Abdelom Šafijem razpravljala o tem, kaj lahko Slovenija in mednarodna skupnost storita za nadaljevanje pogajanj o premirju, izpustitvi talcev in zaščiti civilistov. Ob predaji diplomatske note je izpostavila, da so naslednji diplomatski koraki udeležba predsednika vlade na humanitarni konferenci v Jordaniji in pogajanja o ameriški resoluciji o premirju in izpustitvi talcev v Varnostnem svetu ZN-a. “Slovenija bo vztrajala, da nadaljujemo pritiske na Izrael in mednarodno skupnost ter da čim prej dosežemo trajno premirje v Gazi,” je poudarila Fajonova.
Palestinski veleposlanik se je Sloveniji zahvalil za načelno držo glede spoštovanja mednarodnega prava in zagovarjanja pravice Palestincev do samoodločbe. Slovensko priznanje Palestine je označil kot pomemben prispevek k miru.
Slovenija je Palestino priznala v torek kot 147. članica Združenih narodov.
Tujina spremljala priznanje
Slovensko priznanje Palestine se je za kratek čas znašlo tudi na naslovnicah svetovnih medijev, ki so večinoma zgolj bežno omenili včerajšnje dogodke. Po poročanju TV Slovenija je bilo uradnih odzivov svetovnih vlad precej manj. Tiskovni predstavnik nemške vlade Steffen Hebestreit je dejal: “Rešitev konflikta na Bližnjem vzhodu vidimo le v vzpostavitvi dveh držav. To je dolgoročna perspektiva. Potrebna bodo pogajanja za doseganje sprejemljive rešitve za obe strani, pri tem ni bližnjic. Upoštevamo sicer, da vrsta držav to vidi drugače.”
Izraelske oblasti se za zdaj še niso odzvale, prav tako ne izraelski veleposlanik v Sloveniji.
Veselje med Palestinci v Sloveniji
Priznanja so veseli tudi v Sloveniji živeči Palestinci. “Sem Palestinka iz Gaze in tam imam še vedno sorodnike in prijatelje, tam so tudi vsi moji spomini. Ne morem nehati misliti, da je zdaj glavno, da najprej ustavimo to vojno. To se mi kot Palestinki zdi najpomembnejše,” je povedala prebivalka Gaze, ki živi v Ljubljani.
[Vir: STA]; Portal24; Foto: MZEZ RS X