Sprejet energetski zakon, ki prepoveduje vgradnjo novih kotlov na fosilna goriva
V Državnem zboru je bil s 53 glasovi za in 30 proti sprejet nov energetski zakon, ki uvaja pomembne spremembe v energetski politiki Slovenije. Zakon, katerega prenova je bila nujna po prenosu različnih tematik iz starega energetskega zakona v ločene zakone, sedaj določa podporne in omejitvene ukrepe za prehod na nefosilne vire energije.
Zakon med drugim narekuje občinam, da pripravijo lokalne energetske koncepte, ki bodo veljali za obdobje sedmih let. Ti koncepti morajo vključevati cilje za zmanjšanje porabe energije in povečanje deleža obnovljivih virov, kot tudi energetsko prenovo javnih stavb. Za občine z več kot 10.000 prebivalci zakon zahteva, da vključijo tudi načrt za vzpostavitev vsaj ene energetske skupnosti, ki bo temeljila na obnovljivih virih energije.
V skladu z zakonom bodo občine morale določiti prednostno rabo virov energije, pri čemer bodo imeli prednost obnovljivi viri in tehnologije z nižjimi emisijami toplogrednih plinov. Daljinski energetski sistemi, ki so energetsko učinkoviti, bodo imeli prednost pred drugimi sistemi oskrbe s toploto, razen v primeru stavb z letno potrebo po toploti manj kot 4000 kWh, ki se ogrevajo na obnovljive ali nizkoogljične vire.
Konec vgradnje kotlov na fosilna goriva
Prenovljeni zakon tudi uvaja omejitve glede vgradnje novih kotlov na fosilna goriva. Od 1. januarja 2025 vgradnja novih kotlov na zemeljski ali utekočinjen naftni plin v stanovanjskih stavbah ne bo dovoljena. Poleg tega bodo občine nove koncesije za gradnjo in upravljanje omrežij za distribucijo plina lahko podelile le, če bodo omrežja načrtovala priključevanje proizvodnih virov plina iz obnovljivih virov za vsaj 80 odstotkov načrtovane porabe.
Poslanci Državnega zbora so sprejeli nov energetski zakon, ki med drugim vključuje podaljševanje koncesij za distribucijo plina. Koncesije bodo lahko podaljšane večkrat za obdobje petih ali sedmih let, odvisno od specifičnih pogojev, kot so letna poraba plina nad 100.000 kWh pri odjemalcih, ki plin uporabljajo v proizvodnji ali storitvah in nimajo dostopa do alternativnih virov energije, ali če distribucijski sistem oskrbuje več kot pet odstotkov gospodinjskih odjemalcev. Sedemletno podaljšanje je možno, če je v omrežje priključen vir plina obnovljivega izvora.
Regulacija trga
Zakon določa tudi pristojnosti Agencije za energijo kot regulatorja energetskega trga ter opredeljuje delovanje energetske inšpekcije. Uvaja postopke za dodeljevanje spodbud za naložbe v obnovljive vire energije in energetsko učinkovitost, ki bodo digitalizirani in poenostavljeni. Prav tako zakon določa pristojnosti za razlastitev v javno korist, potrebno za razvoj energetske infrastrukture.
Poleg tega zakon uvaja finančne mehanizme, kot je komplementarno financiranje projektov za zeleni prehod, ki so uspešni na razpisih EU, in opredeljuje dodeljevanje sredstev iz sklada za pravični prehod in evropskega sklada za modernizacijo. Ta sredstva bodo namenjena predvsem za revitalizacijo lokacij, kot sta Termoelektrarna Šoštanj in Zasavje.
[Vir: MMC RTV SLO]; Portal24; Foto: Pexels