Starejši so navdušeni nad virtualno resničnostjo
Nova študija Univerze Stanford je razkrila, da velika večina starejših, starih od 65 do 103 let, uživa v virtualni resničnosti (VR), kar izboljšuje njihova čustva in interakcije z osebjem. Med 245 udeleženci, ki so sodelovali v raziskavi po 17 skupnostih starejših po ZDA, je večina izrazila pozitivne občutke do virtualne resničnosti. To vključuje 91-letnega upokojenega vojaškega polkovnika Farrella Patricka, ki je bil navdušen nad svojo prvo izkušnjo VR, ko je “letel” v mornariškem lovskem letalu ob obali Floride.
Študija je del širših prizadevanj za prilagoditev VR tehnologije potrebam starejših. Namen vsega pa je izboljšati njihovo zdravje in čustveno počutje ter zmanjšati vpliv demence. Starejši udeleženci so lahko izbirali med različnimi sedemminutnimi VR izkušnjami, ki so segale od adrenalinskih avantur, kot so skoki s padalom in vožnja s tankom, do bolj mirnih dejavnosti, kot so ogledi predstav, igranje s hišnimi ljubljenčki in virtualni obiski znanih lokacij po svetu.
VR je obudil spomine
Terry Colli, 76-letni nekdanji direktor za odnose z javnostmi na kanadskem veleposlaništvu v Washingtonu, DC, je povedal, da je VR obudil spomine na njegova potovanja in otroštvo na kmetiji. Anne Selby, 79-letna upokojena svetovalka in umetnica, je izpostavila, kako je VR stimulirala “skoraj vsako področje” njenih možganov. Selby je še posebej je uživala v izkušnjah, povezanih s hišnimi ljubljenčki.
Strokovno pregledana študija, izvedena s sodelovanjem Univerze Stanford in podjetja Mynd Immersive, je razkrila pomembne koristi uporabe virtualne resničnosti (VR) pri starejših. Skoraj 80 odstotkov udeležencev je poročalo o bolj pozitivnem odnosu po seji VR. 60 odstotkov udeležencev pa je izjavilo, da se počutijo manj socialno izolirane. Kljub temu se je užitek pri tistih z oslabljenim vidom in sluhom nekoliko zmanjšal. Tisti, ki na splošno niso naklonjeni tehnologiji, so za VR dejali, da ni prijeten.
Študija je pokazala tudi, da skoraj 75 odstotkov negovalcev meni, da se je razpoloženje stanovalcev po uporabi VR izboljšalo. Več kot 80 odstotkov stanovalcev in skoraj 95 odstotkov negovalcev pa je povedalo, da je pogovor o VR izkušnji izboljšal njihove medsebojne odnose. Ryan Moore, doktorski kandidat na Stanfordu, ki je pomagal voditi raziskavo, je poudaril, da je za večino anketirancev to bila prva uporaba VR in da so izkušnjo uživali ter se veselili ponovitve.
VR – odje, ki resnično pomaga izboljšati dobro počutje starejših
Chris Brickler, izvršni direktor in soustanovitelj Mynda, poudarja, da VR predstavlja orodje, ki resnično pomaga izboljšati dobro počutje starejših. Brickler je opozoril na razliko med VR in tradicionalnimi dvodimenzionalnimi mediji, kot sta televizija ali iPad. V kontekstu Alzheimerjeve bolezni in demence je VR uporabljen tudi za spodbujanje spominov in pogovorov med stanovalci in negovalci. Po besedah Hane Salem, koordinatorke za smiselno življenje, pa slednje starejšim omogoča, da “oživijo” s pripovedovanjem svojih zgodb.
Dodatno, aplikacije VR, razvite s strani Mynda, vključno z igro lovljenja metuljev, pomagajo izboljšati mobilnost in prilagodljivost starejših, kar je za mnoge bolj zabavno in učinkovito pri rehabilitaciji kot tradicionalne metode, kot je dvigovanje uteži.
Chris Brickler, izvršni direktor in soustanovitelj podjetja, specializiranega za virtualno resničnost (VR) za starejše, je napovedal, da se bodo njihovi sistemi kmalu povezali z Google Earth, omogočajoč starejšim, da virtualno obiščejo pomembne kraje iz svojega življenja. Takšni obiski lahko spodbudijo pogovore z negovalci in prinesejo veselje ter obujajo spomine.
Nove lažje slušalke
V odziv na povratne informacije iz študije so pri podjetju razvili nove, lažje slušalke, ki tehtajo približno 189 gramov (v primerjavi s prejšnjimi 454 grami). Vgrajen imajo tudi ventilator za hlajenje. Slušalke so zasnovane tako, da zmanjšujejo možnost slabosti, ki jo nekateri starejši doživljajo pri uporabi VR. Poleg tega so bili izboljšani tudi videoposnetki, da so manj poskočni. Slednje dodatno zmanjšuje nelagodje pri uporabi.
Raziskava je tudi pokazala, da starejši v svojih 80-ih in 90-ih letih morda ne uživajo v VR toliko kot tisti v svojih 70-ih. Omenjeno bi lahko vodilo do prilagoditev, kot so manjše zahteve za vrtenje vratu in povečanje vizualnih podob za izboljšanje izkušnje.
Starejši v skupnosti John Knox Village so ponovno preizkusili VR, vključno s Pete Audetom, ki je izkusil letenje v wingsuitu nad gorami, in njegovo ženo Karen, ki je uživala v virtualnem sprehodu s kužki in po Parizu. Farrell, upokojeni vojaški računalniški strokovnjak, je izrazil upanje, da bo dočakal 100 let. Farell namreč verjame v prihajajoče pomembne spremembe v VR, ki bodo po njegovem mnenju postale del vsakdanjega življenja, tudi za starejše, in bodo zagotavljale zelo realistične in odzivne izkušnje.
[Vir: Euronews]; Foto: Senior24