Štiri učinkovite masažne tehnike za sindrom karpalnega kanala
Ali občutite bolečino, odrevenelost ali mravljinčenje v roki, roki ali zapestju? Lahko bi bil simptom sindroma karpalnega kanala. Če je temu tako, so lahko simptomi na začetku blagi in znosni. Toda če se ne zdravi, se lahko stanje poslabša in vam postane zelo težko in boleče premikati roke, kar ovira vašo sposobnost opravljanja vsakodnevnih opravil doma in v službi.
Injekcije kortikosteroidov in kirurški posegi lahko zdravijo sindrom karpalnega kanala, vendar to niso edine možnosti. Priročnejša in neinvazivna metoda lajšanja simptomov tega stanja je fizikalna terapija in uporaba različnih masažnih tehnik.
Kaj je sindrom karpalnega kanala?
Sindrom karpalnega kanala je stanje, pri katerem je mediani živec stisnjen ali stisnjen v karpalnem kanalu.
Najprej razčistimo dve stvari:
- Srednji živec je živec, ki poteka skozi vaše roke vse do zapestja in dlani.
- Karpalni tunel je tanek prehod skozi vaše zapestje v vaše dlani.
Obstajajo različni dejavniki, ki lahko povzročijo, da se vaš srednji živec stisne in stisne v karpalnem kanalu, kot so:
- Vnetje v in okoli zapestja in dlani zaradi stanj, kot je artritis.
- Intenzivna sila in pritisk na roke zaradi fizično zahtevnega dela, ki ga običajno doživljajo ljudje, ki delajo v gradbeništvu, industrijskih procesih itd.
- Dolgotrajen pritisk na zapestja zaradi dela v pisarni in računalniku.
Poleg teh lahko številni drugi dejavniki povzročijo napetost in stres v rokah in zapestjih ter sčasoma povzročijo sindrom karpalnega kanala.
Ali lahko fizikalna terapija in masaža zdravita sindrom karpalnega kanala?
Da, sindrom karpalnega kanala je eno od mnogih stanj, ki jih zdravimo s fizikalno terapijo.
Seveda, če je stanje zelo hudo in predaleč, boste morda potrebovali injekcije ali celo operacijo za zdravljenje sindroma karpalnega kanala. Vendar, če ste previdni in ga diagnosticirate v zgodnji fazi, ko so simptomi še blagi, potem sta lahko fizikalna terapija in masaža zelo učinkovita pri obvladovanju stanja ter lajšanju bolečin in drugih simptomov. Mnogi zdravniki tudi predlagajo, da bi morali ljudje s tem sindromom najprej preizkusiti masažno terapijo pri usposobljenem zdravniku, preden sploh razmišljajo o invazivnem zdravljenju.
Če se izvaja redno in učinkovito, masažna terapija lahko zdravi simptome sindroma karpalnega kanala s sprostitvijo pritiska v medianih živcih in postopno obnovitvijo motorične funkcije.
4 učinkovite masažne tehnike za zdravljenje sindroma karpalnega kanala
Certificirani masažni terapevti uporabljajo različne tehnike za lajšanje simptomov sindroma karpalnega kanala. Tehnike se lahko razlikujejo glede na pritisk, vrste udarcev in gibov ter ciljanje na različna področja med dlanjo in podlaketjo.
Tukaj so štiri učinkovite, preizkušene masažne tehnike za sindrom karpalnega kanala:
Ogrevanje pri nizkem tlaku z Effleurage
Effleurage je vrsta masažne tehnike, pri kateri terapevt uporablja rahel pritisk z dlanmi v neprekinjenih krožnih potezah. Ta tehnika se v glavnem uporablja kot ogrevanje za pripravo mišic in živcev v rokah in zapestjih za kasnejšo globoko masažo tkiv. Udarci so dolgi in počasni, kar poveča prekrvavitev na nanesenem področju. Ta tehnika tudi nekoliko poveča temperaturo v rokah in zapestjih ter izboljša prekrvavitev.
Globoki pritisk na tkivo s Petrissage
Po ogrevanju mišic in tkiv s tehniko effleurage terapevt izvaja pritisk, ki seže globlje v mišice. Ena od tehnik masaže z globokim pritiskom je Petrissage. Petrissage uporablja predvsem gibe gnetenja – pritisk na podlaket, nato rahlo ščipanje in vlečenje kože. Ta dva giba se nenehno ponavljata, medtem ko se premikata po podlakti in zapestju. Petrissage tehnika izboljša tudi prekrvavitev, hkrati pa poveča prožnost in elastičnost mišic in tkiv.
Drsenje s tehniko trenja
Tehnika trenja se izvaja s konicami prstov in palcev, pri čemer se začne od zapestja in drsi skozi roko do komolca, pri čemer se izvaja globok pritisk na določeno roko in predel zapestja. Ta tehnika sprosti napetost v živcih, mišicah, tkivih, kitah in ligamentih podlakti, s čimer se zmanjša togost in izboljša splošna prožnost.
Manipulacija senzoričnih receptorjev s tresenjem
Tresenje se običajno izvede na koncu masaže. Vse kar zahteva je, da nekaj sekund nežno tresete roke po navodilih vašega masažnega terapevta. Prednost te tehnike je, da manipulira s senzoričnimi receptorji z mešanimi signali, kar do neke mere ublaži bolečino in sprosti mišice in tkiva.
Masažni terapevt uporablja kombinacijo teh štirih tehnik v določenem vrstnem redu za najboljše rezultate. Ne pozabite, da je pred začetkom katere koli terapevtske masaže pri sindromu karpalnega kanala pomembno, da se posvetujete s strokovnjakom za zdravstveno oskrbo, da prejmete pravilno diagnozo in individualno prilagojeno zdravljenje.