Svetina: Socialne pravice so enakovredne drugim človekovim pravicam

[MMC RTV SLO] – Varuh človekovih pravic, Peter Svetina, je poudaril, da socialne pravice niso privilegij, temveč enakovredne drugim človekovim pravicam. Na seji odborov, pristojnih za delo, družino in izobraževanje, je predstavil letno poročilo, v katerem izpostavlja nujnost krepitve socialne države. Opozoril je na potrebo po tesnejšem sodelovanju med ministrstvi in pomembnosti reform, ki bodo prinesle izboljšave za ranljive skupine prebivalstva.

Svetina je predstavil številke iz lanskega leta: varuh je obravnaval 6225 zadev, od katerih je 3224 predstavljalo pobude državljanov, ugotovljenih pa je bilo 262 kršitev človekovih pravic. Največ kršitev so zaznali na področju dela in socialnih zadev, kjer varuh vidi nujo po spremembah in izboljšavah, še posebej v sistemu socialnih storitev.

Osebna asistenca in stiska v domovih za starejše

Ena izmed ključnih točk, ki jih je Svetina izpostavil, je bila zaskrbljenost glede izvajanja osebne asistence in pomanjkanje alternativ institucionalnemu varstvu. Poleg tega je izrazil kritiko na račun odnosa države do domov za starejše, kjer se soočajo z resnimi kadrovskimi težavami, saj veliko zaposlenih odhaja v druge sektorje zaradi boljših plač. Svetina meni, da mora država sprejeti ukrepe, ki bi izboljšali pogoje za zaposlene v teh domovih, saj trenutne razmere ne omogočajo kakovostne oskrbe starejših.

Na področju varstva pravic invalidov je varuh predstavil številna priporočila, vključno z boljšo podporo tistim, ki potrebujejo osebno asistenco, in zagotovitvijo zadostnih virov za njeno nemoteno izvajanje. Opozoril je, da bi morale biti pravice invalidov enakovredno obravnavane kot vse druge človekove pravice, kar se trenutno ne uresničuje v zadostni meri.

Izobraževanje: Učni načrti in potreba po spremembah

Svetina je med predstavitvijo poročila izpostavil tudi težave na področju izobraževanja. Poudaril je, da so učni načrti v osnovnih in srednjih šolah preobsežni ter da zahtevajo od učencev preveč faktografskega znanja, ki je danes zlahka dostopno prek spleta. Varuh meni, da bi bilo treba izobraževalne programe poenostaviti in se bolj osredotočiti na pridobivanje ključnih znanj, ki so uporabna v sodobnem svetu.

Državna sekretarka Janja Zupančič z ministrstva za vzgojo in izobraževanje je v odgovor na varuhova opozorila pojasnila, da že poteka kurikularna prenova. V ta proces je vključenih veliko strokovnjakov, ki naj bi po njenem prepričanju pripravili rešitve, ki bodo ustrezale potrebam današnjega časa. Dodala je tudi, da bodo prenovljeni učni načrti vključevali več gibanja in manj statičnega poučevanja, kar je skladno s priporočili varuha.

Stiska v domovih za starejše kot ena največjih težav

Luka Omladič, državni sekretar z ministrstva za solidarno prihodnost, je izpostavil, da je kadrovska stiska v domovih za starejše ena izmed največjih težav, s katerimi se trenutno sooča Slovenija. Omenil je, da je letos začela veljati prva pravica iz novega zakona o dolgotrajni oskrbi, kar je omogočilo, da se v storitve oskrbovalca družinskega člana vključi približno 500 novih uporabnikov. Do konca leta naj bi ta številka dosegla tisoč.

Omladič je pohvalil tudi zakon o začasnih ukrepih za izboljšanje kadrovskih pogojev v socialnovarstvenih ustanovah, ki naj bi omogočil izboljšanje plač za zaposlene. Poleg tega je poudaril pomen prenove sistema plač v javnem sektorju, kar bo po njegovem mnenju ključno za zadržanje kadra v domovih za starejše in izboljšanje storitev oskrbe.

Portal24; Foto: Varuh človekovih pravic RS

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja