Ohranjanje zdravja možganov po 40. letu: To so ključne začimbe za izboljšanje kognitivnih funkcij

S staranjem postaja ohranjanje optimalnega zdravja možganov vse bolj pomembno. Po 40. letu starosti se lahko kognitivne funkcije, kot so spomin, osredotočenost in razpoloženje, začnejo zmanjševati, zato je nujno sprejeti strategije, ki podpirajo in izboljšujejo duševno počutje. To ni ključno le za ohranjanje naše sposobnosti opravljanja vsakodnevnih nalog, temveč tudi za zagotavljanje visoke kakovosti življenja.

Zaščita zdravja možganov vključuje večplasten pristop, vključno z redno telesno dejavnostjo, duševnimi vajami, ustreznim spanjem in hranljivo prehrano, bogato s hrano, ki spodbuja možgane. Prehrana ima pomembno vlogo pri podpiranju kognitivnega zdravja, zlasti z vključitvijo protivnetnih sestavin, znanih po svojih lastnostih za izboljšanje možganov. Po mnenju dr. Paula Daidoneja začimbe, kot so kurkuma, rožmarin, cimet, ingver in žajbelj, niso le okusni dodatki k obrokom, temveč tudi močni zavezniki v boju proti kognitivnemu upadu. Te naravne sestavine lahko pomagajo zmanjšati vnetje, izboljšati spomin in dvigniti razpoloženje, kar ponuja okusen in celovit način za podporo duševnemu zdravju po 40. letu starosti.

1. Kurkuma

Kurkuma je ena najmočnejših začimb za zdravje možganov. “Kurkumin lahko pomaga izboljšati delovanje možganov z zmanjšanjem oksidativnega stresa,” pravi dr. Daidone, ki poudarja protivnetne moči glavne spojine te začimbe. Z lajšanjem oksidativnega stresa in vnetja lahko kurkuma izboljša razpoloženje in podpira splošno kognitivno zdravje. Kurkumo lahko vključimo v karije, napitke ali jo vzamemo kot dodatek, vendar morajo biti posamezniki s težavami z žolčnikom ali tisti, ki so noseči ali dojijo, previdni zaradi možnih interakcij z zdravili.

2. Rožmarin

“Komponente, kot je rožmarinova kislina v rožmarinu, lahko zmanjšajo vnetje in oksidativni stres v možganih,” pravi dr. Daidone. Poleg odličnega okusa rožmarin ponuja nevroprotektivni potencial in lahko dviguje razpoloženje s svojimi protivnetnimi učinki. Uporabljamo ga lahko za začinjanje mesa, obogatitev juh ali aromatiziranje kruha. Vendar pa dr. Daidone opozarja na pretirano uživanje, da se izognemo možnim prebavnim ali alergijskim reakcijam.

3. Cimet

Cimet je odlična izbira za naravno sladkanje brez tveganja sladkorja, poleg tega pa ima lahko koristi za zdravje možganov. “Cimet dokazano izboljšuje kognitivne funkcije in zmanjšuje vnetne markerje v možganih,” pravi dr. Daidone. Njegove lastnosti za izboljšanje razpoloženja izhajajo iz sposobnosti uravnavanja krvnega sladkorja in zmanjšanja vnetja. Cimet lahko posujemo po ovseni kaši, mešamo v kavo ali vključimo v peciva. Dr. Daidone priporoča uporabo cejlonskega cimeta, zlasti pri pogostem ali večjem uživanju.

4. Ingver

“Ingver vsebuje spojine, kot je gingerol, ki so povezane z zmanjšanim vnetjem in izboljšano kognitivno funkcijo,” potrjuje dr. Daidone. Protivnetne lastnosti ingverja lahko ublažijo simptome depresije in tesnobe. To vsestransko začimbo lahko enostavno vključimo v različne jedi, od čajev do juh in praženih jedi. Kljub temu pa dr. Daidone svetuje previdnost pri uživanju velikih količin, saj lahko ingver povzroči zgago ali prebavne težave.

5. Žajbelj

Žajbelj dodaja bogat, zemeljski okus številnim receptom in lahko celo spodbudi možgane. “Žajbelj lahko izboljša kognitivne funkcije in spomin, morda zaradi svojih protivnetnih in antioksidativnih lastnosti,” pravi dr. Daidone. Učinki žajblja, ki izboljšujejo razpoloženje, so povezani z njegovo sposobnostjo zmanjševanja oksidativnega stresa in vnetja. Žajbelj se lahko uporablja v različnih jedeh, vendar morajo nosečnice in doječe ženske zaradi vsebnosti tujona vaditi zmernost.

[Vir: She finds]; Senior24; Foto: Portal24

ByA.K.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja