5 znakov, da so buče dozorele in pripravljene na bero

Jesen je čas, ko se vrtovi odenejo v barve zrelih pridelkov, med katerimi so buče vsekakor ena izmed najlepših. A kdaj je buča resnično pripravljena za obiranje? Kmetje, ki se že vrsto let ukvarjajo s pridelavo tega ploda, so se naučili prepoznavati znake, ki kažejo na popolno zrelost buče. Tukaj je pet ključnih znakov, da je vaša buča pripravljena za obiranje.

1. Trdi olupek in globoka barva

Eden prvih znakov, da je buča zrela, je njena olupek. Ko je buča pripravljena za obiranje, postane njena koža zelo trda, kar pomeni, da jo je težko preluknjati z nohtom. Poleg tega zrela buča pridobi globoko, enakomerno barvo, ki je značilna za posamezno sorto. Na primer, oranžne buče postanejo temno oranžne, zelene buče pa pridobijo intenzivno temno zeleno barvo. Kmetje poudarjajo, da je enakomernost barve ključni indikator zrelosti.

2. Suha in trda stebelna peclja

Steblo buče, znano tudi kot pecelj, je pomemben pokazatelj zrelosti. Ko je buča zrela, pecelj postane suh in trd. To pomeni, da je pecelj brez vlage in ima hrapavo teksturo. Kmetje opozarjajo, da če je pecelj še vedno zelen ali mehak, buča ni povsem dozorela in jo je bolje pustiti na trti še nekaj dni.

3. Zvonki zvok pri trkanju

Preprost, a učinkovit trik, ki ga kmetje uporabljajo za preverjanje zrelosti buče, je trkanje po koži buče. Zrela buča ob trkanju odda zvonek, votel zvok. Ta zvok pomeni, da je notranjost buče dobro razvita in buča vsebuje minimalno količino vlage. Če zvok ni votel, temveč bolj dolgočasen, buča še ni povsem zrela in potrebuje še nekaj časa na trti.

4. Zunanji pogoji – suha zemlja in vreme

Kmetje poudarjajo, da so tudi zunanji pogoji pomembni pri določanju zrelosti buče. Čeprav to ni neposreden znak zrelosti, je priporočljivo, da buče obirate v suhem vremenu in ko je zemlja suha. Mokra zemlja in vlaga lahko povzročita, da buče hitro začnejo gniti ali da se poškodujejo med obiranjem. Zato mnogi kmetje obirajo buče v sončnem in suhem vremenu, kar zagotavlja dolgotrajno obstojnost buč po obiranju.

5. Pravi čas glede na sorto

Različne sorte buč imajo različne čase zorenja, kar pomeni, da je poznavanje sorte ključnega pomena. Kmetje priporočajo, da se pozanimate o povprečnem času zorenja za sorto buče, ki jo gojite. Na splošno pa večina buč dozori med 75 in 120 dnevi po sajenju. Čeprav je ta čas okviren, vam lahko pomaga določiti približen čas, kdaj bo vaša buča pripravljena za obiranje.

Ob upoštevanju teh petih znakov boste lažje ugotovili, kdaj je vaša buča dosegla popolno zrelost in je pripravljena za obiranje. S pravilno oceno zrelosti boste zagotovili, da bo vaša buča slastna, hranljiva in primerna za dolgotrajno shranjevanje. Ne pozabite, da so izkušnje in pozorno opazovanje ključ do uspešnega obiranja buč.

Portal24; Foto: Pexels

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja