7 stvari, ki jih niste vedeli o arhitekturi
Zgodovina o arhitekturi in človeški gradnji sega daleč, daleč v preteklost. V tem času se je človeška potreba po gradnji preobrazila v arhitekturni poklic in pritegnila najrazličnejše ekscentrične, vizionarske in trmaste posameznike. Arhitektura je res neverjetna in to je le nekaj stvari, ki jih verjetno niste vedeli o njej in nekaj slavnih stavb.
Arhitektura je bila nekoč olimpijski šport
Ja, ne sanjate, prav ste prebrali. V prvih štirih desetletjih modernih olimpijskih iger je bilo podeljenih 151 medalj v glasbi, slikarstvu, kiparstvu, literaturi in arhitekturi. Baron Pierre de Coubertin, ki je oživil sodobne igre in ustanovil Mednarodni olimpijski komite, je menil, da je umetnost bistveni del tekmovanja. Pomembno je bilo le to, da so vse zgoraj omenjene kategorije kakorkoli povezane s športom. Mona Lisa se torej ne bi potegovala za medaljo, pač pa poslikava sabljačev.
Večji zaslužek z razgledno ploščad, kot z ostalih 85 pisarniških nadstropij
Empire State Building je morda najbolj znana poslovna stavba na svetu, vendar pogled z observatorija prinese največ denarja. Leta 2013 je lastnik stavbe, Empire State Realty Trust, postal javno podjetje, kar pomeni, da so njihova četrtletna in letna poročila o dobičku javne evidence.
Medtem ko sta leta 2014 dve razgledni ploščadi stavbe ustvarili 111 milijonov dolarjev (40 odstotkov celotnega prihodka), je najem pisarniškega prostora znašal “le” 104 milijone dolarjev (37 odstotkov celotnega prihodka). Ok, najemnina se je vmes zagotovo podražila, observatorij pa tudi.
Stekleni stolp z vzdevkom “kumara”
Stolp Gherkin, ki se nahaja v Londonu, je visok 183 metrov in je eden od simbolov mesta. Zgrajen je bil pred natanko 20 leti. Zaradi nenavadnega videza se ga je prijel vzdevek “kumara “. Za gradnjo stavbe je bilo uporabljenih skoraj 7500 steklenih plošč, kar je dovolj za pokrivanje petih nogometnih igrišč. Čeprav ima stavba ukrivljen videz, je edini kos ukrivljenega stekla uporabljen za kupolo na vrhu.
Prvi nebotičnik na svetu
Stavba “Home Insurance”, zgrajena v Chicagu leta 1885, velja za prvi pravi nebotičnik. Je tudi prvi nebotičnik z jekleno konstrukcijo. Visok je bil 42 metrov in se je raztezal čez 10 nadstropij. Vendar, tudi če greste v Chicago, tega nebotičnika danes ne boste videli, saj so ga porušili že leta 1931.
Najhitrejše dvigalo na svetu
Če gre verjeti podatkom iz leta 2021, se najhitrejše dvigalo na svetu nahaja v Šanghajskem stolpu na Kitajskem. Drvi z neverjetno hitrostjo okoli 70 kilometrov na uro. Zdaj pa to primerjajte s hitrostjo prvega dvigala, nameščenega davnega leta 1857, katerega povprečna hitrost je bila približno 0,7 kilometra na uro.
Diploma (včasih) ni potrebna
Človek, ki velja za enega največjih in najpomembnejših arhitektov vseh časov, Le Corbusier, ni imel formalne arhitekturne izobrazbe, torej ni diplomiral na fakulteti za arhitekturo. Učil se je z branjem in študijem knjig, skiciranjem zgradb in obiskovanjem muzejev. Torej, človek je bil res multitalentiran.
Gradnja Kitajskega zidu je trajala dlje, kot je obstajalo krščanstvo
Čas je res relativen pojem. Zamisel o enotnem zidu za zaščito Kitajske pred vsiljivci se je začela, ko je Qin Shi Huang, prvi kitajski cesar (221-206 pr. n. št.), povezal različne utrdbe, zgrajene med 8. in 3. stoletjem. Gradnja se je nadaljevala do leta 1878, kar pomeni, da so zid, vključno s prvotnimi utrdbami, gradili več kot 2600 let .