Alarmantna statistika raka: V letu 2022 20 milijonov primerov in 9,7 milijona smrti

Mednarodna agencija za raziskave raka (IARC) je objavila šokantne podatke. Ocenjeno je, da je bilo leta 2022 po svetu kar 20 milijonov primerov raka, kar je približno eden od petih ljudi. Zaradi te smrtonosne bolezni je umrlo 9,7 milijona ljudi. Poročilo odraža resnost razmer, ki jih je še dodatno poudarila IARC, saj so “znatne razlike” med bogatimi in revnimi državami postale res očitne.

Statistike razkrivajo, da se en od petih ljudi v življenju sooči z rakom, še bolj zaskrbljujoče pa je, da eden od devetih moških in ena od petnajstih žensk izgubi bitko z rakom. Poročilo poudarja, da je tveganje za raka močno odvisno od geografskega položaja, kjer posameznik živi. Na primer, v najrazvitejših državah ima ena od dvanajstih žensk v življenju diagnozo raka dojke, a le ena od 71 žensk izgubi boj z njim.

Razlike med bogatimi in revnimi državami so še bolj izrazite, saj je ena od 27 žensk v državah z nižjim indeksom človekovega razvoja diagnosticirana z rakom dojke, vendar umre ena od 48 žensk. To nakazuje, da je v teh državah težje dostopati do kakovostnega zdravljenja, kar vodi do pozne diagnoze in večjega tveganja smrti.

Ženske v revnejših državah so manj verjetno diagnosticirane

Isabelle Soerjomataram, namestnica vodje podružnice IARC za nadzor raka, je poudarila, da so ženske v revnejših državah manj verjetno diagnosticirane in izpostavljene večjemu tveganju za smrt zaradi rakavih bolezni. Poleg tega se različne vrste raka vse bolj širijo med prebivalstvom, saj se življenjski slog spreminja. Rak debelega črevesa je zdaj tretji najpogostejši rak in drugi vodilni vzrok smrti, povezan s starostjo, debelostjo, kajenjem in uživanjem alkohola.

Še bolj zaskrbljujoče je, da je pljučni rak znova postal najpogostejši rak in glavni vzrok smrti, z 2,5 milijona novih primerov in 1,8 milijona smrti letno. Raziskava IARC kaže, da je ta trend povezan s dolgotrajno uporabo tobaka v Aziji.

Pandemija covida je sicer vplivala na diagnostiko in zdravljenje raka, a so dosedanji podatki iz držav z visokim dohodkom pokazali minimalen vpliv na preživetje. Vendar IARC napoveduje, da se bo do leta 2050 število primerov raka povečalo za 77 odstotkov, na 35 milijonov, še posebej v revnejših državah, kjer se bo število primerov povečalo za 142 odstotkov, kar bo povzročilo dvojno stopnjo smrtnosti. Svetovna zdravstvena skupnost je zdaj soočena z izzivom, kako se spoprijeti s to naraščajočo grožnjo in zagotoviti učinkovito preprečevanje in zdravljenje raka po vsem svetu.

vir; Foto: Freepik; Portal24

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja