Ali zeleni čaj res pomaga pri napihnjenosti?

[Parade] – Zeleni čaj je že dolgo poznan kot koristna pijača, ki lahko pomaga pri številnih zdravstvenih težavah, vključno z napihnjenostjo. Čeprav ni čarobno zdravilo, nekateri strokovnjaki trdijo, da lahko zeleni čaj pomaga pri uravnavanju prebave in izboljšanju črevesne mikrobiote. Sarah Logan, registrirana dietetičarka, pojasnjuje, da zeleni čaj vsebuje aminokisline, polifenole in vlaknine, ki lahko prispevajo k boljšemu ravnovesju bakterij v črevesju.

Polifenoli v zelenem čaju delujejo kot prebiotiki, kar pomeni, da hranijo koristne bakterije v črevesju. Vse našteto pa lahko vodi do zmanjšanja napihnjenosti. Poleg tega antioksidanti v zeleni čaju pomagajo zmanjšati vnetje, kar pripomore k splošnemu izboljšanju prebave. Raziskave kažejo, da ima zeleni čaj tudi diuretični učinek, kar pomaga pri odstranjevanju odvečne tekočine in natrija iz telesa, kar prav tako zmanjšuje občutek napihnjenosti.

Pomembno je razumeti, da zeleni čaj ni rešitev za vse težave z napihnjenostjo, saj so vzroki za to lahko zelo različni. Vendar pa je lahko uporaben kot del širšega načrta za izboljšanje prebave in zmanjšanje tveganja za kronične bolezni, kot so srčno-žilne težave, še posebej, če je vključena v zdravo prehrano, kot je sredozemska prehrana.

Druga hrana in pijača, ki povzročata napenjanje

Poleg zelenega čaja je pomembno razumeti, katere druge vrste hrane in pijače lahko povzročijo ali preprečijo napenjanje. Živila, kot so fižol, soda, cvetača in brokoli, so pogosti krivci za napihnjenost, saj povzročajo kopičenje plinov v prebavnem sistemu.

Nasprotno pa lahko nekatera živila, kot so ingver, jogurt s probiotiki in kumarice, pomagajo zmanjšati napihnjenost. Probiotični jogurt deluje na podoben način kot zeleni čaj, saj podpira rast koristnih bakterij v črevesju. Poleg tega lahko pijače, kot je zeliščni čaj, pomagajo umiriti tudi prebavo in preprečiti prekomerno kopičenje plinov.

Strokovnjaki za prehrano opozarjajo, da je ključ do zmanjšanja napihnjenosti razumevanje delovanja telesa in prilagajanje prehrane glede na specifične potrebe posameznika. Čeprav so nekatera živila lahko koristna za eno osebo, lahko povzročijo prebavne težave pri drugi.

Portal24;

Foto: Pexels

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja