Ambulante za neopredeljene bolnike v vse večjih težavah

Ambulante za neopredeljene bolnike v vse večjih težavah paciente v Sloveniji težko ohranjajo pričakovano raven storitev. Najnovejši podatki kažejo na povečano povpraševanje po teh ambulantah, vendar nekatere od njih ne morejo več sprejemati bolnikov. Obravnava pacientov postaja vprašljiva, kar postavlja v središče izziv kakovosti zdravstvene oskrbe v teh ustanovah.

Na začetku leta je bilo v ambulante za neopredeljene vpisanih 18.318 zavarovanih oseb. Skupno število teh ambulant pa je žal samo 26. Število oseb brez osebnega zdravnika pa je po podatkih ZZZS znašalo 137.091, od tega 100.589 slovenskih državljanov, preostali pa tujci. To predstavlja približno 6,6 odstotka zavarovanih oseb. Z upokojitvijo koncesionark v ljubljanskem ZD se pričakuje, da bo število oseb brez osebnega zdravnika spet naraslo čez 140 tisoč.

Premostitev težav

Ambulante za neopredeljene so bile prvotno ustanovljene za premostitev težav, ki izhajajo iz pomanjkanja družinskih zdravnikov. Kljub temu se je konec leta pojavilo poročilo, da nekatere od teh ambulant ne morejo več sprejemati zavarovancev. ZD Ljubljana, ki ima 10 takih ambulant, je v enem letu sprejel manj kot 8.000 oseb, pri čemer je opredelitev pacienta možna samo ob prisotnosti zdravstvenih težav. Vendar pa so ambulante za neopredeljene zavarovane osebe, glede na podatke iz ZD Ljubljana, pogosto zasedene.

Nesoglasje se pojavlja glede pravil za zapolnitev ambulant. ZD Ljubljana trdi, da imajo ambulante za neopredeljene zavarovane osebe določene kvote, ki jih lahko dosežejo, in ko dosežejo te kvote, lahko prenehajo sprejemati nove paciente. Po drugi strani pa Zavod za zdravstveno zavarovanje (ZZZS) trdi, da ambulante niso omejene z določenimi kvotami, temveč zgolj s pomanjkanjem ustreznega kadra.

Stroški za plače zdravniških timov v teh ambulantah predstavljajo 90,56 odstotka skupnih stroškov, kar je v obdobju od januarja do novembra lani znašalo skoraj štiri milijone evrov.

Ambulante za neopredeljene bolnike bodo delovale tudi v letošnjem letu

Ministrstvo za zdravje je potrdilo, da bodo ambulante za neopredeljene bolnike delovale tudi v letošnjem letu. ZZZS pa medtem meni, da bi bilo treba iskati druge rešitve, kot je povečanje števila zdravnikov, dvig kvot za odklanjanje pacientov, skrajšanje trajanja specializacije družinske medicine in spremembe kurikuluma specializacij iz družinske medicine, prenos kompetenc na diplomirano medicinsko sestro ter pozitivna promocija poklica družinskega zdravnika.

Največji zdravstveni dom ZD Ljubljana se strinja s temi stališči. Predlaga tudi, da bi v ambulante za neopredeljene vključili upokojene zdravnike po podjemni pogodbi. Slednje bi omogočilo odprtje več takih ambulant za zavarovane osebe.

V ospredju teh razprav ostaja vprašanje kakovosti obravnave pacienta in odmika od tradicionalne prakse, kjer pacienta vedno obravnava isti zdravnik, ki ga dobro pozna in razume njegovo družinsko ozadje ter druge pomembne okoliščine, ki vplivajo na zdravstveno oskrbo pacienta.

vir; Foto: Freepik; Portal24

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja