Arboretum v pomlad vstopa v znamenju prenov in novosti

[STA] – Arboretum Volčji Potok v pomladno sezono vstopa v znamenju prenov in novosti. V najbolj obiskanem botaničnem parku v državi je tako prenovljen Francoski vrt s pušpanom, v teku je energetska sanacija treh osrednjih objektov, javni zavod pa krepi tudi ponudbo, med drugim s posebnimi tematskimi potmi za osebe z oviranostmi.

Direktor zavoda Matjaž Mastnak je v uvodu v današnjo predstavitev novosti izrazil zadovoljstvo z letom 2024. Lani so po njegovih besedah izpolnili praktično ves program, ob pozitivnem poslovanju pa je park obiskalo skoraj 350.000 ljudi.

V cvetočo pomlad Arboretum vstopa s prenovljenim Francoskim vrtom z novimi pušpanovimi grmi. Kot je spomnila krajinska arhitektka v arboretumu Mateja Račevski, težave s pušpanovimi grmi v zgodovinskih vrtovih po Evropi že nekaj let belijo glave vrtnarjev in Arboretum Volčji Potok ni bil izjema. Po vešči je v zadnjih letih to rastlino napadla še bolezen pušpanov ožig.

Od nedavno so v prosti prodaji odporne sorte na pušpanov ožig. V zavodu so izbrali dve sorti, lani pa so sprejeli odločitev o zamenjavi obstoječega pušpana. Ob finančni podpori ministrstva za kulturo in v sodelovanju z Zavodom za varstvo kulturne dediščine so pripravili načrt za prenovo Francoskega vrta. Pri zamenjavi pušpana so poskušali poustvariti vtis iz časa družine Souvan, ki je bila prvotna lastnica posestva.

S prenovo so začeli v začetku tega leta

S prenovo so začeli v začetku tega leta. Najprej so odstranili obstoječi pušpan, pripravili teren, namestili linijske robnike, vgradili namakalni sistem ter začeli s sajenjem sadik. Položili so še novo travno rušo. Odzivi obiskovalcev so zelo dobri, zato bodo v prihodnje nadaljevali prenovo parterja, je napovedala Račevski.

Arboretum je oktobra lani z ministrstvom za kulturo podpisal tudi pogodbo o sofinanciranju projekta energetske sanacije treh objektov v parku, in sicer pristave, galerije in trgovine. Skupna vrednost projekta je nekaj manj kot 1,2 milijona evrov, polovica bo sofinancirana iz nepovratnih sredstev v okviru izvajanja načrta za okrevanje in odpornost, še okoli 200.000 evrov naj bi pristavilo ministrstvo, za ostalo pa bodo namenili sredstva zavoda.

Sanacija med drugim vključuje zamenjavo oken in vrat, izolacijo fasade in zamenjavo energentov, saj bodo s kurilnega olja in grelnikov na elektriko prešli na toplotne črpalke.

Energetska in tudi statična sanacija galerije je končana, sanacija pristave bo zaključena predvidoma do konca aprila, pri trgovini pa se je bodo lotili v začetku poletja. Po Mastnakovih napovedih bodo prihranili približno 40 odstotkov stroškov za ogrevanje, stavbe pa bodo tudi zasijale v lepši luči.

To leto prinaša tudi druge novosti. Arboretum je tako vzpostavil digitalno zbirko drevnine in javna portala na to temo. Obiskovalci lahko iščejo drevesa po abecedi, celinah in tudi lokacijah v parku. Predstavljene so še rešitve za sajenje obstojnega drevja s ciljem blaženja posledic podnebnih sprememb.

V sodelovanju z združenjema Spominčica in Dlan ter Zvezo Lions klubov in ob pomoči posebne študijske skupine pripravljajo v okviru projekta Modra palica posebne poti in programe za izboljšanje duševnega zdravja, krepitve spomina in telesne dejavnosti ranljivih skupin.

Pot za spomin

Najprej so se lotili izdelave poti za spomin, namenjene osebam z demenco in njihovim bližnjim. Zaživela bo aprila, ko bo izpeljano prvo usposabljanje za spremljevalce. Druga pot bo namenjena osebam z gluhoslepoto in slepim ter slabovidnim. Naslednji korak bo priprava poti za obiskovalce z gibalno oviranostjo. Za vsako pot bodo na voljo zloženka in informacije na spletni strani ter posebna košarica z uporabnimi predmeti.

Novosti so tudi v ponudbi dogodkov in prireditev. Letos sicer po besedah Melite Miš Strgar iz uprave arboretuma že 33. leto propagirajo pomladansko razstavo tulipanov, a ker nikoli natančno ne vedo, kdaj bodo tulipani zacveteli, so dogajanje razširili na pomlad v Arboretumu. Tako najprej izpostavljajo kronice, nato čebulice tulipanov, pozneje pa narcise in cvetoče japonske češnje ter magnolije različnih sort.

Novost letošnje pomladi je labirint cvetja pred pristavo, kjer lahko obiskovalci doživljajo različno cvetje. Na programu bodo prireditve, posvečene vrtnicam in rododendronom, 12. aprila bo zeliščarski dan, junija pa dan folklore. Poleti sledijo festival cvetov, Čarobni dan in filmski večeri, jeseni dogodek, posvečen bučam, in prireditev Začarani park, decembra pa bodo spet zasijale praznične lučke.

V petek bo Pošta Slovenije izdala tudi posebno znamko, posvečeno Arboretumu Volčji Potok. Njena oblikovalka je Svetlana Milijašević.

Portal24; Foto: Pixabay/fotografija je simbolna

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja