Astronomi pri Barnardovi zvezdi odkrili štiri kamnite eksoplanete
Astronomi so v raziskovanju vesolja dosegli pomemben preboj. Odkrili so namreč štiri majhne, kamnite eksoplanete, ki krožijo okoli Barnardove zvezde, Zemlji najbližje osamljene zvezde, oddaljene le 5,96 svetlobnega leta. To odkritje, ki ga je vodila ekipa pod vodstvom Ritvika Basanta z Univerze v Chicagu, predstavlja pomemben korak v razumevanju našega kozmičnega sosedstva. Barnardova zvezda, znana tudi kot GJ 699, je rdeča pritlikavka in zaradi svoje bližine ter značilnosti že dolgo privlači pozornost lovcev na eksoplanete. Po letih iskanja in neprepričljivih namigov je zdaj potrjenih kar štirih svetov, ki so vsi manjši od Zemlje.
Iskanje planetov okoli Barnardove zvezde se je začelo že leta 1916, a šele zdaj so prizadevanja obrodila sadove, piše Science Alert. Lani oktobra je ekipa napovedala odkritje enega kandidata, nato pa so z natančnimi meritvami potrdili še tri dodatne eksoplanete. Posebnost teh svetov je njihova majhnost – gre za eksoplanete, ki jih je izjemno težko zaznati. Za opazovanje so uporabili instrument MAROON-X na teleskopu Gemini North na Havajih, s katerim so v treh letih zbrali podatke iz 112 noči. Z analizo rahlih nihanj v položaju zvezde, znanih kot radialna hitrost, so razkrili prisotnost štirih planetov. “To je vznemirljiva najdba. Barnardova zvezda je namreč naša kozmična soseda, a o njej vemo še vedno tako malo,” je dejal Basant.
[embedded content]
Značilnosti novoodkritih eksoplanetov
Ekipa je določila mase in obhodna obdobja novih svetov. Barnard b ima maso 0,3-krat večjo od Zemljine in zvezdo obkroži v 3,2 dneh, Barnard c ima maso 0,34 Zemljine in obhodno dobo 4,1 dni, Barnard d z maso 0,26 Zemljine obkroži zvezdo v 2,3 dneh, Barnard e pa z maso 0,19 Zemljine v 6,7 dneh. Čeprav so ti planeti po masi verjetno kamniti, podobni Merkurju, njihova bližina zvezdi pomeni, da so prevroči za obstoj tekoče vode, kar jih izključuje iz območja bivalnosti. Najmanjši med njimi, Barnard e, je obenem rekorder – gre za eksoplanet z najmanjšo maso, odkrit z metodo radialne hitrosti.
Odkritje poudarja, kako težko je najti majhne, Zemlji podobne svetove, tudi v naši neposredni bližini. Kljub skoraj 6000 potrjenim eksoplanetom v katalogu jih večina presega Zemljino velikost, kar kaže na omejitve trenutnih tehnologij. Sistem Barnardove zvezde dokazuje, da so takšni svetovi morda pogostejši, kot smo mislili, a jih preprosto ne zaznamo. Napredek v natančnosti instrumentov, kot je MAROON-X, odpira vrata novim odkritjem. “Naša sposobnost, da jih najdemo, postaja vse močnejša,” pravi Basant, ki vidi v tem odkritju trajen prispevek k znanju človeštva.
Ugotovitve so bile objavljene v reviji The Astrophysical Journal Letters.
Portal24; Foto: Pixabay/derwiki