Azijske borze še naprej padajo, nižje tudi cena nafte

Azijske borze so v sredo še naprej padale in dosegle najnižjo točko v zadnjih 11 tednih. Vzrok za to je skrb vlagateljev zaradi napetosti na Wall Streetu, povezanih z obrestnimi merami v ZDA. Hkrati pa so investitorji še naprej vznemirjeni zaradi negativnih gospodarskih kazalcev iz Kitajske ter pomanjkanja ključnih spodbud.

Vodilni MSCI indeks je zabeležil upad za 1,1 odstotka, kar je privedlo do dotika najnižje točke od začetka junija. Japonski indeks Nikkei 225 je sledil trendu in zdrsnil za 1,3 odstotka, najnižja vrednost po 12. juliju. Avstralski indeks S&P/ASX 200 je izgubil skoraj 1,5 odstotka.

Poslabšanje razpoloženja je deloma posledica šibkih julijskih gospodarskih podatkov iz Kitajske, ki so razočarali pričakovanja. Poleg tega je Kitajska presenetila s sporočilom, da ne bo več objavljala podatkov o brezposelnosti mladih. V torek je Kitajska centralna banka (PBOC) presenetila vlagatelje s hitrejšim znižanjem obrestnih mer, kot so pričakovali, kar bi lahko bilo povezano z nizom razočarajočih podatkov o posojilih, stanovanjskem trgu ter grožnji deflacije.

“Razpoloženje vlagateljev do Kitajske je precej slabo,” je izjavil Redmond Wong, tržni strateg za širšo Kitajsko pri Saxo Markets. Wong je izpostavil zaskrbljenost zaradi upada maloprodaje na Kitajskem in šibkih naložb v infrastrukturo, kar nakazuje na pomanjkanje finančne podpore lokalnim vladam.

Počasna rast

Industrijska proizvodnja na Kitajskem je upočasnila rast, z rastjo prodaje na drobno na medletno stopnjo 3,7 odstotka ter 2,5 odstotka, kar ni doseglo pričakovanj. Indeksi Hang Seng in kitajski referenčni indeks CSI300 sta se odprla za 1,21 oziroma 0,43 odstotka nižje.

“Ocenjujemo, da kitajska centralna banka ne izvaja dovolj močnih ukrepov za znižanje obrestnih mer, spodbujanje posojilodajalcev k večjemu posojanju ter spodbujanje potrošniške dejavnosti v nizkem obsegu,” je dejal John Milroy, investicijski svetovalec pri Ord Minnett.

Analitiki pričakujejo, da bo drugo največje svetovno gospodarstvo kmalu objavilo nove podatke o cenah stanovanj za julij. Prejšnji mesec so cene stanovanj upadle za minimalnih 0,06 odstotka. Če se ta padec poglobi, se bo to odrazilo v šibkejšem zaupanju potrošnikov ter dodatno obremenilo že tako krhko rast maloprodaje.

ZDA

V torek so vsi trije glavni delniški indeksi v ZDA zaključili trgovanje s padcem, potem ko so se pojavili močnejši podatki o prodaji na drobno v ZDA. Industrijski indeks Dow Jones (.DJI) je izgubil 1,02 odstotka, medtem ko je S&P 500 (.SPX) zdrsnil za 1,16 odstotka. Nasdaq Composite (.IXIC) je izgubil 1,14 odstotka vrednosti.

Tina Teng, tržna analitičarka pri CMC Markets APAC & Canada, je opozorila, da so ti podatki povečali verjetnost, da bo ameriška centralna banka (FED) obdržala obrestne mere na visokih ravneh za dlje časa. To je okrepilo dolar in pritisnilo na bolj tvegane valute, predvsem avstralski in novozelandski dolar.

“V ospredju bodo rezultati, ko bodo objavljeni, in morebitni komentarji obetov. Pomemben dogodek naslednji teden bo tudi poročilo podjetja BHP, zlasti glede železove rude in informacij o aktivnostih jeklarn. Številke in odobritve stanovanj v ZDA bodo prav tako zanimive, saj so že pozorno opazovane v luči drugih ukrepov,” je izjavil John Milroy iz Ord Minnetta.

Cene nafte so se nekoliko znižale. Ameriška nafta je izgubila 0,31 odstotka in dosegla ceno 80,74 dolarja za sod. Cena nafte Brent je padla za 0,26 odstotka na 84,67 dolarja za sod.

Cena promptnega zlata je ostala nespremenjena, znotraj območja okoli 1901,8 USD za unčo.

vir Foto: Pixabay Portal24