Cerkev v Ornesu, ki še vedno ohranja vikinške simbole

Cerkev v Ornesu predstavlja izjemno fascinanten arhitekturni biser, ki kot časovni stroj popelje obiskovalce nazaj v vikinško dobo. Nahaja se v slikoviti vasi Ornes na Norveškem, ki s svojimi le 1600 prebivalci tvori mirno zavetje na fjordskem polotoku, obkroženo z osupljivimi razgledi na gorovje. To idilično mesto postane priljubljeno zatočišče za pohodnike, ribiče in kolesarje, ki si želijo uživati v neokrnjeni norveški naravi na zahodu države.

Srce pozornosti v Ornesu je namenjeno stari leseni cerkvi, ki s svojo impozantno prisotnostjo ponosno stoji že stoletja. Arheološke raziskave so razkrile, da so pod današnjo cerkvijo stoletja nazaj zgradili kar tri cerkve, eno nad drugo. To kaže na prepletanje življenja in tradicije skozi čas.

Arhitekturno bogastvo cerkve v Ornesu se izraža v značilnem skandinavskem slogu, ki sega v 11. in 12. stoletje. Večina norveških lesenih cerkva iz tega obdobja je nastala v poznem obdobju vikingov. Tramovi, iz katerih so bile zgrajene, so počivali na kamnitih temeljih in se prepletali z notranjimi lesenimi stebri, ustvarjajoč edinstveno in trdno strukturo.

Najstarejša ohranjena cerkev

Cerkev v Ornesu pa ni le arhitekturno čudo, temveč tudi nekakšen časovni stroj, ki nas prenese nazaj v vikinško dobo. Okrasne plošče in detajli, kot je pletenina, ki prikazuje boj med levom in kačo, razkrivajo vpogled v kulturo in tradicijo tistega obdobja. Imenovana tudi Urnes stavkirke, velja za najstarejšo ohranjeno leseno cerkev na svoji prvotni lokaciji. Vse do leta 1881 je opravljala bogoslužne namene, preden je postala izključno spomenik preteklosti. Njena vrednost je prepoznana tudi s strani UNESCO, ki je prispeval svoj delež k ohranjanju te izjemne kulturnega dediščine.

[Pun kufer]

Foto: Pixabay ;

Portal24

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja