Direktno: Hudo bo, primite se, pristanek bo trd
Slovenija vedno močneje čuti posledice politike, ki direktno ogroža življenje v državi. Govorim o dejanjih podjetij, ki se ena selijo v tujino (npr. Boxmark ipd.), druga zapirajo svoja vrata (npr. Mahle, Mariborska livarna …), tretja pa na raznih konferencah dobesedno kričijo o slabšanju gospodarske klime in prosijo za razumevanje.
Povejmo direktno: vlada Roberta Goloba je posredno odgovorna za naraščajoče število odpuščanj in zapiranj podjetij v Sloveniji. Čeprav je npr. družba Mahle kot razlog za zmanjšanje prihodkov navedla več globalnih dejavnikov, kot so upad prodaje na evropskem trgu, neugodne menjalne tečaje in inflacijo pri stroških dela, obstajajo številni vidiki, kjer vlada igra ključno vlogo pri ustvarjanju gospodarskega okolja.
Visoke cene energije
Ministrstvo za gospodarstvo poudarja, da so strukturni problemi slovenske industrije, pri tem se običajno izpostavlja visoka cena energije, glavni dejavnik upada konkurenčnosti slovenskih podjetij. Podjetja, ki so pomembno vezana na energetsko intenzivne panoge, zaradi tega logično trpijo. To vodi v zmanjšanje produktivnosti in posledično v odpuščanja delavcev. Tako pravi teorija in ni se težko s tem strinjati. V praksi pa živimo v najmanjši državi na svetu, ki ima svojo nuklearno elektrarno. Če slovenski energetski geniji, ki se tako radi igrajo “zeleni prehod”, ne znajo razplesti tega vozla v dobro slovenskega gospodarstva, pač niso geniji. Preprosto.
Visoke cene elektrike vodijo v zmanjšanje produktivnosti in posledično v odpuščanja delavcev. Tako pravi teorija, v praksi pa živimo v najmanjši državi na svetu, ki ima svojo nuklearno elektrarno in se igra zeleni prehod. #ladjaNorcev
Pomanjkanje strateških ukrepov
Čeprav premier Golob zahteva ukrepanje ministra za gospodarstvo, Matjaža Hana, in napoveduje krizno shemo za skrajšan delovni čas, gre za odziv, ki je prišel prepozno. Že ptički čivkajo, da se nemško gospodarstvo ohlaja in da je recesija pred vrati. Golobova vlada pa povečuje proračunske izdatke za prihodnje obdobje. Proračun res ni gospodinjska logika. Zagotovo pa je vsakemu tepcu jasno, da če ni prihodkov, boš ali bankrotiral, se do grla zakreditiral ali pa prodajal srebrnino. Mogoče pa je to slednje cilj, kaj pa vem.
Vsakemu tepcu je jasno, da če ni prihodkov, boš ali bankrotiral, se do grla zakreditiral ali pa prodajal srebrnino. Mogoče pa je to slednje cilj takšne politike, kaj pa vem.
Vlada preprosto ni razvila dolgoročnih ukrepov, ki bi ustvarili stabilno okolje za podjetja. Kljub temu, da je prepoznala strukturne probleme. Vse, kar je razvila, je parola: “Janša je kriv”. Tako bednega obnašanja izobraženih ljudi, kot ga lahko spremljamo v aktualni vladi, si človek niti v sanjah ni mogel predstavljati do volitev leta 2022. Ob tem je huje samo še to, da stroka na vseh koncih molči. Boji se namreč petih medijskih aktivistov, ki v spregi z obveščevalnimi kanali in očitno dostopom do zaupnih finančnih podatkov, s svojimi interpretacijami na naslovnicah izbranih medijev terorizirajo celotno Slovenijo. Vse, ki upajo povedati na glas, da nas ta Vlada pelje v propad. V odsotnosti sistemske reforme in spodbud, ki bi zmanjšale stroške poslovanja in povečale konkurenčnost, so podjetja prisiljena v odpuščanja. Ljudje, ki niso del komplota vladajoče koalicije, logično končajo na ulici.
Tako bednega obnašanja izobraženih ljudi, kot ga lahko spremljamo v aktualni vladi, si človek niti v sanjah ni mogel predstavljati do volitev leta 2022. Ob tem je huje samo še to, da stroka na vseh koncih molči.
Socialni in politični pritisk
Sindikati vedno glasneje opozarjajo na šok, ki bo nujno sledil zaradi odpuščanj. Vlada, ki se vsaj malo zanaša na socialni dialog, mora najti rešitve za zaščito delovnih mest. Trenutni ukrepi, ki jih predlaga vlada, delujejo ad hoc, brez vizije. To povzroča dodatno negotovost in erozijo zaupanja v sposobnost vlade za obvladovanje gospodarskih kriz. Sicer prav velikega zaupanja v vlado, kjer je glavni moto: “Obljubim, verjamem in gremo na dopust!” že itak ni bilo veliko. Zdaj ga je samo še manj.