Dogovor je dosežen: Ukrajina dobi 50 milijard EU pomoči
Predsednik Evropskega sveta, Charles Michel, je sporočil, da so dosegli pomemben dogovor glede pomoči Ukrajini v višini 50 milijard evrov. “Vseh 27 voditeljev se je strinjalo,” je poudaril Michel. Dodal je, da je to ključno za zagotavljanje stabilnega in dolgoročnega financiranja Ukrajine. Dogovor, ki je bil dosežen po intenzivnih pogovorih z madžarskim premierjem Viktorjem Orbánom, je še posebej pomemben, saj je Orbán decembra lani izrazil veto na takratni predlog. Michelova napoved kaže na uspeh voditeljev EU pri odvračanju Orbanovega nasprotovanja.
Predsednica Evropske komisije, Ursula von der Leyen, je pozdravila dogovor kot “dober dan za Evropo” in izpostavila, da Evropski svet izpolnjuje svoje prednostne naloge, ki vključujejo podporo Kijevu pred morebitno rusko invazijo. Nekateri diplomatski viri so poročali, da Orbán “ni dobil ničesar” in da je preprosto spoznal, da ni druge možnosti. Orbán se še ni javno odzval na dogovor in ni komuniciral s novinarji ali prek družbenih omrežij.
Več srečanj med voditelji je vodilo k temu pomembnemu kompromisu. Predsednik Sveta EU Charles Michel, predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen ter voditelji Francije, Nemčije, Italije in drugih držav so imeli zaprto srečanje z madžarskim premierjem. Srečanje se je nato razširilo na druge voditelje, vključno z nizozemskim premierjem, poljskim premierjem in belgijskim premierjem.
Dogovor zajema dva ključna kompromisa
Dogovor zajema dva ključna kompromisa. Prvič, Evropska komisija bo čez dve leti pregledala porabo sredstev za Ukrajino, pri čemer bo odločitev o morebitnih spremembah predmet glasovanja. Poleg tega bo uveden tudi mehanizem za pogojevanje pravne države.
V dokumentu, ki ga je Guardian pridobil, piše: “Na podlagi letnega poročila Komisije o izvajanju instrumenta za Ukrajino bo Evropski svet vsako leto razpravljal o instrumentu z namenom zagotoviti Po potrebi bo Evropski svet čez dve leti pozval Komisijo, naj pripravi predlog za revizijo v okviru novega VFO.”
Predlog predvideva zvišanje večletnega finančnega okvira za obdobje od 2021 do 2027 za impresivnih 64,6 milijarde evrov. Od tega zneska je le 21 milijard svežega denarja, kar pomeni, da bi morale države članice EU povečati svoje prispevke v proračun za ta znesek, medtem ko bi 10,6 milijarde evrov prišlo iz prerazporeditve obstoječih sredstev. Preostalih 33 milijard evrov pa predstavljajo jamstva za posojila, ki bi jih EU najela in nato posredovala Ukrajini pod ugodnimi pogoji.
Skupni predlagani paket pomoči za Ukrajino znaša 50 milijard evrov, od tega 17 milijard evrov so nepovratna sredstva, medtem ko predstavlja preostalih 33 milijard posojil.
Poleg pomoči za Ukrajino predlog revizije proračuna vključuje še naslednje postavke:
- Dve milijardi evrov za migracije in upravljanje meja.
- 7,6 milijarde evrov za projekte v sosednjih regijah in na svetovni ravni.
- 1,5 milijarde evrov za Evropski obrambni sklad v okviru novega instrumenta STEP (Platforma za Strategic Technologies for Europe).
- 2 milijardi evrov za instrument prilagodljivosti.
- 1,5 milijarde evrov za rezervo za solidarnost in nujno pomoč.
Vendar je pomembno omeniti, da je madžarski premier Viktor Orbán blokiral celoten paket zaradi nasprotovanja pomoči Ukrajini. Za svoje soglasje je zahteval odmrznitev vseh evropskih sredstev, namenjenih Madžarski. Komisija je sicer pred decembrskim vrhom odmrznila 10,2 milijarde evrov madžarskih sredstev, medtem ko je 21 milijard evrov še vedno ostalo blokiranih.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski in premier Denis Šmihal sta izrazila hvaležnost voditeljem EU za odprtje novega sklada v višini 50 milijard evrov za njihovo državo. Oba sta poudarila pomen enotnosti EU in nadaljnje finančne podpore za dolgoročno stabilnost Ukrajine.
Na drugi strani pa je Kremelj obtožil ZDA, da skušajo preložiti breme podpore Ukrajini na evropske davkoplačevalce. Rusija je izrazila tudi skeptičnost glede nadaljnjih razprav na vrhu EU o podpori Ukrajini. Rusija meni, da se bosta Kijev in Zahod še naprej soočala s težavami. Poleg tega je Rusija obtožila Zahod, da skuša “demonizirati” Rusijo, da bi jo prikazal kot sovražnika.