Dostojanstvo in modrost starosti: Mednarodni dan starejših
Danes, 1. oktobra, praznujemo mednarodni dan starejših, ki ga je Generalna skupščina Združenih narodov razglasila leta 1990. Ta dan nas opominja, da so starejši dragocen del naše družbe – nosilci znanja, modrosti in izkušenj, ki so jih pridobili skozi desetletja življenja. Vendar nas hkrati opominja na izzive, s katerimi se soočajo, ter na dejstvo, da so marsikdaj zanemarjeni in spregledani. V svetu, kjer se demografska slika hitro spreminja, postaja skrb za starejše vse pomembnejša, še posebej v Sloveniji, kjer število starejših strmo narašča.
Podatki Statističnega urada Republike Slovenije (SURS) kažejo, da je na začetku letošnjega leta v Sloveniji živelo kar 462.512 prebivalcev, starih 65 let ali več. To je dvakrat toliko kot ob osamosvojitvi leta 1991, ko je bil delež starejših 11 odstotkov. Letos je ta delež dosegel že 22 odstotkov, kar nas postavlja pred pomembne izzive na področju zdravstvene in socialne oskrbe ter zagotavljanja dostojnega življenja za vse prebivalce. Še bolj presenetljivo je naraščanje števila stoletnikov – oseb, ki so stare 100 let ali več. Na 1. januarja letos jih je bilo v Sloveniji 386, kar je skoraj 15-krat več kot leta 1991. Med njimi je bilo le 62 moških, kar kaže na daljšo življenjsko dobo žensk.
Slovenija ni izjema, saj so podobni trendi opazni tudi v drugih državah Evropske unije. Italija je na primer lani imela največji delež starejših prebivalcev, saj so starejši od 65 let predstavljali kar 24 odstotkov prebivalstva. Na drugi strani pa je imel Luksemburg najnižji delež starejših – le 15 odstotkov. Ta razkorak med državami kaže na razlike v demografski sliki, ki so lahko posledica različnih dejavnikov, kot so rodnost, življenjska doba in migracijski tokovi.
Finančna negotovost starejših: Izziv za prihodnost
Medtem ko število starejših po svetu narašča, pa se soočamo z enim od največjih izzivov starajoče se populacije – zagotavljanje dostojne starosti. Zaskrbljujoče je dejstvo, da je aprila 2024 kar 58,2 odstotka vseh prejemnikov pokojnin, vključno s starostno, delno, invalidsko, družinsko in vdovsko pokojnino, prejemalo manj kot 900,01 evra, kar je pod pragom tveganja revščine. To pomeni, da so mnogi starejši, ki so svoje življenje posvetili delu, ustvarjanju in skrbi za družine, danes prisiljeni preživljati starost v finančni negotovosti. Stiska teh ljudi je pogosto spregledana, a je prav, da nanjo opozarjamo – tako na osebni kot družbeni ravni.
Poleg finančnih težav se mnogi starejši soočajo tudi s socialno izključenostjo in osamljenostjo. Živimo v hitrem svetu, kjer je čas postal dragocena dobrina. Mnogo starejših nima rednega stika s svojimi bližnjimi ali pa živijo v domovih za ostarele, kjer so pogosto deležni manj pozornosti, kot bi si je zaslužili. Osamljenost in pomanjkanje socialnih stikov lahko močno vplivata na njihovo psihološko in telesno zdravje, kar vodi v slabšo kakovost življenja.
Svetovni trendi: Starost kot globalni izziv
Toda tudi v teh težkih okoliščinah je pomembno, da ne pozabimo na moč solidarnosti in sočutja. Starejši so nosilci modrosti in zgodovinskega spomina, ki nas povezuje z našimi koreninami. Imajo bogate življenjske izkušnje, ki nam lahko služijo kot vodilo v našem lastnem življenju. Naša dolžnost je, da jim prisluhnemo, jim pomagamo in jih spoštujemo. Skrb za starejše ni zgolj odgovornost države ali institucij, temveč je tudi osebna odgovornost vsakega posameznika.
Ko danes obeležujemo mednarodni dan starejših, ne smemo pozabiti, da se število starejših po svetu hitro povečuje. Projekcije kažejo, da bo število ljudi, starejših od 65 let, po svetu do leta 2050 več kot podvojeno, s 761 milijonov leta 2021 na 1,6 milijarde. Še hitreje pa narašča število oseb, starih 80 let ali več. To pomeni, da bo v prihodnosti naša odgovornost do starejših še večja.
Naj bo ta dan priložnost, da se spomnimo svojih staršev, starih staršev in vseh starejših, ki so nam v življenju pustili neizbrisno sled. Naj bo to tudi opomnik, da si vsak izmed nas zasluži dostojno in spoštovano starost, polno ljubezni in skrbi. Samo tako bomo lahko kot družba napredovali in zgradili boljši svet za vse generacije.