Državni proračun tudi po petih mesecih skoraj izravnan

Državni proračun je v prvih petih mesecih letošnjega leta po predhodnih podatkih zabeležil 5,7 milijarde evrov odhodkov in enako tudi prihodkov. Primanjkljaj je znašal 30 milijonov evrov, kar je približno toliko kot v prvih štirih mesecih. Odhodki so se povečali za šest odstotkov, prihodki pa za 9,9 odstotka v primerjavi z enakim obdobjem lani.

Rast proračunskih odhodkov

Proračunski odhodki so v obdobju od januarja do maja dosegli 845 milijonov evrov za transferje posameznikom in gospodinjstvom, kar je 4,4 odstotka več kot lani. Povečanje je predvsem posledica večjega obsega sredstev za zagotavljanje osebne asistence.

Za socialna zavarovanja je bilo namenjenih 710 milijonov evrov, kar je 14,8 odstotka več kot v enakem obdobju lani. Največji delež, 585 milijonov evrov, je bil namenjen pokojninski blagajni, kar je 25,3 odstotka več kot lani zaradi 8,8-odstotne uskladitve pokojnin.

Za investicije je bilo namenjenih 424 milijonov evrov, kar je 9,1 odstotka več kot lani. Investicije so bile usmerjene v vojsko, železniško infrastrukturo, razvoj podeželja in raziskovalno opremo.

Izplačila subvencij so znašala 246 milijonov evrov, kar je 40,6 odstotka manj kot lani, predvsem zaradi zmanjšanja pomoči gospodarstvu zaradi energetske krize. Letos so bila izplačana nadomestila dobaviteljem električne energije in plina zaradi draginje.

Rast proračunskih prihodkov

Davčni prihodki, ki predstavljajo 89 odstotkov vseh proračunskih prihodkov, so v prvih petih mesecih dosegli 5,1 milijarde evrov, kar je 15,6 odstotka več kot lani.

Največji delež predstavljajo prilivi od davka na dodano vrednost, ki so dosegli 2,2 milijarde evrov, kar je 10 odstotkov več kot lani. Prilivi od dohodnine so se zvišali za 27,6 odstotka na 929 milijonov evrov, kar je posledica visoke zaposlenosti, rasti plač in ugodnega poračuna premalo plačanega davka.

Z davkom od dohodkov pravnih oseb je bilo zbranih 874 milijonov evrov, kar je 38,7 odstotka več kot lani, predvsem zaradi boljšega poslovanja podjetij in zvišanja davčne stopnje. Prihodki iz trošarin so dosegli 653 milijonov evrov, kar je 0,6 odstotka manj kot lani, zaradi znižanja prihodkov od trošarin na energente, medtem ko prihodki od trošarin na tobak beležijo rast.

Portal24; Foto: Freepik

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja