Duševna obremenitev staršev: Nasveti za obvladovanje stresa
[Parents] – V hitrem tempu življenja se duševna obremenitev staršev vse bolj povečuje. Ameriški generalni kirurg dr. Vivek Murthy je pred kratkim izdal poročilo, v katerem opozarja na velik obseg stresa, s katerim se soočajo starši danes. Številni starši trdijo, da so pod tolikšnim pritiskom, da večino dni komajda zmorejo opravljati svoje naloge. Kako izgleda ta duševna obremenitev in kaj lahko storimo, da jo zmanjšamo?
Kaj je duševna obremenitev?
Duševna obremenitev opisuje kognitivno in čustveno delo, ki ga starši vlagajo v vodenje gospodinjstva in skrb za družino. To vključuje številne naloge, od načrtovanja zdravniških pregledov, spremljanja otrokovega izobraževanja, do vsakodnevnih opravil, kot so pranje perila, priprava obrokov in reševanje različnih izzivov.
Paige Bellenbaum, ustanoviteljica The Motherhood Center v New Yorku, pojasnjuje: “Duševna obremenitev je nevidno delo, ki ga opravljamo, a ga nihče ne vidi. Gre za stalno načrtovanje in skrb, kaj bo treba storiti jutri, naslednji teden ali mesec.”
Posledice duševne obremenitve
Takšen pritisk lahko resno vpliva na zdravje staršev. Lahko vodi v povečano tesnobo, motnje spanja in celo večje tveganje za kronične bolezni. Prav tako lahko vpliva na odnose v družini in na delovnem mestu. Čeprav izraz duševna obremenitev ni nov, je stres, ki ga občutijo starši danes, večji kot kdaj koli prej.
Pritisk se povečuje zaradi naraščajočih stroškov otroškega varstva, izobraževanja, pa tudi zaradi skrbi glede tehnologije, družbenih medijev in varnosti v šolah. Pandemija je vse to le še poslabšala.
Mame nosijo večje breme
Raziskave kažejo, da so mame v heteroseksualnih družinah pogosto tiste, ki prevzamejo večji del duševne obremenitve. Študija, objavljena v Archives of Women’s Mental Health, je pokazala, da so mame odgovorne za 73 % kognitivnega in 64 % fizičnega gospodinjskega dela. Ta neenakomerna razporeditev dela lahko vodi v večjo stopnjo stresa in izgorelost pri materah.
Kulturne razlike in stigma
Kulturne norme glede spolnih vlog lahko še dodatno povečajo duševno obremenitev. V nekaterih skupnostih, kot je latinskoameriška, je stigmatizirano govoriti o duševnem zdravju. Grace Bastidas, glavna urednica revije Parents, pojasnjuje: “V naši skupnosti je bilo dolgo tabu, da bi se pogovarjali o svojih težavah zunaj družine. A mlajše generacije vse bolj sprejemajo pomen duševnega zdravja.”
Očetje in družbeni pritiski
Čeprav je veliko govora o duševni obremenitvi mater, se tudi očetje soočajo z izzivi. Pogosto čutijo pritisk, da prevzamejo določene vloge in ne pokažejo svojih ranljivosti. Študija revij Parents in Verywell Mind je pokazala, da 2 od 3 očetov menita, da bi morali imeti očetje več podpore za duševno zdravje.
Oče in terapevt Kier Gaines pravi: “Moški se pogosto izogibajo iskanju pomoči, saj je družba vzpostavila stereotipe o moškosti, kjer je izražanje ranljivosti slabost.”
Kako zmanjšati duševno obremenitev?
Dobra novica je, da se vse več pozornosti posveča duševnemu zdravju staršev. Strokovnjaki ponujajo nekaj nasvetov za obvladovanje stresa in zmanjšanje psihične obremenitve:
Uprite se nerealnim standardom: Starši se pogosto primerjajo z drugimi na družbenih medijih in čutijo, da ne delajo dovolj. Pomembno je razumeti, da so ti pritiski nerealni. Gaines svetuje: “Spremljajte, kako se odzivate na družbena omrežja, in se zavedajte, da tisto, kar vidite na zaslonu, ni nujno resnično.”
Zgradite podporni sistem: Strokovnjaki poudarjajo pomen podpore in skupnosti. Bellenbaum pravi, da občutek povezanosti z drugimi starši, ki doživljajo podobne izzive, lahko pomaga zmanjšati občutek izolacije.
Enakomerna razdelitev bremen: Pomembno je, da partnerji med seboj odkrito komunicirajo o delitvi duševne obremenitve. Gaines dodaja: “Očetje bi morali imeti podporno skupino drugih očetov, s katerimi lahko odkrito govorijo o svojih izkušnjah.”
Sprejmite, da ste dovolj dobri starši: Britanski pediater Donald Winnicott je skoval izraz “dovolj dobra mati”, kar pomeni, da starši ne rabijo biti popolni, da bi bili uspešni. Bellenbaum poudarja, da je pomembno, da se starši nehajo truditi, da bi vse naredili popolno.
Poskrbite zase: Starši morajo najti čas zase, tudi če gre le za nekaj minut počitka dnevno. Bastidas pravi: “Pomembno je, da starši prioritizirajo svoje dobro počutje in se zavedajo, da morajo biti sami dobro, da lahko skrbijo za svoje otroke.”
Duševna obremenitev staršev je resničen in rastoč problem, ki zahteva večjo pozornost in podporo. Ključno je, da starši prepoznajo svoje omejitve, se osvobodijo nerealnih pričakovanj in zgradijo močne podporne sisteme, ki jim pomagajo v vsakodnevnih izzivih.
Portal24; Foto: Pixabay/ciaorioris