ECB pozvala k spremljanju družbenih omrežij

Evropska centralna banka (ECB) je skupino bank pozvala, naj aktivno spremljajo družbena omrežja. Obstaja namreč skrb, da bi objave na teh platformah lahko spodbudile veliko število strank, da dvignejo denar s svojih računov, sta za Reuters povedala dva uradnika. ECB poziv prihaja po nedavnem propadu bank Silicon Valley Bank in Credit Suisse, ki sta v lanskem marcu močno pretresla evropske finančne trge. Kot opozarjajo viri, ki želijo ostati neimenovani, so evropski regulatorji že lani po tej krizi poostrili nadzor nad likvidnostjo bank.

Credit Suisse je še posebej prizadela napoved njenega največjega delničarja, da ne bo sodelovala pri dokapitalizaciji po ogromnih izgubah, povezanih s pomanjkljivimi mehanizmi notranjega nadzora in težavnimi naložbami. Vlada je nato morala posredovati in zagotoviti jamstva ter sodelovati pri združitvi z največjo domačo banko UBS.

Banka Silicon Valley Bank se je znašla v težavah po neuspelih poskusih “pokritja” nerealiziranih izgub na portfelju državnih obveznic. Finančne oblasti so se odločile, da komitentom izplačajo nezavarovane vloge, a podobne težave so se pojavile tudi v drugih srednje velikih bankah.

Bančni sektor v evroobmočju je odporen

ECB je konec marca lani ocenila, da je bančni sektor v evroobmočju odporen. Vendar pa je Evropska bančna agencija (EBA) pozvala regulatorje EU, naj ocenijo tveganja, vključno z družbenimi omrežji, ki bi lahko “prispevala k poslabšanju dojemanja in ugleda” bank.

Medtem pa je ECB nekatere banke vseeno pozvala, naj spremljajo objave na družbenih omrežjih, ki bi lahko ustvarile negativno mnenje javnosti, so potrdili viri. Velika banka je svoji ekipi zaposlenih naročila, naj skrbno spremlja vse pogoste negativne objave in po potrebi obvesti zakladnico, ki naj oceni njihov morebiten vpliv na depozite, je še dodal vir. Mehanizem, ki ga priporoča ECB, morda ne bo popolnoma preprečil dvigovanja denarja iz bank, vendar pa regulatorji in banke želijo biti pripravljeni na morebitne negativne vplive, so pojasnili obveščeni viri.

Tiskovni predstavnik ECB ni želel komentirati te zadeve. ECB je sicer že v novembrskem poročilu o finančni stabilnosti opozorila, da družbeni mediji omogočajo hitrejše širjenje informacij in lahko sprožijo ali okrepijo finančne šoke.

vir; Foto: Pexels; Portal24

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja