Evropske države imajo najboljše pokojninske sisteme na svetu, ključ do izboljšav – AI
V nedavni analizi, ki jo je izvedel inštitut Mercer CFA, so evropske države na seznamu najboljših pokojninskih sistemov na svetu zasedle vodilne pozicije. Raziskava, ki je primerjala 47 pokojninskih sistemov in pokrila 64 odstotkov svetovnega prebivalstva, je uporabila več kot 50 kazalnikov za ocenjevanje. Med ključnimi merili so bila raven razpoložljivih pokojnin v zasebnem in javnem sektorju, vzdržnost sistema za prihodnja desetletja in kakovost upravljanja.
Nizozemska je bila ocenjena kot najboljša. Sledita ji Islandija, ki je zdrsnila z lanskega prvega mesta, in Danska na tretjem mestu za leto 2023. Večina evropskih držav, vključenih v poročilo, je prejela visoke ocene, čeprav so bile opažene potrebe po izboljšavah v državah kot so Finska, Norveška, Švedska, Združeno kraljestvo, Švica, Irska, Belgija, Portugalska in Nemčija. Nasprotno, Francija, Španija, Italija, Poljska, Avstrija in Hrvaška, skupaj z ZDA, soočajo z velikimi tveganji in pomanjkljivostmi, ki zahtevajo nujno obravnavo.
Poročilo izpostavlja, da so pokojninski sistemi po vsem svetu pod večjim pritiskom kot kadarkoli prej, zaradi vztrajne inflacije, naraščajočih obrestnih mer in geopolitične negotovosti, kar vpliva na donose naložb. Margaret Franklin, predsednica in izvršna direktorica CFA Institute, opozarja na izzive, kot so inflacija, naraščajoče obrestne mere in zapletenosti globalizacije, ki vplivajo na pokojninske sklade.
Poleg tega poročilo predlaga krepitve pokojnin, ki temeljijo na premoženju, kar bi lahko prispevalo k bolj raznolikim viri financiranja upokojitve in povečalo odpornost pokojninskih sistemov.
Velika vloga umetne inteligence
Zanimivo je, da vedno pomembnejšo vlogo pri izboljšanju pokojninskih sistemov, z zniževanjem stroškov in izpostavljanjem prihajajočih tveganj umetna inteligenca igra. Umetna inteligenca bi lahko pomagala pri ustvarjanju prilagojenih portfeljev in prepoznavanju tržnih anomalij, čeprav njena zmožnost napovedovanja tržnih gibanj ostaja omejena. Nadaljnja širitev umetne inteligence bi lahko pripomogla k učinkovitejšim in bolje obveščenim procesom odločanja, kar bi povečalo realne naložbene donose za člane pokojninskih načrtov.
Vendar raziskava opozarja tudi na tveganja, povezana z umetno inteligenco, vključno z možnostjo ustvarjanja lažnih informacij in kibernetskimi napadi na podatke članov pokojninskega zavarovanja. Kljub tem izzivom je jasno, da napredek v tehnologiji, kot je umetna inteligenca, ponuja obetavne priložnosti za izboljšanje pokojninskih sistemov po vsem svetu.
[Vir: Euronews]; Foto: Freepik; Senior24