Evropske volitve: Glede na anketo SDS prepričljivo vodi
Nedavna Parsifalova anketa je razkrila zanimive trende in možne scenarije za prihajajoče evropske volitve v Sloveniji. Glede na raziskavo bi Slovenska demokratska stranka (SDS) lahko prevzela vodstvo, saj bi po anketi med opredeljenimi volivci prejela 29,7 odstotka glasov. Sledijo Socialni demokrati s 16,1 odstotka podpore, medtem ko bi Gibanje Svoboda z 13,9 odstotki zasedlo tretje mesto.
Čeprav politične stranke še niso predstavile svojih kandidatnih list, so se v javnosti že pojavila špekulacije o morebitnih vodilnih kandidatih. Govorice o Matjažu Nemcu, ki bi lahko vodil kandidatno listo Socialnih demokratov, so se okrepile po njegovem govoru na letošnji komemoraciji v Dražgošah. Lojze Peterle, ki je bil omenjen kot možen vodilni kandidat Nove Slovenije, govorice zanika. Janez Janša, predsednik SDS, pa je pred meseci nakazal, da se na evropskem parketu bolje odrežejo poslanci z daljšo politično kilometrino. Med člani Gibanja Svoboda bosta najverjetneje za primat tekmovala Klemen Grošelj in Irena Joveva, medtem ko je predsednica državnega zbora, Urška Klakočar Zupančič, izrazila malo verjetnost, da se bo pojavila na kandidatni listi.
Evropska levica se bo februarja zbrala v Ljubljani, kjer bodo izbrali svojega kandidata za prihodnje evropske volitve. Na prejšnjih volitvah je njihova kandidatka Violeta Tomič dosegla neuspeh.
Glede na raziskavo bi se Nova Slovenija uvrstila na četrto mesto z 9,9 odstotki glasov, sledi ji skrajno leva stranka Levica z 7,4 odstotki podpore. Med zunajparlamentarnimi strankami bi največ glasov prejela stranka Resnica, nato Pirati, za njimi pa Ruparjevi upokojenci.
Neopredeljeni volivci
Če upoštevamo tudi neopredeljene volivce, se vrstni red strank ne spremeni. SDS bi ostala na vrhu z 19,2 odstotka glasov, Socialni demokrati z 10,4 odstotka in Gibanje Svoboda z 9 odstotki podpore. Kljub temu pa je 18,3 odstotkov volivcev še vedno neopredeljenih, medtem ko 12,4 odstotka meni, da se ne bodo udeležili volitev.
Če bi upoštevali le tiste, ki se bodo zagotovo udeležili volitev, bi prišlo do manjših sprememb v vrstnem redu strank. SDS bi ostala na vrhu z 32,2 odstotki glasov, sledili bi ji Socialni demokrati z 13 odstotki, na tretjem mestu pa bi bilo Gibanje Svoboda. Skrajna Levica bi se uvrstila na četrto mesto, Nova Slovenija pa na peto. Tudi med zunajparlamentarnimi strankami bi prišlo do premikov, višje bi se uvrstila Slovenska nacionalna stranka in Vesna, medtem ko bi Resnica in Pirati nazadovali.
Če upoštevamo tako opredeljene volivce kot tudi tiste, ki se bodo udeležili volitev bi Slovenska demokratska stranka dobila 38,7 odstotka glasov, Socialni demokrati 15,7, Gibanje Svoboda pa 12,4 odstotka. Levica bi zasedla četrto mesto z 8,3 odstotki, Nova Slovenija pa peto z 7,9 odstotki. Med zunajparlamentarnimi strankami bi se najbolje odrezala Ruparjeva stranka Glas upokojencev, za njo pa bi sledila Slovenska nacionalna stranka in druge.
Na prihajajočih evropskih volitvah se bo zagotovo udeležilo 38,2 odstotka anketirancev, medtem ko se jih 16,4 odstotka ne namerava udeležiti volitev. Raziskava je zajela 914 anketirancev, od katerih je 48,9 odstotka žensk. Povprečni anketiranec je bil star 52,2 leta, večina pa jih je bila iz najstarejše starostne skupine. Največ anketirancev je imelo srednješolsko izobrazbo (35,7 odstotka). Parsifal je podatke zbiral prek telefonskih anket prek mobilnih telefonov.