Evropski poslanci zahtevajo mednarodno preiskavo volitev v Srbiji
Včeraj so se v Evropskem parlamentu odvijale burne razprave, saj so evropski poslanci izrazili resne pomisleke glede nedavnih parlamentarnih in delno lokalnih volitev v Srbiji, ki so potekale 17. decembra. Državna volilna komisija je razglasila zmago vladajoče Srbske napredne stranke pod vodstvom predsednika Aleksandra Vučića, vendar so se pojavile številne nepravilnosti in očitki o volilnem inženiringu.
Nekateri evropski poslanci, predvsem iz levosredinske opozicijske koalicije Srbija proti nasilju, so obtožili vladajočo stranko, da je ukradla volitve, zlasti v Beogradu. Opozicija se je soočila z množično selitvijo volivcev iz vladajoče stranke v Beograd ter sumljivimi praksami, ki so onemogočile vložitev zahtev za razveljavitev rezultatov na ustavno sodišče Srbije. Mednarodni opazovalci so tudi opozorili na nepravilnosti, pri čemer pričakujemo celotno poročilo v naslednjih tednih.
Ni demokracije brez poštenih in svobodnih volitev
Predstavniki strank Zelenih, Thomas Waitz in Viola Von Cramon, sta izrazila globoko zaskrbljenost nad stanjem demokracije v Srbiji. Waitz je poudaril, da ni demokracije brez poštenih in svobodnih volitev ter da so decembrske volitve v Srbiji močno dvignile dvome glede njihove poštenosti.
Viola Von Cramon, ki je bila opazovalka na številnih volitvah v preteklosti, je izjavila, da v svojih 20 letih izkušenj še ni bila priča tako kritični situaciji, kot je bila decembrska volilna kampanja v Srbiji. Poudarila je, da je potrebna mednarodna preiskava, da se razjasni, ali so bile volitve dejansko ukradene. Von Cramon je tudi opozorila na pomembnost medstrankarskega dialoga kot orodja za mediacijo med vladno stranko in opozicijo ter izpostavila, da lahko Evropski parlament igra ključno vlogo kot kredibilen partner v tej situaciji.
Slovenski socialdemokratski poslanec Matjaž Nemec je izrazil svoje skrbi glede prihodnosti Srbije in njenega članstva v EU. Kljub temu, da si ne more predstavljati prihodnosti EU brez Srbije, se boji, da morda članstvo v EU ni iskren, strateški in končni cilj srbskega vodstva. Razprava v Evropskem parlamentu bo zagotovo še napredovala, saj evropski poslanci zahtevajo odgovore in ukrepe v luči skrbi glede demokracije in volilnih procesov v Srbiji.