Igra: Ključ do otrokovega razvoja in sreče
Otroci so več kot le majhni bitji, ki se igrajo. Igra je za njih veliko več kot le zabava – to je način, kako spoznavajo svet, kako razumejo sebe in kako se razvijajo. Starši imajo ključno vlogo pri tem procesu, saj lahko skozi igro z otroki pomagajo krepiti njihovo samozavest, občutek sreče in varnosti, ter spodbujajo razvoj njihovih možganov.
Igra je ena najpomembnejših dejavnosti, ki jih lahko sodelujete s svojim otrokom. Skozi igro se učijo pomembnih veščin, kot so skrb za druge ljudi in okolje ter razvijanje telesnih spretnosti. Poleg tega se otroci ob igri učijo tudi o svoji vlogi v svetu. Ko otrok raste, se spreminja tudi način njegove igre. Postane bolj ustvarjalen in eksperimentira z različnimi igračami, igrami in idejami, kar pomeni, da potrebuje več prostora in časa za igro.
Obstajata dve vrsti igre, ki ju otroci izkušajo med odraščanjem: strukturirana in nestrukturirana igra. Strukturirana igra poteka na določenem mestu in jo pogosto vodi odrasla oseba. Primeri strukturirane igre vključujejo tečaje plavanja, pripovedovanje zgodb v knjižnicah, plesne, glasbene ali dramske skupine za otroke ter družabne igre. Nasprotno, nestrukturirana igra je nenačrtovana in omogoča otroku, da uporablja svojo domišljijo po želji. Primeri nestrukturirane igre vključujejo ustvarjalno igro s seboj ali z drugimi, igre pretvarjanja, raziskovanje novih krajev in še več.
Starši lahko igro otroka spodbujajo na različne načine. Včasih je potrebno usmeriti otroka v pravo smer ali mu dati idejo, včasih pa je dovolj, da jim ponudite prostor in čas za prosto igro. Ni nujno, da za igrače, igre in knjige za otroke zapravljate veliko denarja. Pogosto so najbolj ustvarjalni načini zabave tisti, ki temeljijo na stvareh, ki jih že imate doma.
Kaj imajo otroci pravzaprav najraje?
Za novorojenčke je najpomembnejša igra preprost stik z njimi – vaš obraz in zvok vašega glasu so za njih neprecenljivi. Dojenčki se zabavajo tudi s preprostimi stvarmi, kot so glasba, petje, tolkala, škatle in različni predmeti različnih velikosti, barv in oblik.
Dve in triletni otroci že radi uporabljajo velike in lahke stvari, kot so kartonske škatle in napihljive žoge, ter se igrajo s kredo, vrvjo, škatlami, glasbo in drugimi igračami, ki spodbujajo različne gibalne spretnosti.
Predšolski otroci bodo uživali v ustvarjalni igri z različnimi materiali, kot so tetrapak paketi, lesene žlice, palčke, zmečkan papir, plastična vedra, stara oblačila, prazni lonci za rastline, pladnji in ponve. Prav tako jih bo zabavala preprosta sestavljanke, glasba, žoge, frizbi in še mnogo drugih stvari.
Ko otrok postane šolar, se lahko igra še bolj razširi. Otroci lahko uporabijo pohištvo, posteljnino, koš za perilo, šotore in zaboj, da zgradijo svoje ustvarjalne svetove. Besedne igre in igre, ki spodbujajo gibanje, kot so ovire v domu, bodo tudi zabavne in poučne za njih.
Če otrok pokaže interes, jih lahko vključite tudi v športne dejavnosti ali ustvarjalne delavnice. Igra je tako nepogrešljiv del otrokovega razvoja, ki se skozi celo otroštvo spreminja in raste, in starši imajo pomembno vlogo pri ustvarjanju prostora za to pomembno dejavnost. Uživajte v skupnih družinskih trenutkih in spremljajte, kako vaši otroci rastejo in se razvijajo skozi igro.