Janez Janša kritičen ob izstopu Eve Irgl: “Hvala, draga Eva, prav zares.”
[Demokracija] – Po izstopu dolgoletne članice in poslanke Slovenske demokratske stranke (SDS) Eve Irgl iz stranke, je njen nekdanji politični mentor in predsednik SDS Janez Janša podal obsežen odgovor. Spomnimo, da se je Irglova pridružila Anžetu Logarju, ki je prav tako nedavno zapustil SDS. Svojo odločitev je Irgl javno naznanila na svojem Facebook profilu, kjer je zapisala: “Danes sem po 20 letih izstopila iz članstva SDS-a.” V svoji objavi je dodala, da je bila odločitev nujna, čeprav ji je bilo ob tem težko.
Janša se je v svojem pismu odzval na njeno odločitev in komentarje, ki jih je podala ob svojem odhodu. Njegov odziv se nanaša na njene besede, v katerih je izpostavila, da “ujetost v žaljivo in sovražno atmosfero družbo kot celoto že dolgo vleče navzdol in hromi naše potenciale.” Irglova je ob tem pozvala k večji politični širini, raznolikosti pogledov ter iskanju skupnih rešitev, kar je Janša interpretiral kot kritiko stranke, ki jo je zapustila.
Janša je v svojem pismu izrazil svoje razočaranje nad Irglovo in njenimi obtožbami. Opozoril je, da s svojim zapisom de facto obtožuje SDS za sovražno atmosfero, ki jo je izpostavila, in da na ta način izenačuje stranko z njenimi nasprotniki. Pri tem je posebej izpostavil, da je SDS vedno zagovarjala sodelovanje in nikoli ni izključevala nobenega političnega partnerja, tako z levega kot desnega političnega pola.
Težki trenutki stranke
Janša je opozoril na težke trenutke, ki jih je stranka doživljala v preteklih letih, vključno z obdobjem, ko so bili člani stranke preganjani, sojeni in šikanirani zaradi svojega političnega delovanja. Izpostavil je tudi osebne žrtve, ki jih je kot vodja stranke moral prestati, vključno z dnevi, preživetimi na sodišču in v zaporu. Ob tem je opozoril na vlogo medijev, ki po njegovem mnenju niso poročali o pomembnih političnih procesih, temveč se osredotočajo na osebne odločitve posameznikov, kot je bil izstop Eve Irgl iz SDS.
Pismo je zaključil s kritiko Irglove, da ni izkazala časti, ko se je odločila izstopiti iz stranke sredi mandata in pri tem ni vrnila svojega poslanskega mandata. Poudaril je, da je v proporcionalnem volilnem sistemu, v katerem so izvoljeni poslanci, mandat rezultat kolektivnega napora številnih kandidatov, zato bi bilo pravično, da ob njenem izstopu mandat prevzame nekdo iz njene volilne enote. Ob tem je Janša izpostavil pomen dostojanstvenega odhoda iz stranke in sporočil, da se velike stvari ne gradijo na “prelomljeni besedi in dejanjih brez časti”.
Izstop Eve Irgl iz SDS je sledil nedavnemu odhodu Anžeta Logarja, kar je sprožilo dodatne špekulacije o možnih notranjih razkolih znotraj SDS-a. Odhod dveh vidnih članov stranke v kratkem časovnem obdobju je pritegnil pozornost medijev in javnosti, kar odpira vprašanje o nadaljnji politični poti Irglove in njenem vplivu na slovenski politični prostor.
Pismo Janeza Janše v celoti:
“Draga Eva,
če bi tvoje pismo odprl včeraj, preden je izstop odmeval v medijih, bi ti verjetno odgovoril zgolj: pričakovano, zanimiv timing, hvala za tvoj prispevek, vrni mandat, srečno pot in vse dobro.
Ker pa sem pošto odprl na sodišču v odmoru med sojenjem v Celju – kjer se mučijo duša, telo in zdrava pamet – in vmes prebral tvoj zapis na FB, se mi vse skupaj vidi precej bolj kruto.
Za širno slovensko javnost si namreč na FB zapisala:
“Namreč, ujetost v žaljivo in sovražno atmosfero nas družbo kot celoto že dolgo vleče navzdol in hromi naše potenciale.
Politična širina, raznolikost pogledov, pripravljenost na skupno iskanje najboljših rešitev pa nas lahko pelje navzgor. “
Ko to zapišeš ob izstopu iz stranke, jo s tem de facto obtožiš krivde oziroma sokrivde za takšno stanje. V smislu tistega rekla, češ da sta za prepir potrebna dva.
V bistvu pa je pri ujetosti v sovražnost, ki jo opisuješ, bolj primeren odgovor na to frazo, ki se glasi: Tudi za umor sta namreč potrebna dva. Morilec in žrtev. To pa seveda ne pomeni, da sta oba kriva. Ti pa s svojim zapisom ob izstopu oba izenačuješ.
20 let si bila zraven, ko smo ne samo govorili o sodelovanju, ampak smo ga uresničevali. Vse naše vlade so bile koalicija tudi s strankami levega pola. Edini smo opoziciji ponudili partnerstvo za razvoj. Nikoli nismo izključevali.
Ti pa s tem zapisom ob izstopu SDS izenačuješ s tistimi, ki so zavračali sodelovanje. S tistimi, ki so v času pandemije kolesarili, zažigali ter obešali naše lutke, kradli mandate in klicali k naši smrti. S tistimi, ki so nas tudi v zadnjih letih preganjali in zapirali. V 20 letih tvojega članstva v SDS, ki se do dneva ujema s tvojo neprekinjeno poslansko službo, je bilo na desetine tvojih bolj izpostavljenih kolegov iz stranke ovadenih, preganjanih, sojenjih, vrženih na cesto brez službe ali na številne druge načine šikaniranih pod krinko čiščenja janšistov. Nekateri smo v teh 20 letih na stotine dni prebili na sodiščih in mesece v zaporu. Dragi so bili naši poslanski mandati. Si sploh predstavljaš, kakšno ceno so zanje plačale naše družine?
Ob velikanskem sprenevedanju in sostorilstvu osrednjih medijev se je to dogajalo. Tudi danes novinarje pred sodiščem zanima predvsem izstop Eve Irgl iz SDS. Ne politični proces in poskus onemogočanja opozicije z zlorabo sodstva, temveč izstop Eve Irgl. Hvala, draga Eva, prav zares.
Naravno je, da se poti v politiki ločujejo ali srečujejo. Obstajajo tudi dostojni načini. Izstopiš iz stranke, kjer si prebil 20 let kot profesionalen politik, brez moraliziranja. Če si poslanec, končaš mandat in ne kandidiraš več ali pač drugje. Če se premisliš sredi mandata, ga vrneš in se dostojno posloviš. Izvoljeni smo v proporcionalnem volilnem sistemu, kjer za izvolitev potrebujemo tudi glasove neizvoljenih sokandidatov. Za tvoje poslansko mesto je glasove prispevalo tudi 8 kolegic in kolegov, ki so kandidirali v 2. volilni enoti. Ob izstopu iz stranke se pač mandat prepusti naslednjemu po rezultatu. Dostojno in dostojanstveno. Tako ravnajo osebe s častjo.
Še posebej takrat, ko se ob tem izgovarjajo velike besede o spoštovanju in sodelovanju ter govori o začetku nečesa novega, velikega.
Draga Eva, ničesar velikega ni možno zgraditi na prelomljeni besedi in dejanjih brez časti. Zgolj hišo na pesku, ki jo porušijo prve poplave.
Lep pozdrav
Janez Janša”
Portal24; Foto: Stranka SDS