Kadrovska in prostorska stiska v zaporih: Kakšne so rešitve?
Zaradi vse večje prezasedenosti slovenskih zaporov je vlada predlagala nujne začasne ukrepe, da bi omilila prostorske in kadrovske težave, s katerimi se sooča sistem izvrševanja kazenskih sankcij. Odbor Državnega zbora za pravosodje je podprl novelo zakona o izvrševanju kazenskih sankcij, ki bi omogočila izvedbo teh ukrepov. Ministrica za pravosodje Andreja Katič je opozorila, da stanje v slovenskih zaporih še nikoli ni bilo tako resno, saj je zasedenost presegla 130 odstotkov. Poleg prostorske stiske pa so se pojavile tudi resne težave pri zaposlovanju zadostnega števila pravosodnih policistov.
Nujni začasni ukrepi za reševanje krize
Predlog novele predvideva različne ukrepe, ki bi začasno omilili pritisk na zaporniški sistem. Med njimi so predlagani naslednji: naloge pravosodnega policista bi v nekaterih primerih lahko prevzeli drugi zaposleni, ki so v preteklosti že opravljali to funkcijo. Poleg tega bi lahko začasno prekinili prestajanje kazni ali pa odložili nastop kazni za obsojence. V primeru zaostrenih varnostnih razmer, kot jih opredeljuje novela, bi vlada imela možnost sprejeti ukrepe z odlokom, da bi zmanjšala tveganje zaradi prezasedenosti zaporov in pomanjkanja osebja.
Generalni direktor Uprave za izvrševanje kazenskih sankcij Bojan Majcen je opozoril, da je trenutno stanje neobvladljivo. Po njegovih besedah policija skorajda neprekinjeno vozi pripornike, kar je posledica večjega števila kaznivih dejanj, povezanih z nezakonitim prehajanjem meje. Dejal je, da se je struktura zaprtih popolnoma spremenila, saj skoraj polovico zapornikov predstavljajo tujci.
Deljena mnenja med poslanci
Razprava na odboru je razkrila različna mnenja med poslanci. Koalicijske stranke, zlasti Gibanje Svoboda, podpirajo nujnost sprejetja zakonske novele, da bi omilili trenutno krizno stanje. Nasprotno pa so poslanci iz vrst SDS-a in NSi-ja izrazili dvome o učinkovitosti teh ukrepov. Opozorili so, da gre za začasne in parcialne rešitve, ki po njihovem mnenju ne bodo prinesle dolgoročnih rezultatov.
Posebna skrb opozicijskih poslancev se nanaša na možnost prekinitve kazni za tujce, kar po njihovem mnenju predstavlja potencialno varnostno grožnjo za državo. Majcen je poudaril, da se kazni za tujce ne morejo preprosto prekiniti, in da bo vsak primer natančno varnostno preverjen, preden se sprejme odločitev o prekinitvi kazni.
Koalicija je zavrnila dopolnilo SDS-a, ki bi med izjeme za prekinitev kazni vključilo tudi obsojence zaradi kaznivih dejanj povezanih z nezakonitim prehajanjem meje. Po besedah Darka Krajnca iz Svobode so ravno takšni obsojenci glavni vzrok za trenutno prezasedenost zaporov.
Na koncu je odbor sprejel več koalicijskih dopolnil, ki so bila pripravljena na podlagi pripomb zakonodajnopravne službe. Med drugim je bilo določeno, da ukrepi veljajo le toliko časa, dokler trajajo zaostrene varnostne razmere, vendar največ tri mesece, z možnostjo podaljšanja za nadaljnje tri mesece s sklepom vlade.
[Vir: MMC RTV SLO]; Portal24; Foto: Pixabay