Kako pri opremljanju doma uporabiti biofilni dizajn?

Večino svojega časa preživimo v zaprtih prostorih, a je globoka želja po povezovanju z naravo zasidrana v našem DNK. Za naše prednike je bila narava ključen vir hrane, oblačil, zavetja in drugih osnovnih potreb. Čeprav danes večino teh potreb zadovoljimo na mestnih ulicah, je človekova povezava z naravo še vedno globoko ukoreninjena v našo psiho. Kljub urbanizaciji sveta in ustvarjanju novih bivalnih okolij, še vedno hrepenimo po času, preživetem v zelenih oazah. Čeprav ne moremo vedno pobegniti v naravo, se biofilni dizajn pojavlja kot most med urbanim življenjem in naravnim okoljem.

Po podatkih Nacionalne raziskave vzorcev človekove dejavnosti iz leta 2001 preživimo skoraj 90 odstotkov svojega časa v zaprtih prostorih, ustvarjenih s človeškimi rokami. Svetloba iz umetnih virov, klimatske naprave, zatemnjena stekla, pohištvo iz sintetičnih materialov – vse to nas oddaljuje od naravnega okolja, ki je bilo prvotno človekov dom.

Dokazi kažejo, da odtujenost od narave negativno vpliva na telesno in duševno zdravje. Stresne situacije v urbanem okolju lahko povzročijo težave z obvladovanjem stresa. Po drugi strani pa je bivanje v naravi povezano s pomirjujočimi učinki, krepitev imunskega sistema, povečanje energije in izboljšanje razpoloženja.

Organska arhitektura

Biofilni dizajn predstavlja povratek k naravi, ne da bi se odrekli mestnemu življenju. To oblikovanje prinaša notranjo in zunanjo arhitekturo, prilagojeno človeku. Vključuje inovativne zgradbe, kot so hiše, zasnovane kot školjke, objekti, ki se vrtijo po sončni poti in domovi z balkoni, ki ustvarjajo vtis mini džungle. Njegovo izhodišče se lahko pripisuje slavnemu arhitektu Franku Lloydu Wrightu, ki je poudaril pomen proučevanja, ljubezni in ostajanja blizu narave. Njegova filozofija, imenovana “organska arhitektura,” je služila kot temelj za biofilni dizajn, ki danes postaja vedno bolj priljubljen.

Biofilni dom predstavlja zatočišče sodobnega človeka po napornem in stresnem dnevu. Biofilni dom je kot oaza v notranjosti, kjer se lahko ljudje umaknejo od asfalta in si ustvarijo svoj košček raja.

Zakaj razmišljati o biofilnem dizajnu v vašem domu?

Uporaba biofilnih načel v oblikovanju doma lahko izboljša fizično in duševno zdravje. Povečanje naravne svetlobe lahko uravnoteži cirkadiani ritem, uporaba naravnih materialov in prisotnost rastlin pa pomeni manj vdihavanja toksinov. Vključevanje naravnih elementov v dom prinaša tudi duševne koristi, kot so zmanjšanje stresa, izboljšanje razpoloženja, povečanje produktivnosti in ustvarjalnosti ter lajšanje simptomov motnje pozornosti. Po raziskavi profesorja arhitekture Rogerja Ulricha lahko biofilni dom celo pospeši okrevanje pri bolnikih.

Kako uvesti biofilni dizajn v vašem domu?

Odprite okna: Povečajte količino naravne svetlobe v domu, saj je dokazano, da pozitivno vpliva na razpoloženje, produktivnost in spanje. Če imate malo oken, razmislite o strešnih oknih ali prozornih zavesah.

Obdajte se z rastlinami: Sobne rastline so odličen način za vnos narave v dom in izboljšanje kakovosti zraka.

Uporabite naravne materiale: Les, kamen in usnje so naravni materiali, ki lahko ustvarijo sproščujoče vzdušje v domu.

Vnesite element vode: Zvok žuborenja vode lahko pomiri in zmanjša stres. Razmislite o majhnem vodnjaku ali jezeru na vrtu ali dnevni sobi.

Uporabite biofilne vzorce in teksture: Tapete z naravnimi vzorci, preproge z živalskimi motivi ali tkanine z vzorci listov lahko popestrijo prostor.

Barvajte stene v pomirjujoče barve: Uporabite barve iz narave, kot so modra, zelena in rjava, da ustvarite sproščujoče vzdušje.

Uporabite naravne dišave: Difuzorji dišav ali aroma lučke z naravnimi eteričnimi olji lahko prispevajo k dobremu počutju.

Ustvarite prostor za dejavnost: Biofilni dizajn ne pomeni samo vključevanja naravnih elementov, temveč tudi ustvarjanje prostora, ki spodbuja gibanje. To lahko dosežete s postavitvijo sprehajalne poti, plezalne stene ali prostora za vadbo joge v vašem domu.

S temi preprostimi koraki lahko približate naravo v svoj dom in uživate v koristih, ki jih prinaša biofilni dizajn.

vir ; Foto: Pexels ; Portal24

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja