Kako spati s prehladom: 9 trikov za mirno noč
Spanje s prehladom, še posebej kadar imate zamašen nos, je lahko izjemno neprijetno. Pogosto prehladi ponoči postanejo bolj intenzivni, kar otežuje spanje in upočasni okrevanje. Na srečo obstaja več korakov, ki jih lahko upoštevate, da si izboljšate možnosti za mirno noč tudi med prehladom.
Ko se prehladimo, se naše telo odzove z imunskim sistemom, kar povzroča številne neprijetne simptome, kot so zamašen nos, vneto grlo, kašelj in glavoboli. Ta vnetni odziv oteži dihanje, še posebej ponoči, ko ležimo. Zamašenost v nosnih prehodih pogosto postane bolj izrazita, zaradi česar je težko zadihati skozi nos, kar lahko povzroči še večji pritisk na sinuse in glavobole. Poleg tega postnazalno kapljanje sluzi proti zadnjemu delu grla povzroča draženje in kašelj, kar še dodatno moti spanec.
Zaradi teh simptomov lahko prehlad traja od enega tedna do dlje, kar pomeni več noči slabega spanca. Poleg tega telo med bojem proti virusu preusmeri energijo, kar vodi v splošno utrujenost in izčrpanost. Pomembno je, da poiščete načine za lajšanje teh simptomov in si zagotovite čim več počitka.
Koraki za boljši spanec med prehladom
Dvignite glavo: Uporaba dodatnih blazin ali vzglavnika v obliki klina pomaga zmanjšati zamašenost nosu. Ko je glava rahlo dvignjena, se sluz lažje odvaja, pritisk na sinuse pa se zmanjša. Pomembno pa je, da ne uporabite preveč blazin, saj to lahko povzroči bolečine v vratu.
Spite na boku: Ležanje na hrbtu lahko poslabša postnazalno kapljanje in kašelj, zato je bolje spati na boku. Ta položaj pomaga olajšati dihanje, saj omogoča boljši pretok zraka skozi dihalne poti.
Uporabite vlažilec zraka: Vlažilnik zraka v spalnici pomaga ohranjati zrak vlažen, kar preprečuje izsuševanje nosnih poti in grla. Vlažen zrak pomirja razdražene dihalne poti in zmanjšuje verjetnost, da bi se nosne poti zasušile ali zamašile.
Ohranite sobo hladno, a ne prehladno: Čeprav je priporočljivo spati v hladnejšem prostoru, poskrbite, da temperatura ne bo prenizka, saj to lahko poslabša kašelj in prehlad. Idealna temperatura za spanje je okoli 21 °C, kar omogoča sprostitev in boljši spanec.
Izpiranje nosu s fiziološko raztopino: Redno izpiranje nosu s slano vodo ali fiziološko raztopino pomaga odstraniti sluz in zmanjša zamašenost. To omogoča lažje dihanje in posledično boljši spanec. Pomembno je, da za izpiranje uporabljate sterilno ali prekuhano vodo.
Grgrajte s slano vodo: Grgranje slane vode pomirja vneto grlo in zmanjšuje draženje. To je še posebej koristno pred spanjem, saj lahko pomaga preprečiti kašelj in izboljša kvaliteto spanca.
Topel napitek pred spanjem: Pitje toplega napitka, kot je zeliščni čaj ali vroča juha, lahko pomaga pomiriti vneto grlo in sprostiti sluz. Med zeliščnimi čaji so najbolj priljubljeni kamilični in ingverjev čaj, ki delujeta tudi protivnetno. Vendar pa je priporočljivo, da te napitke zaužijete vsaj uro pred spanjem, da preprečite morebitno potrebo po nočnem obisku stranišča.
Nočna zdravila: Če vam simptomi prehlada preprečujejo spanje, lahko po posvetu z zdravnikom vzamete zdravila proti prehladu, ki so namenjena lajšanju zamašenosti in kašlja. Pazite, da jih jemljete v skladu z navodili in ne dlje, kot je priporočeno.
Pršila za nos: Pršila za nos zmanjšujejo oteklino nosnih tkiv in pomagajo zmanjšati sluz. Pravilna uporaba teh pršil vključuje nagnjenje glave naprej in vbrizgavanje pršila v vsako nosnico posebej, pri čemer je treba slediti navodilom proizvajalca.
Kaj jesti pred spanjem?
Pri prehladu je pomembno, da pred spanjem zaužijete lahko, a hranljivo hrano. Tople juhe, zeliščni čaji in napitki, kot je toplo mleko z medom, so odlične izbire. Juhe in čaji pomagajo hidrirati telo ter pomirijo vneto grlo, medtem ko mleko z medom olajša draženje grla in deluje rahlo sedativno. Izogibajte pa se težki hrani in velikim količinam mlečnih izdelkov, saj lahko poslabšajo zamašenost in nelagodje.
Poleg izboljšanja spanca je ključnega pomena, da ostanete dobro hidrirani, kar pomaga pri redčenju sluzi in vlaženju grla. Uporaba zdravil brez recepta, kot so dekongestivi, lahko zagotovi začasno olajšanje. Prhanje s toplo vodo pred spanjem prav tako pomaga sprostiti mišice in očistiti dihalne poti, kar vam omogoča boljši počitek.
[Vir: Health Shots]; Portal24; Foto: Pexels