Koliko besed bi morali poznati 18-mesečniki, 2-letniki in malčki?
Kdaj začnejo otroci govoriti? Kratek odgovor: ko bodo pripravljeni. Njihove komunikacijske spretnosti se začnejo z nasmehi, hihitanjem, ploskanjem in blebetanjem, še preden izgovorijo prve besede. Medtem ko čakate, da vaš malček začne govoriti cele besede in stavke, lahko uporabite nekaj nasvetov za spodbujanje njegovega govornega razvoja.
Ko se otrok začne učiti nekaj besed, se govorni razvoj pospeši. Med 18. in 24. mesecem lahko doživijo “izbruh besed,” kar močno poveča njihov besedni zaklad. Do 2. leta lahko otroci običajno sestavijo dve besedi skupaj, na primer “mama avto.”
Kako pripraviti malčke do pogovora
Čas za pravljice: Branje otroka uvede v tok jezika. Pokažite in prepoznajte slike v knjigi, če so v pravljici živali, oponašajte zvoke vsake živali! Ilustracije in vznemirljivi zvoki bodo pritegnili vašega otroka.
Pojte in plešite: Glasba je odličen način za uvajanje besed. Dojenčki obožujejo preproste rime in pesmi, ponavljanje pa krepi ključne besede ali fraze. Glasba jih tudi spodbuja k telesnemu gibanju – v mnogih primerih vodi do družinskih plesnih zabav!
Igrajte se: Igrače, ki spominjajo na znane predmete in kraje, pomagajo otrokom prepoznati koncepte iz resničnega sveta in spodbujajo igro pretvarjanja.
Pripovedujte: Pogovarjajte se in prepoznavajte predmete pri vsakodnevnih opravilih: “Čas je, da vstopimo v mamin avto.” “Čas je, da oblečeš modre hlače.” S tem vzpostavijo povezavo med besedami, pojmi in predmeti.
Pohvalite svojega malega govorca: Pozitivna okrepitev je ključna. Pohvalite in spodbujajte svojega malčka, ko pravilno prepoznava predmete in uporablja besede.
Nadaljujte s šalo: Pokažite jim, kako voditi pogovor, tako da jim postavljate vprašanja, počakajte na ‘odgovore’ in se odzovete na njihovo blebetanje ali enobesedne izjave. Nadaljujte s klepetom o vsem, kar jih zanima.
Zakaj moj otrok še ne govori?
Če vaš malček še ne govori, ne skrbite preveč. Vsak otrok je edinstven in bo razvil svoje komunikacijske sposobnosti v svojem času. Tudi če ne govorijo, še vedno poslušajo in vpijajo govorne vzorce iz okolice. Prav tako se učijo neverbalnih oblik komunikacije, kot je kazanje na želene predmete. Pomembno je, da ostanete potrpežljivi in nadaljujete z zgoraj omenjenimi spodbudami.
[Vir: Mother and child]; Portal24; Foto: Freepik