Ljubljanski mestni svet omejil prireditve v Krajinskem parku Tivoli na pet lokacij
Ljubljanski mestni svetniki so na seji mestnega sveta Mestne občine Ljubljana (MOL) sprejeli predlog sprememb in dopolnitev odloka o Krajinskem parku Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib, ki omejuje izvedbo prireditev v parku na pet lokacij. Ta odločitev je povzročila ostro razpravo, zaradi katere so opozicijski svetniki sejo zapustili predčasno.
Vodja mestnega oddelka za varstvo okolja, Nataša Jazbinšek Seršen, je na seji pojasnila, da so določili lokacije, kjer bo ob upoštevanju varstvenih ciljev dovoljeno organizirati prireditve, da bi zagotovili ravnovesje med varovanjem naravne in kulturne dediščine ter tradicionalnimi dejavnostmi v parku. Predlagane lokacije za prireditve so vrh Rožnika, Mostec, Plečnikov avditorij, sankališče ter območje med Jakopičevim sprehajališčem in otroškim igriščem.
Poleg tega so sprejeli tudi dopolnilo svetniškega kluba Gibanja Svoboda, ki predvideva, da bo o morebitnih negativnih vplivih na stanje živalskih vrst in njihovih habitatov ter varstvo naravnih virov presojal mestni oddelek za varstvo okolja.
Opozicija je zapustila sejo
Opozicijski svetniki so izrazili nasprotovanje tako hitremu postopku sprejemanja predloga kot tudi njegovi vsebini. Po zaključni razpravi so zapustili sejo, čeprav so sodelovali pri večjem delu seje, saj je bila obravnava spremembe odloka o krajinskem parku predzadnja točka na dnevnem redu.
Svetnica Levice Urška Honzak je dejala, da niso proti dogodkom v krajinskem parku, vendar poudarja, da mora pri tem imeti prvo besedo stroka. “Če bi vam res šlo za zaščito, bi sprejeli omejitev na naštete lokacije in hkrati ohranili, da je treba pri vsakem dogodku na teh lokacijah pridobiti soglasje zavoda za varstvo narave,” je poudarila.
Svetnica Jasminka Dedić (Vesna) je napovedala vložitev občinskega referenduma, saj meni, da sprememba odloka služi predvsem izvedbi Magnificovega koncerta v Tivoliju. Kritizirala je župana Zorana Jankovića, da si poleg ministrskih resorjev poskuša podrediti tudi neodvisne državne strokovne institucije.
Ostali opozicijski svetniki so prav tako izrazili svoje pomisleke. Jasmin Feratović (Piratska stranka Slovenije) je ocenil, da je odlok pravno sporen, medtem ko je Mojca Sojar (NSi) dejala, da je predlog nerazumen in neprimeren. Aleš Primc (Glas za otroke in družine) je izrazil mnenje, da je način spreminjanja sistema zaradi enega konkretnega primera skrajno problematičen.
Marjan Sedmak (Lista Zorana Jankovića) je na očitke o kršenju zakonodaje odgovoril, da so upoštevani vsi kompetentni členi zakona o varstvu narave. Vesna Ugrinovski (Gibanje Svoboda) pa je pojasnila, da so kot dodatni okoljevarstveni ukrep dodali presojo oddelka za varstvo narave.
Druge odločitve s seje
Na seji so svetniki sprejeli še več drugih odločitev. Med drugim so poimenovali park na Prulah v Park Ade Škerl in Sonje Plaskan ter podprli poimenovanje treh ulic v Tacnu in ob Jurčkovi cesti. Ponovno so imenovali Darka Brleka za direktorja zavoda Festival Ljubljana in razrešili Tiborja Miheliča Syeda s funkcije direktorja Slovenskega mladinskega gledališča, za vršilko dolžnosti pa imenovali Ingo Remeta.
Svetniki so soglašali tudi z izplačilom redne delovne uspešnosti direktorici Javnega zavoda Šport Ljubljana Tatjani Polajnar za leto 2023 in direktorici Zdravstvenega doma Ljubljana Antoniji Poplas Susič za leti 2022 in 2023, čemur so opozicijski svetniki v razpravi nasprotovali.
Ljubljanski mestni svetniki so potrdili predloga odlokov za ureditev nove komunalne infrastrukture na območju biotehniških fakultet in v delu Tacna ter potrdili osnutek odloka o občinskem podrobnem prostorskem načrtu za območje Vožarskega pota na Prulah.
Pred sejo mestnega sveta je Aleš Primc organiziral shod za zaščito pitne vode, kjer je izpostavil nepravilnosti pri izdaji odločbe za kanal C0, ki ne predvideva presoje vplivov na okolje, in nasprotoval nagradi vodstvu Zdravstvenega doma Ljubljana za delovno uspešnost.
[Vir MMC RTV SLO]; Portal24; Foto: Freepik