Mariborsko podjetje Lumar v resnih težavah zaradi stavke na upravnih enotah

Podjetje Lumar iz Maribora, ki je lani postalo največji slovenski proizvajalec montažnih lesenih objektov, se zaradi stavke na upravnih enotah sooča z resnimi težavami . Lastnik in direktor podjetja Marko Lukić opozarja, da zaradi stavke težko pridejo do gradbenih dovoljenj, kar bi lahko imelo hude posledice za podjetje.

Po besedah Lukića so postopki pridobivanja gradbenih dovoljenj v Sloveniji že sicer dolgotrajni, stavka pa je položaj še dodatno zaostrila. “Če se to ne bo spremenilo, se bodo nekatera podjetja ustavila že septembra, mi pa nekje z začetkom novega leta. Ob tem da imamo za leto in pol podpisanih pogodb, je to zelo frustrirajoče. Stanje je resno,” je dejal Lukić na današnji novinarski konferenci.

Podatki podjetja kažejo, da se je v zadnjih dveh mesecih število izdanih gradbenih dovoljenj zmanjšalo za približno 80 odstotkov v primerjavi s prejšnjim obdobjem. “Govorimo o milijonskih izgubah prihodkov in ogrožanju delovnih mest. Od države oz. pristojnega ministrstva pričakujemo, da bo nastalo situacijo takoj uredilo in bo izdajo gradbenih dovoljenj dodalo na seznam nujnih nalog, ki jih je potrebno izvajati v času stavke,” je dodal Lukić.

Lumar

Družinsko podjetje Lumar je v 14 letih početverilo svoje prihodke. “Od leta 2009 smo povečali prodajo za 400 odstotkov, samo v zadnjih dveh letih za 53 odstotkov. To so zavidljive številke, ki jih ne v Sloveniji ne v tujini nobeno primerljivo podjetje ne dosega,” je izpostavil direktor.

Lani so zabeležili 29,45 milijona evrov prihodkov, dobiček pa je znašal 2,6 milijona evrov, kar je približno 30 odstotkov več kot leto prej. Po tem, ko so leta 2019 postali proizvajalec z največ prihodki na slovenskem trgu, so lani postali še največji proizvajalec montažnih lesenih objektov v Sloveniji po obsegu realizacije.

Bruto dodana vrednost na zaposlenega je lani v podjetju znašala 82.538 evrov. Slednje je 35 odstotkov več kot je bila dodana vrednost v Sloveniji in 51 odstotkov več kot znaša v dejavnosti stavbno mizarstvo in tesarstvo. Trenutno zaposlujejo 92 ljudi. Povprečna bruto plača zaposlenih v podjetju Lumar pa je okoli 24 odstotkov višja od slovenskega povprečja.

Pogled v prihodnost: Ogljično nevtralno podjetje

Letno postavijo nekaj več kot sto objektov, večinoma stanovanjskih hiš. Letos so zaključili tudi gradnjo vrtca v Selnici ob Dravi. Omenjeni vrtec je prvi skoraj nič-energijski leseni vrtec oz. javni objekt v Sloveniji, zgrajen povsem iz slovenskega lesa. “Za nas trajnost ni zgolj modna muha, ampak je v DNK našega podjetja in v to vlagamo tudi ogromna sredstva,” je povedal Lukić.

Prihodnje leto želijo postati ogljično nevtralno podjetje, med drugim so že izvedli energetsko sanacijo in postavili sončne elektrarne. Celotna proizvodnja hiš se izvaja na sedežu podjetja v Mariboru. Masivne lesene panele za večje objekte podjetje izdeluje v Mengšu.

Lukić upa, da bodo rešene težave z izdajo gradbenih dovoljenj, kar bi omogočilo, da podjetje doseže podobne poslovne rezultate kot lani, čeprav se položaj v panogi zaostruje. Ob morebitnem zaključku vojne v Ukrajini pričakuje še večji skok cen v gradbeništvu.

[Vir: STA]; Portal24; Foto: Darko Bulat X/fotografija je simbolna

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja