Ministrica Fajon na zasedanju EU zahtevala sankcije proti Rusiji in reševanje ukrajinskih otrok

Ministrica za zunanje in evropske zadeve Tanja Fajon je na zasedanju Sveta EU za zunanje zadeve v Luksemburgu poudarila nujnost odločnejših korakov za dosego premirja in pravičnega miru v Ukrajini ter vrnitev več kot 19.000 ugrabljenih ukrajinskih otrok. Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve je v izjavi zapisalo, da je zasedanje naslovilo vrsto globalnih vprašanj, vključno s krizami na Bližnjem vzhodu, v Sudanu in širitvijo EU na Zahodni Balkan, pri čemer Slovenija ostaja zavezana aktivni vlogi v mednarodni diplomaciji.

Razmere v Ukrajini ostajajo kritične, saj ruski napadi povzročajo vse več žrtev, dogovor o premirju pa še ni dosegljiv. Fajon je v razpravi izpostavila potrebo po močnejših diplomatskih in sankcijskih ukrepih. “EU mora nadaljevati s pritiski na Rusijo, predvsem preko sankcij in doslednega uveljavljanja njihovega izvajanja. Videti moramo, kaj lahko kot EU še naredimo na diplomatskem področju, da se morija, razseljevanje in uničenje končajo. Iz dneva v dan je več žrtev, umirajo otroci, ki so prihodnost Ukrajine. Več pozornosti moramo nameniti vprašanju vračanja več kot 19 tisoč ugrabljenih ukrajinskih otrok, ki jih je Rusija nasilno odpeljala iz zasedenih ozemelj. Gre za vojne zločine, jasne kršitve mednarodnega prava. To vprašanje mora ostati prednostna humanitarna naloga in del mirovnih pogajanj,” je v izjavi zapisalo Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve, navajajoč besede ministrice.

Slovenija je Ukrajini že nudila podporo na področjih razminiranja, rehabilitacije žrtev, psihosocialne pomoči otrokom, zdravstva in krepitve lokalnih skupnosti. V izjavi je zapisalo ministrstvo, da Slovenija ostaja zavezana tudi obrambni pomoči: “Slovenija bo še naprej odločno podpirala Ukrajino, tudi na področju obrambe. Nedavno smo najavili nadaljnji prispevek v češko pobudo za skupno nabavo streliva.” Ti ukrepi krepijo vlogo Slovenije kot zanesljive partnerice v podporo Ukrajini.

Bližnji vzhod in Sudan: klic k stabilnosti

Ministri so obravnavali tudi zaostrene razmere na Bližnjem vzhodu, kjer rešitev za sobivanje Izraela in Palestine ostaja nedosegljiva. “Koliko najnižjih točk mora še biti? Še vedno ni nobenega znaka napredka v smeri trajne prekinitve ognja in izpustitve vseh talcev,” je dejala Fajon, pri čemer je v izjavi zapisalo Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve, da mora rešitev dveh držav ostati osrednji cilj: “Rešitev dveh držav mora ostati v ospredju naših prizadevanj.”

Fajon je poročala o obisku Toga in Benina v imenu EU ter opozorila na katastrofalne razmere v Sudanu, kjer se bliža druga obletnica spopadov. “Nujno je treba preprečiti nadaljnjo fragmentacijo in destabilizacijo sosedstva ter okrepiti naša prizadevanja za takojšnjo prekinitev ognja v Sudanu in zagotovitev humanitarne pomoči,” je poudarila ministrica. V izjavi je zapisalo ministrstvo, da Slovenija podpira prizadevanja posebne predstavnice EU za Rog Afrike Annette Weber. Na visokem dialogu s palestinsko oblastjo je Fajon izpostavila pomen podpore: “Finančna podpora je strateška naložba v jasen cilj: doseganje regionalne stabilnosti in korak, ki omogoča rešitev v obliki dveh držav. Potrebujemo sposobno palestinsko upravo, ki bo lahko zagotavljala delovanje osnovnih storitev in se pripravila na prihodnje upravljanje Gaze.” Slovenija podpira arabski načrt za obnovo Gaze, saj, kot je dodala, “v Gazi mora biti spet mogoče živeti.”

Zahodni Balkan: širitev kot ključna prioriteta

Razprava o Zahodnem Balkanu, ki je potekala tudi na pobudo Slovenije, je poudarila pomen širitve EU. Fajon je opozorila na nestabilne razmere v regiji, zlasti v Bosni in Hercegovini ter Srbiji, in pozvala k proaktivnejši vlogi EU. “EU mora okrepiti svojo prisotnost in vidnost v regiji. Verjamemo, da napredek Črne gore in Albanije pri širitvi dokazuje, da lahko skupna prizadevanja vodijo k hitrejšemu vključevanju, in da bi morali storiti več, da bi to zagotovili za celotno regijo. Prizadevati si moramo, da ohranimo zagon v Črni gori in Albaniji, saj regija potrebuje zgodbo o uspehu,” je v izjavi zapisalo Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve.

Srečanje ministrov EU s kolegi iz šestih držav Zahodnega Balkana je omogočilo pregled napredka pri približevanju EU. Ministrstvo je v izjavi še zapisalo, da Slovenija zgodbe o uspehu, kot sta Črna gora in Albanija, vidi kot ključne za spodbujanje reform in evropske perspektive v regiji.

Portal24; Foto: MZEZ RS

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja