Ministrica Fajon o krepitvi slovenske vloge v razvojnem sodelovanju

Ministrica za zunanje in evropske zadeve Tanja Fajon je danes s člani strokovnega sveta za mednarodno razvojno sodelovanje razpravljala o izzivih in prihodnjih usmeritvah na področju uradne razvojne pomoči. Na srečanju so poudarili pomen učinkovitega delovanja, stabilnega financiranja in krepitve sodelovanja z zasebnim sektorjem ter nevladnimi organizacijami.

Ministrica Fajon je izpostavila, da “geopolitične napetosti in zmanjševanje sredstev za razvojno pomoč ogrožata prihodnost milijonov ljudi ter da morata Slovenija in EU ostati zanesljivi donatorici”. Ob tem je dodala, da “varnost in razvoj nista ločeni temi in prav zdaj je čas za močnejši multilateralizem in učinkovitejša partnerstva”. Člani strokovnega sveta so podprli predlog za dvig sredstev za uradno razvojno pomoč ter poudarili potrebo po večjem medresorskem usklajevanju in osredotočenem delovanju.

Vpliv zmanjševanja sredstev za razvojno pomoč v več evropskih državah in ZDA

Razprava je zajela tudi vpliv zmanjševanja sredstev za razvojno pomoč v več evropskih državah in ZDA ter ambicije EU na tem področju, zlasti prek pobude Global Gateway, je navedlo Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve. Podjetje Deloitte je predstavilo evalvacijo Strategije mednarodnega razvojnega sodelovanja in humanitarne pomoči Republike Slovenije do leta 2030, ki jo je strokovni svet ocenil kot skladno z ugotovitvami medsebojnega pregleda Odbora za razvojno pomoč Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) iz leta 2024.

Ministrica je predstavila odziv na poročilo OECD in načrt za uresničevanje priporočil, ki ga je strokovni svet podprl. Strinjali so se, da so “za učinkovito razvojno in humanitarno delovanje potrebna predvidljiva in stabilna sredstva ter večletno načrtovanje”. Opozorili so na pomanjkanje ozaveščenosti javnosti o razvojnih partnerstvih, medtem ko je humanitarno delovanje visoko cenjeno. Pohvalili so prizadevanja ministrstva za usklajenost Slovenije v partnerskih državah ter podprli idejo, da bodo prihodnji Slovenski razvojni dnevi namenjeni sodelovanju z zasebnim sektorjem.

Ministrica je zaključila, da je “razvojna in humanitarna pomoč Slovenije v svetu opažena in cenjena, kar je vidno tudi ob njenih obiskih v partnerskih državah”. Napovedala je nadaljnja prizadevanja ministrstva za učinkovitost, predvidljivo financiranje, zmanjšanje administrativnih bremen in krepitev ozaveščanja. Strokovni svet, ki ga sestavljajo predstavniki nevladnih organizacij, strokovnjaki, akademiki in resorjev, ostaja ključno posvetovalno telo pri oblikovanju teh usmeritev.

Portal24; Foto: EU/Gov

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja