Mlečna cesta skriva skrivnosti: Zakaj so njeni sateliti posebni?

Raziskovalci so v okviru študije Satellites Around Galactic Analogs (SAGA) odkrili zanimive razlike med Mlečno cesto in galaksijami, ki ji po masi in velikosti delujejo podobne. Kot poročajo v treh člankih, objavljenih v The Astrophysical Journal, je Mlečna cesta edinstvena zaradi razmeroma majhnega števila manjših satelitskih galaksij in nenavadnega obnašanja teh satelitov.

Glavna ugotovitev raziskave je, da so mnoge manjše galaksije, ki krožijo okoli Mlečne ceste, prenehale tvoriti nove zvezde, navaja Futurism. Ta pojav ni značilen za večino drugih galaksij s podobnimi sateliti, ki še vedno aktivno ustvarjajo nove zvezde. Profesorica astrofizike na Stanfordu, Risa Wechsler, ki je soavtorica raziskave, je to označila kot “uganko”, ki odpira nova vprašanja o razvoju galaksij.

“Kaj v Mlečni cesti je povzročilo, da so ti majhni sateliti z manjšo maso ugasnili nastajanje zvezd?” se sprašuje Wechsler.

Osrednjo vlogo pri teh razlikah ima temna snov, skrivnostna snov. Slednja pa naj bi predstavljala kar 85 odstotkov vse snovi v vesolju. Znanstveniki predvidevajo, da haloji temne snovi omogočajo nastanek galaksij, saj njihova gravitacija združuje navadno snov. Unikatna kombinacija starejših in novejših satelitov v Mlečni cesti pa kaže, da bi lahko naš galaktični dom imel poseben tip haloja temne snovi, kar bi vplivalo na evolucijo satelitov.

V raziskavi so pregledali 378 majhnih satelitskih galaksij okoli 101 večje galaksije, kot je Mlečna cesta. Večina teh galaksij ima aktivne satelite, ki še tvorijo zvezde, medtem ko jih je pri Mlečni cesti kar polovica prenehala. To je znanstvenike spodbudilo k razmisleku o omejitvah trenutnih modelov nastajanja galaksij.

“Naši rezultati kažejo, da ne moremo oblikovati modelov galaktične evolucije zgolj na podlagi Mlečne ceste,” poudarja Wechsler.

Portal24; Foto: Pixabay/tslclick

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja